هم‌زمان با سفر کاظمی به ایران؛ فرودگاه اربیل عراق با «پهپاد» مورد حمله قرار گرفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_مقام‌های امنیتی منطقه اقلیم کردستان عراق شنبه گفتند فرودگاه بین المللی اربیل که پایگاه نیروهای آمریکایی در آن قرار دارد٬ هدف حمله پهپادی قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، ابتدا خبرگزاری دولتی عراق اعلام کرد٬ دست کم سه راکت به نزدیکی فرودگاه اربیل در شمال عراق اصابت کرده است.

اما بعدا یگان مبارزه با تروریسم کردستان عراق در بیانیه‌ای گفته است این حمله توسط «پهپادهای بمب‌گذاری شده» صورت گرفته است.

در این بیانیه تصریح شده است: این حمله که توسط دو پهپاد بمب‌گذاری شده انجام شد، تلفاتی نداشته است.

اما شاهدان عینی به رویترز گفته‌اند که صدا شش انفجار را شنیده‌اند. لاوک غفوری، رییس اداره رسانه‌های خارجی دولت اقلیم کردستان عراق در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که نیروهای امنیتی تحقیقات خود درباره این حمله را آغاز کرده‌اند.

لاوک غفوری اضافه کرده است، پهپاد بمب‌گذاری شده با فاصله از ترمینال‌ها و محوطه فرودگاه بین المللی اربیل منفجر شد و هیچ گونه تلفاتی گزارش نشده است.

او در ادامه گفته است، فرودگاه بین المللی اربیل فعالیت عادی خود را از سرگرفته است.

احمد هوشیار ، مدیر فرودگاه بین المللی اربیل گفته است به این فرودگاه هیچ آسیبی وارد نشده است.

این فرودگاه بین المللی در مرکز اقلیم کردستان عراق، از سال گذشته تاکنون چندین بار مورد حمله قرار گرفته است. آخرین حمله به این فرودگاه در اوایل تیرماه سال جاری انجام شده بود.

در فروردین ماه سال جاری فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق با پهپاد هدف قرار گرفت. این حمله به یک ساختمان خساراتی وارد کرد اما تلفاتی به همراه نداشت.

اما در حمله راکتی در بهمن ماه سال گذشته به اطراف فرودگاه بین‌المللی اربیل، در نزدیکی محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال عراق، دست‌کم هشت تن مجروح شدند و یک نفر نیز جان باخت.

ایالات متحده پیش از این نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق را مسئول حمله به محل استقرار نیروهای آمریکایی دانسته است.

سفر الکاظمی به تهران

این حمله در آستانه سفر مصطفی الکاظمی٬ نخست وزیر عراق٬ به ایران انجام شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از مقام‌های عراقی در بغداد نوشت مسائلی مانند «موضوع آب‌های مشترک عراق و ایران، میانجی‌گری و نزدیک کردن دیدگاه‌های تهران و ریاض و گفت‌وگو با رئیس جمهوری ایران و سایر مسئولان درباره چالش های منطقه‌ای، تاکید بر حاکمیت عراق و جلوگیری از تبدیل عراق به عرصه تصفیه حساب‌های بین المللی» محور اصلی مذاکرات او در تهران خواهد بود.

✍️ دیدگاه شما 🙏