همتی دوباره پیشگویی کرد: نرخ سود بانکی، ۱۸ درصد، نرخ دلار زیر ۲۰ هزار تومان!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس کل بانک مرکزی با تشریح مواضع این بانک در خصوص سود بانکی، دلار ۴۲۰۰ تومانی، درآمدهای ارزی و نرخ ارز، گفت: بالا رفتن وام ازدواج منجر به سنگینی اقساط و مطالبه افزایش تعداد ضامنین خواهد شد.


عبدالناصر همتی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه سخت ترین شرایط را گذرانده ایم و از آن عبور کرده ایم، گفت: با توجه به مذاکراتی که از سوی ایران در حال انجام است، به نظر می رسد که شرایط، بهتر خواهد شد.


همتی گفت: تغییر در بازار ارز بیشتر روانی است و انتظارات بالا و پایین می شود. مسوولان باید در اظهارات خود مراقبت کنند و جو روانی بر بازار حاکم است که برگرفته از مسائل سیاسی و تحریم و مسائل خارجی است. انتظارات تعدیل و مثبت می شود و قیمت ارز به زیر ۲۰ هزار تومان هم خواهد رسید.


او ادامه داد: نگران رشد نقدینگی بودیم و تلاش داریم رشد نقدینگی منطقی باشد. به سرکوب نرخ ارز اعتقادی ندارم، اما انتظارات تعدیل خواهد شد و نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد.

همتی گفت: نرخ ارز در بازار ربطی به تامین ارز دولتی ندارد؛ ضمن اینکه امسال نیز بانک مرکزی بخشی از نیازهای دولت را از ذخایر خود تامین کرد؛ این در شرایطی است که برخی معتقد بودند که بازار را باید با ارزپاشی تعدیل کرد؛ اما بانک مرکزی این کار را نکرد و محکم ایستاد و علیرغم بی سابقه ترین فشارهای تحریم، کالاهای مردم را با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین کرد.


همتی با بیان اینکه احساس کردم که مسئولان کشور عمان در مذاکرات طولانی و مفصل خود با ایران، عزم جدی برای همکاری با ایران دارند گفت: ما منابع ارزی خوبی در عمان داشتیم که از آن استفاده کردیم و امیدواریم این روابط بهبود یابد.


وی گفت: از منابع بلوکه شده خود در عمان استفاده کردیم و در مقابل، از کره‌ای ها برای عدم آزادسازی منابع خود شکایت خواهیم کرد.

وی افزود: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۲۳ هزار تومانی برسد، ممکن است مردم آسیب ببینند؛ این در حالی است که روغن، سویا، ذرت و برخی نهاده های دامی اکنون در بازار بین ۹ تا ۱۳ هزار تومانی به ازای هر دلار در حال تامین است؛ این در حالی است که اگر این ارز به ۲۳ هزار تومان برسد، حتما دیگر نرخ کنونی در بازار اعمال نخواهد شد.


همتی گفت: معتقدم که ارز باید تک نرخی باشد تا رانتی وجود نداشته باشد؛ اما جابجایی منابع از ۴۲۰۰ تومانی به ارز آزاد باید خیلی با دقت انجام شود که شوک تورمی نداشته باشیم.
وی افزود: من مخالف برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستم؛ اما مسائل کشور مسائلی نیست که یک شب آزمون کنیم و فردا اعمال نماییم.


وی در خصوص بنگاهداری بانکها و اموال مازاد آنها نیز گفت: در حال حاضر بانکها برای کمک به بورس، در حال خرید برخی از شرکتها هستند؛ بنابراین فعلا عرضه اموال مازاد بانکها متوقف شده تا تاثیر منفی در بورس به جای نگذارد.
همتی در خصوص موسسه کاسپین گفت: سپرده گذاران دارای سپرده تا سقف یک میلیارد تومان در کاسپین را تسویه کرده ایم، اما اگر اموال این موسسه را به فروش برسانیم، حتما پول این دسته از سپرده گذاران را نیز پرداخت خواهیم کرد.


همتی گفت: خرید و فروش اوراق خزانه از سوی بانک مرکزی شامل عملیات بازار باز می شود که زمانی که نرخ بین بانکی بالا رود، بانک مرکزی خرید اوراق را انجام می دهد؛ اما اکنون میانگین نرخ بین ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد برسد ما ورود می کنیم و در روزهای آینده نیز بازار بین بانکی را به ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد خواهیم رساند.


رییس کل بانک مرکزی درباره مشکلات کارت بانکی افغانستانی های ساکن ایران اظهار کرد: پس از بازگشت از سفر شیراز به محض اطلاع از ماجرایی که برای بعضی از مهاجران و مشتریان شبکه بانکی در خصوص اخذ کد شهاب اتفاق افتاده بود، دستور تمدید مهلت یک ماهه به بانک ها ابلاغ شد. کد شهاب همان کد ملی (اشخاص حقیقی) یا شناسه ملی(اشخاص حقوقی) و کد فراگیر(اتباع خارجی) است که براساس مصوبات شورای عالی مبارزه با پولشویی اخذ این کد اجباری است که افرادی که تراکنش بانکی دارند هویت شان نزد بانک ها روشن باشد.