هنوز آماده توافق با چین نیستم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامترامپ: تصمیم واشنگتن برای عدم همکاری با شرکت هوآوی چین قطعی است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پیش از سفر به نیویورک در جمع خبرنگاران اعلام کرد: مذاکرات تجاری با چین همچنان ادامه دارد، اما هنوز آماده توافق نیستیم.

وی اظهار داشت: گفتگو با چین ادامه دارد، اما ممکن است مذاکرات تعیین شده برای ماه سپتامبر به سرانجام نرسد.

ترامپ با اداعای اینکه معادل اقتصادی تعرفه گمرکی اضافی بر کالاهای چینی را چین می‌پردازد، نه مالیات‌دهندگان آمریکایی، گفت: پکن با تعدیل ارزش پول خود پول زیادی را به بازار پمپاژ کرده است.

رئیس جمهور آمریکا با تاکید بر اینکه شرکت های آمریکایی خواهان کار با هوآوی نیستند، گفت: تصمیم واشنگتن برای عدم همکاری با شرکت هوآوی چین قطعی است.

گفتنی است، وزارت خزانه‌داری آمریکا ششم اوت جاری در پی افزایش تنش‌ها بر سر جنگ تجاری با چین طی اطلاعیه‌ای، پکن را متهم به «دستکاری در ارزش واحد پولی خود» کرد. 

جنگ تجاری پکن-واشنگتن از ژوئیه ۲۰۱۸ و به دنبال تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه گمرکی بر واردات کالاهای چینی و واکنش تلافی جویانه چین آغاز شد. 

روسای جمهور آمریکا و چین در حاشیه اجلاس سران «گروه ۲۰» در بوئنوس آیرس بر سر «آتش‌بس» ۹۰ روزه به منظور جلوگیری از تشدید جنگ تجاری بین دو کشور به توافق رسیدند. 

طبق توافق تجاری میان واشنگتن و پکن، تصمیم آمریکا برای افزایش نرخ تعرفه های گمرکی بر کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد به حالت تعلیق درآمد.