هشدار ۲۴ تشکل صنفی سینما به وزیر پیشنهادی ارشاد: باد می‌کارید و طوفان درو می‌کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_۲۴ صنف سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای خطاب به محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی ارشاد، نسبت به برنامه‌های ارائه‌شده از سوی او ابراز تاسف کردند و نوشتند: «وا اسفا از این ترهات که به نام برنامه به هم بافته‌اید و نمی‌دانید که باد می‌‌کارید و طوفان درو می‌‌کنید.»

این اصناف سینمای ایران ضمن درخواست از وزیر پیشنهادی ارشاد برای پاسخگویی به جامعه فرهنگ و هنر نوشتند که او «پیش از جلوس بر تخت وزارت» تیغ خود را به سمت هنرمندان نشانه گرفته و در تلاش برای «قلع و قمع و حذف فرهنگی و هنری» است.

در روزهای اخیر انتشار برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارشاد موجی از واکنش‌ها را در میان فرهنگیان و هنرمندان ایران برانگیخت.

او در گزارش مفصلی که منتشر کرد به شدت به وضعیت فعلی سینمای ایران تاخت، از «تولید فیلم‌های غیرانقلابی و غیراخلاقی» در آن انتقاد کرد، به «بی‌حیایی» و «سیاه‌نمایی» فیلم‌ها اعتراض کرد و خانه سینما را «فاقد وجاهت قانونی» دانست.

اسماعیلی همچنین مواضعی به شدت اعتراضی به وضعیت فعلی سایر عرصه‌های هنری گرفت و از جمله از «تخریب انقلاب» در تئاتر و «شبکه فاسد» در موسیقی» به شدت انتقاد کرد.

در بیانیه صناف سینما آمده است: «با این بیانات و شعارها و طرح سطحی‌ترین درک و تحلیل از جامعه و مخاطب، نکند تصور کرده‌اید به جای وزیر فرهنگ قرار است وزیر شعار بشوید؟»

کانون کارگردانان سینمای ایران، انجمن صنفی تهیه‌کننده-کارگردانان سینما، انجمن صنفی فیلمنامه‌نویسان سینما، انجمن صنفی بازیگران سینما، انجمن صنفی فیلمبرداران سینما و انجمن کارفرمائی تهیه‌کنندگان (اکت) از امضاکنندگان این بیانیه‌اند.

آنان تاکید کرده‌اند: «سالیان درازی است که گاه و بیگاه با امثال شما کنار آمده‌ایم، با محدودیت‌ها وکم‌دانشی و جهل هنری‌تان ساخته‌ایم و از حوض خزه گرفته‌تان با مشقت تلاش کردیم تا خودمان را به اقیانوس سینمای جهانی برسانیم و موفقیت‌هایمان را با شما که غالبا اگر سد راه ما نبودید، یاورمان هم نبوده‌اید، قسمت کرده‌ایم.»