هیئت دیپلماتیک ترکیه برای عادی‌سازی روابط عازم مصر شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروابط دیپلماتیک ترکیه و مصر پس از کودتای سال ۲۰۱۳ رو به سردی و تیرگی نهاد. حال دو کشور تصمیم به عادی‌سازی روابط گرفته‌اند. اولین گام سفر دو روزه هیئت دیپلماتیک ترکیه به مصر است.

در سال‌های اخیر ترکیه به لحاظ دیپلماتیک بیش از پیش منزوی شده است. حالا قرار است پس از سال‌ها سردی در روابط دیپلماتیک ترکیه و مصر تحرکی ایجاد شود.

به گزارش وزارت‌ خارجه ترکیه یک هیئت دیپلماتیک به ریاست “صدات اونال”، معاون وزیر خارجه در سفری دو روزه عازم قاهره شده تا “گام‌های ضروری” برای عادی‌سازی احتمالی روابط بین دو کشور برداشته شود.

وزات خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای از عادی‌سازی سطح “روابط دوجانبه و منطقه‌ای” یاد کرده است.

روابط مصر و ترکیه پس از کودتای سال ۲۰۱۳ ارتش مصر و برکناری دولت اسلام‌گرای محمد مرسی رو به تیرگی نهاد.

ترکیه این کودتا را غیر قانونی نامید و دولت مصر نیز ترکیه را به حمایت از نیروهای اسلامگرای “اخوان‌المسلمین” در منطقه متهم کرد. در نهایت دو کشور سفرای خود را فراخواندند.

دولت ژنرال عبدالفتاح السیسی پس از برکناری محمد مرسی از قدرت بشدت با طرفداران اخوان‌المسلمین در مصر برخورد می‌کند و بسیاری از افراد این نیرو را روانه زندان کرده است.

رویارویی ترکیه و مصر در جنگ لیبی

در جنگ داخلی لیبی، ترکیه و مصر نیز با حضور نیروهای نظامی به جانبداری از نیروهای درگیر برآمده‌اند.

پس از سرنگونی معمر قذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱ این کشور عملاً به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد.

در بخش غربی به مرکزیت طرابلس، دولت موسوم به “دولت وفاق ملی” به ریاست “فائز السراج” بر سرکار آمد که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است. ترکیه، قطر و ایتالیا نیز دولت “فائز السراج” را مورد پشتیبانی خود قرار داده‌اند.

در بخش شرقی ژنرال بازنشسته “خلیفه حفتر” کنترل را در دست دارد. عربستان سعودی، روسیه، مصر، امارات، فرانسه و یونان از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند.

آنکارا و دولت وفاق ملی به‌ریاست فائز سراج توافقنامه امنیتی و اقتصادی امضا کردند که یکی از بندهای آن حمایت نظامی ترکیه از طرابلس در مواقع بحرانی بود. البته نیروهای نظامی ترکیه پیش از آن به لیبی اعزام شده بودند.

پارلمان مصر نیز در سال گذشته به رئیس جمهوری این کشور مجوز داد تا شماری از نیروهای نظامی را به لیبی اعزام کند.

با این حال در ماه‌های گذشته نشانه‌هایی از تنش‌زدایی بین مصر و ترکیه آشکار شد و خبرهای مبنی بر “تبادل اطلاعات بین سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور” منتشر شدند.

دولت آنکارا بالاخره در ماه مارس اعلام کرد که دو کشور می‌خواهند روابط دیپلماتیک‌شان را از سرگیرند.

بهبود روابط با مصر می‌تواند به بهبود روابط ترکیه با دیگر کشورهای عربی نیز بیانجامد. مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در ماه مارس گفته بود که “علائم مثبتی” از سوی امارات متحده عربی دریافت شده است. احتمال بهبود روابط ترکیه با عربستان سعودی نیز افزایش یافته است.