هم‌نشینی اهالی «خانه سینما» با ابراهیم رئیسی با بسته‌های افطاری؛ طائرپور: قرار نبود رسانه‌ای شود!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجمعی از اهالی «خانه سینما» با ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضاییه که یکی از نامزدهای احتمالی سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی در خردادماه است دیدار کرده‌اند.

با رسانه‌ای شدن این دیدار، فرشته طائرپور تهیه‌کننده سینما به آن اعتراض کرده و گفته که با دیدن دوربین در این جلسه از مسئولان خواسته که آن را رسانه‌ای نکنند!

تصاویر منتشر شده وبسایت‌های خبری نشان می‌دهد، گروهی ۲۰ نفره از اعضای خانه صنف سینما روز جمعه ۱۰ اردیبهشت‌ماه با ابراهیم رئیسی رئیس‌ قوه قضاییه و یکی از نامزدهای احتمالی سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی در خردادماه، دیدار داشته‌اند.

این دیدار در مجموعه نشست‌های «نخبگانی» رئیسی بوده که در جسله‌ی ۲۶‌ام با حضور اعضای خانه‌سینما برپا شده است.

در این دیدار که به بهانه بررسی «نقش سینما در کاهش آسیب‎های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» برگزار شده، اعضای خانه سینما، مدیر کنونی و قبلی خانه سینما و اعضای هیئت مدیره این واحد صنفی وابسته به حکومت از جمله منوچهر شاهسواری مدیرعامل قبلی، مسعود ده‌نمکی فیلمساز و عضو گروه فشار، محمدعلی نجفی رئیس هیئت مدیره خانه سینما، محمدمهدی عسگرپور و منوچهر محمدی حضور داشتند.

حالا انتشار خبر این دیدار حاشیه‌ساز شده که اعتراض فرشته طائرپور را به دنبال داشته است. او گفته: «با مشاهده دوربین‌های مستقر در جلسه و به منظور پیشگیری از انتشار اخبار اشتباه و برداشت‌های تبلیغاتی و مرتبط با مسائل ریاست جمهوری، در همان ابتدای جلسه، از مسئولان جلسه خواسته شد تا نسبت به رسانه‌ای نشدن این دیدار مراقبت لازم را معمول دارند!»

این در حالیست که آنگونه که در گزارش‌های مربوطه آمده است، از ابتدا تا انتهای این نشست رسانه‌ها حضور فعال داشته و شرکت‌کنندگان به ویژه فرشته طائرپور کارگردان عضو خانه‌ سینما «از اقدامات اخیر قوه‌ قضائیه در مبارزه با مفاسد تقدیر کردند»!

یکی از حاضرین در این جلسه که نامی از او منتشر نشده، گفته است: «ترکیب این دیدار، ترکیب تعدادی از اعضای خانه سینما از جمله مدیرعامل فعلی و مدیرعامل سابق آن، و تعدادی از سینماگران و تهیه‌کنندگانی بوده که شاید در حالت عادی دور یک میز نمی شد آنها را مشاهده کرد.»

این نشست سینماگران گزینش و دستچین شده خانه صنف سینمای ایران با ابراهیم رئیسی، یکی از ناقضان اصلی حقوق بشر در ایران و از صادرکنندگان احکام مرگ در دهه ۶۰ خورشیدی، نشان می‌دهد دست‌کم هیئت رئیسه «خانه سینما» همچنان راه‌ سیاسی‌کاری و بهره‌مندی از مزایای حمایت از نهادهای قدرت در انتصابات ریاست‌ جمهوری را ادامه می‌دهد.

این در حالیست که بخش وسیعی از سینماگران بر این باورند که این «خانه سینما» نه یک نهاد صنفی حامی سینماگران، بلکه محفلی برای سودجویی عده‌ای از چهره‌های همیشگی در این تشکیلات است که هر روز به رنگی در می‌آیند، یک روز سبز و یک روز بنفش و یک روز نیز به رنگ عمامه‌ی سیاه رئیسی!

در این نشست رئیس قوه‌ قضاییه از سینماگران خواسته تا به دادگاه‌ها و زندان‌ها بروند و سوژه‌های خود را از نزدیک پیدا کنند. حال آنکه، فشار سیستماتیک قوه‌ قضاییه بر هنرمندان غیروابسته چنان بالاست که با هر پُست اینستاگرام یا توئیتی توسط همین دستگاه تحت ریاست رئیسی فرا خوانده می‌شوند تا پاسخگو باشند و با پیگرد و زندان و ممنوعیت از فعالیت مجازات هم می‌شوند!

حالا این سینماگران گزینشی در حالی با قاضی مرگ همنشینی می‌کنند که پرونده سیاه این قوه حداقل در یکسال اخیر پر از صدور احکام اعدام، حبس‌های طولانی و محرومیت زندانیان از درمان پزشکی و وسایل حفاظتی در برابر کرونا و همچنین اجرای حکم اعدام بوده است.

گزارش‌ها حاکیست سینماگران شرکت‌کننده در این مراسم بسته‌های افطاری خود را نیز هنگام خروج از محل با خود برده‌ و از سفره افطار ابراهیم رئیسی نیز نگذشته‌اند.

این دسته از سینماگران «خانه سینما» در عمل باند گسترده‌ای به شمار می‌روند که از تولید تا پخش و اکران سینمای ایران را با حمایت وزارت ارشاد اسلامی به دست گرفته‌اند و از سوی دیگر، در برابر فساد سیستماتیک اقتصادی ناشی از فعالیت‌های نهادهای حکومتی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز سکوت اختیار کرده‌‌ و خود نیز بخشی از حلقه فساد محسوب می‌شوند و از همین رو نیز ابایی ندارند که پشت یک میز با قاضی مرگ بنشینند ولی می‌خواهند که خبر و عکس‌های این همنشینی منتشر نشود!