هیات نمایندگی آمریکا: ایران عامل بی‌ثباتی و مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، هیات نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل، با صدور بیانیه‌ای بار دیگر ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه معرفی کرد و نوشت که حکومت ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی است.

هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، در بیانیه‌ای که شامگاه پنج‌‌شنبه بیست‌وچهارم بهمن‌ماه منتشر کرد، با ارجاع به مفاد گزارش اخیر کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل اشاره دارد که حوثی‌های یمن اساسا توان انجام چنین حملاتی را ندارند.

به‌نوشته هیات نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل، علاوه بر آمریکا، دولت‌های فرانسه، بریتانیا، آلمان هم ارزیابی‌های اطلاعاتی مشابه‌ای داشته‌اند و ایران را مسئول حمله به تاسیسات آرامکو در شهریورماه امسال معرفی می‌کنند.

هیات نمایندگی آمریکا همچنین حکومت ایران را متهم کرده است که از زمان حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، به فعالیت‌های تروریستی، باج‌خواهی هسته‌ای و رفتارهای بی‌ثبات کننده در منطقه ادامه داده است.

حمایت حکومت ایران از حوثی‌های یمن، از نمونه‌رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در منطقه به‌شمار می‌رود.

این در حالی است که روز پنج‌شنبه نیروی دریایی ایالات متحده از توقیف یک کشتی حامل سلاح‌ و تجهیزات نظامی سنگین در آب‌های دریای عرب خبر داد.

به گفته ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، تسلیحات توقیف شده شامل ۱۵۰ موشک هدایت‌شونده ضد‌تانگ و سه موشک زمین‌به‌هوا است. به گفته مقام‌های آمریکایی تجهیزات نظامی توقیف شده ساخت ایران و برای حوثی‌های یمن فرستاده شده است.

به‌نظر می‌‌رسد دولت ترامپ کماکان درصدد است با پیگیری سیاست موسوم به «فشار حداکثری»حمایت جامع‌تری از متحدان خود را علیه ایران فراهم آورد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، شامگاه پنج‌شنبه در پیامی «مقابله با ایران» را از محورهای این کنفرانس بین‌المللی و چندجانبه معرفی کرد.

هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در بخش پایانی بیانیه شامگاه پنج‌شنبه خود این طور نتیجه‌گیری کرده است که اگر با «اقدامی موثر» در برابر «رفتارهای ستیزه‌جویانه» ایران مقابله نشود، حکومت ایران همچنان به تهدیدات خود برای صلح و امنیت منطقه ادامه خواهد داد.