هوک: تهدیدات ایران علیه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی «تاکتیک مافیایی» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبریان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، تهدید جمهوری اسلامی به «پیامدهای وخیم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی» را «تاکتیک مافیایی» نامید و گفت جامعه جهانی نباید از تهدیدات ایران واهمه داشته باشد.

وی روز یکشنبه ۸ تیرماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس با ذکر این‌که «اگر با قوانین ایران وارد گود شویم، برنده خود ایران خواهد بود»، گفت: «تهدید دیگران برای قبول یک رفتار از طریق ترساندن آنها از تبعات مخالفت، یک تاکتیک مافیایی است».

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تحریم تسلیحاتی ایران اکتبر امسال به پایان خواهد رسید. روسیه و چین پیشتر با قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کرده‌اند.

آقای هوک به آسوشیتدپرس گفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «باید از تبدیل شدن جمهوری اسلامی به دلال سلاح برای رژیم‌های یاغی و گروه‌های تروریستی در جهان جلوگیری کرد.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از روسیه و چین خواسته است که در برابر فشارهای آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مقاومت کنند و اخیراً سخنگوی دولت ایران تهدید کرد که تمدید تحریم تسلیحاتی «پیامدهای وخیمی» برای منطقه خواهد داشت و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از احتمال خروج از ان‌پی‌تی در صورت این اتفاق سخن گفت.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران تاکنون مانع از خرید جنگنده‌ها، تانک‌ها و تسلیحات دیگر شده، اما گزارش‌ها حاکی است که مانع ارسال جنگ‌افزار توسط ایران به گروه‌های نیابتی خود در منطقه نشده است.

هوک می‌گوید: «اگر تحریم‌های تسلیحاتی ایران برچیده شود، مطمئن باشید آنچه که بصورت پنهانی در رابطه با ارسال جنگ‌افزار انجام می‌دهد، آشکارا و در روز روشن انجام خواهد داد.»

برایان هوک یکشنبه به امارات، از هم‌پیمانان آمریکا در منطقه سفر کرده و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است. وی نگفت بعد از سفر به امارات از کدام کشورها دیدار خواهد کرد.