همکاری آمریکا با عمان برای برقراری ثبات در منطقه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ فرمانده سنتکام در دیدار با مقامات ارشد عمان در مسقط پایتخت این کشور بر تقویت راه‌های همکاری امنیتی بین ایالات متحده و عمان تاکید کرد.


به نوشته وبگاه سنتکام ژنرال فرانک مک‌کنزی با وزیر ژنرال سلطان بن محمد النعمانی وزیر دربار سلطان نشین عمان و چند مقام ارشد این کشور از جمله بحری عبدالله بن خمیس الرئیسی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عمان دیدار کرد.


مک‌کنزی و مقامات ارشد نظامی عمان در مورد راه‌های تقویت همکاری امنیتی بین ایالات متحده و عمان گفت‌وگو کردند. مک کنزی در این باره گفت: «گفت‌وگوهای ما در “مسقط” قدرت مشارکت ایالات متحده و عمان را در ارتقا ثبات و امنیت منطقه نشان داد.»

مک‌کنزی در این بازدید همچنین با لسلی تسو سفیر ایالات متحده در عمان و دیگر اعضای کارکنان سفارت آمریکا در این کشور دیدار کرد.


آمریکا و دولت عمان سال ۲۰۱۹ توافق کردند تا ناوهای هواپیمابر آمریکا امکان دسترسی به بنادر این کشور را داشته باشند. اینک بندر الدقم دومین پایگاه ناوگان پنچم دریایی ایلات متحده در منطقه محسوب می شود.

باتوجه به دور بودن این پایگاه دریایی از خلیج فارس و اینکه نیاز به عبور از تنگه هرمز محل استقرار نیروهای ایرانی نیست، پایگاه دریایی الدقم در عمان خطرات کمتری را برای قوای آمریکایی در بردارد.


بریتانیا نیز تاسیسات دریایی قابل توجهی در عمان دارد.

✍️ دیدگاه شما 🙏