همتی اعتقادی به ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارد/ با هیئت کره‌ای دیدار می‌کنم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس کل بانک مرکزی گفت: از نظر تخصصی ارز ۴۲۰۰تومانی را قبول ندارم,، اما دولت در شرایط تحریم‌ ها چاره‌ای جز این نداشت.


به گزارش رکنا، آقای عبدالناصر همتی پس از جلسه مشترک کمیسیون اصل نود مجلس و بانک مرکزی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده، گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه هر مصوبه‌ای داشته باشد، ما اجرا خواهیم کرد.


همتی در پاسخ به سئوالی درباره نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی افزود: پیش از این هم اعلام کرده‌ام از نظر تخصصی ارز ۴۲۰۰ تومانی را قبول ندارم.


رئیس کل بانک مرکزی گفت: دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین داروی مردم و کالا‌های اساسی و کنترل قیمت‌ها نداشت، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در یک مقاطعی بسیار خوب عمل کرد.

همتی با بیان اینکه اگر همین ارزی که به خوبی اجرا و توزیع نشده را مجلس بخواهد تغییر دهد، حتما در قیمت کالا‌ها تاثیرخواهد گذاشت، افزود: باید به نوعی حذف ارز یارانه‌ای جبران شود.

وی گفت: بنابراین این موضوع یک تصمیم دو گانه است، زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی از یک طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست، رانت‌هایی را بوجود آورده است.


همتی درباره ارز‌های مسدود شده بانک مرکزی در خارج از کشور، گفت: بانک مرکزی در هند ارز مسدود شده ندارد، اما در عراق و کره جنوبی دارد.


رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این ارز‌ها سپرده‌های بانک مرکزی است، گفت: میزان پول‌های بانک مرکزی در کره جنوبی ۷ میلیارد دلار است. وی افزود: هیات بانک مرکزی کره جهت مذاکره در این باره وارد تهران شده و من فردا با آن‌ها ملاقات خواهم کرد.

✍️ دیدگاه شما 🙏