هیچ واکسن فایزری وارد و ترخیص نشده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ به دنبال مطرح‌شدن شایعاتی مبنی بر اینکه محموله قابل توجهی از واکسن فایزر وارد کشور شده است، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران ورود هرگونه واکسن فایزر را تکذیب کرد.


این مقام مسئول در گمرک ایران اعلام کرد که تشریفات گمرکی هر دو محموله با نظارت مستقیم مقامات گمرک ایران و مسئولان مراجع ذیربط ، پای پرواز انجام ، ترخیص و به مقامات ذیربط و ذیصلاح در وزارت بهداشت تحویل شده است.


وی تاکید کرد که هر دو محموله وارداتی، واکسن اسپوتنیک روسی بوده و هیچ واکسن فایزری در آن وجود نداشته است.


ارونقی یادآور شد که اولین محموله ساعت ۱۶ روز پنجشنبه (۱۶ بهمن ماه) به فرودگاه امام خمینی (ره) رسید که حاوی چهار پالت واکسن اسپوتنیک روسی به وزن حدود ۶۴۰ کیلوگرم و ساخت کشور روسیه بود.


وی افزود: دومین محموله نیز ساعت دو بامداد شنبه (٢۵ بهمن) ماه، وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد که این محموله ۳۲۴۲ کیلویی نیز واکسن اسپوتنیک ساخت کشور روسیه بوده است.


به گفته معاون گمرک ایران، اکنون تقریباً همه می‌دانند که واکسن فایزر باید در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد (منفی ۹۴ درجه فارنهایت) نگهداری شود و دارای شرایط خاص بسته بندی و حمل است. در حالی که واکسن های روسی وارده با هواپیمایی ماهان، در یخ خشک مخصوص و با بسته بندی مربوطه به کشور رسیده و از تمامی مراحل تخلیه، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص، بارگیری و حمل کالا، تصویر و فیلم تهیه شده و در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

✍️ دیدگاه شما 🙏