واشنگتن: در نشست وین فقط درباره تسهیل برخی تحریم‌ها بحث خواهد شد / ادعای وزیر خارجه سعودی: به ما اطمینان داده شده که مساله موشکی ایران در مذاکرات گنجانده خواهد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که لغو هیچ تحریم خاصی را پیش بینی نمی‌کنیم و در نشست وین فقط درباره تسهیل برخی تحریمها بحث و بررسی خواهد شد. «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی نیز یکشنبه شب در اظهاراتی گفت که به ریاض اطمینان داده شده است که برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران در توافق جدید با تهران گنجانده خواهد شد.

واشنگتن: در نشست وین فقط درباره تسهیل برخی تحریم‌ها بحث خواهد شد

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که لغو هیچ تحریم خاصی را پیش بینی نمی‌کنیم و در نشست وین فقط درباره تسهیل برخی تحریمها بحث و بررسی خواهد شد.

«جلینا پورتر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک جلسه توجیهی درباره برجام به خبرنگاران گفت، واشنگتن لغو هیچ تحریم خاصی را پیش بینی نمی‌کند و در طول جلسه روز سه شنبه در وین فقط گامهای تسهیل تحریمها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روز جمعه ۱۳ فروردین ماه نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و گروه ۱+۴ با حضور نماینده اتحادیه اروپا به صورت مجازی برگزار و طرفین توافق کردند که سه ‌شنبه این هفته ۱۷ فروردین ماه این مذاکرات را به صورت رو در رو ادامه دهند.

پس از آن اخباری مطرح شد که قرار است آمریکایی‌ها نیز در وین حضور یابند و شب گذشته نیز اعلام شد که «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران ریاست هیأت آمریکایی را در وین برعهده دارد و مذاکراتی را با طرف‌های دیگر برجامی به غیر از ایران صورت خواهد داد.

براساس گزارش پایگاه خبری هیل، پورتر افزود: ما قصد داریم درباره گامهای هسته‌ای که ایران می‌بایست به منظور بازگشت به سازگاری با «برنامه جامع اقدام مشترک» بردارد بحث کنیم و لغو هیچ تحریم خاصی را مدنظر نداریم اما به طور قطع می‌گوییم که گامهای تخفیف تحریمها که آمریکا باید برای بازگشت به تعهدات خود در چارچوب برجام اتخاذ کند را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

«رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران هم روز یکشنبه در مصاحبه‌ای گفته هدف آمریکا از حضور در نشست وین این است که آمریکا چه گام‌هایی می‌تواند برای بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای اتخاذ کند و همچنین ایران چه گام‌هایی باید برای بازگشت به پایبندی به برجام بردارد.

ادعای وزیر خارجه سعودی: به ما اطمینان داده شده که مساله موشکی ایران در مذاکرات گنجانده خواهد شد

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی یکشنبه شب در اظهاراتی گفت که به ریاض اطمینان داده شده است که برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران در توافق جدید با تهران گنجانده خواهد شد.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی یکشنبه شب در اظهاراتی گفت که به ریاض اطمینان داده شده است که برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران در توافق جدید با تهران گنجانده خواهد شد.

به گزارش شبکه سعودی العربیه، بن فرحان در خصوص گفت وگوهایی که قرار است در وین درباره برنامه هسته ای ایران برگزار شود، گفت: به ریاض اطمینان داده شده است که برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران در توافق جدید با تهران گنجانده خواهد شد.

وی مدعی شد: ما مطمئن هستیم که جامعه جهانی به جد کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که نقص های توافق هسته‌ای در نهایت مرتفع خواهد شد و به بی ثباتی در منطقه‌ که ناشی از فعالیت های ایران است، رسیدگی خواهد شد.

وزیر خارجه سعودی با رد وجود گفت وگوی مستقیم میان عربستان سعودی و ایران مدعی شد: ما از مذاکرات مستقیم یا غیر مستقیم استقبال می کنیم البته شرط این مذاکرات منوط به تغییر رفتار ایران خواهد بود… اگر آن ها آماده باشند، این مذاکرات ممکن خواهد بود.

بن فرحان پیش تر در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفته بود که برنامه چشم انداز اصلاحات اقتصادی و برقراری ثبات و آرامش در منطقه و عربستان تنها با همکاری تهران محقق خواهد شد چرا که ایران بخشی از منطقه هست و خواهد بود.

او در عین حال به تکرار خواسته کشورش برای حضور در مذاکرات احتمالی ایران و غرب پرداخت و در پاسخ به سوالی در باره از سرگیری مذاکرات با ایران در خصوص برنامه همه جانبه مشترک با ایران و مشارکت سعودی در این مذاکرات گفت که کاملا منطقی است که سعودی بخشی از مذاکرات و گفت وگوها باشد.

این ادعای برخی کشورهای عربی برای حضور در مذاکرات احتمالی در حالی است که تهران همواره افزایش شمار کشورهایی که در توافق هسته ای شرکت داشته اند را بر خلاف روح حاکم بر این توافق دانسته و با آن صراحتا مخالفت کرده است.

از نگاه جمهوری اسلامی ایران تعمیم دادن این مذاکرات به سایر مسایل مانند بحث های موشکی و حقوق بشری هم غیر قابل قبول است.

درخواست حضور در مذاکرات از سوی برخی حکام عربی پیش از توافق سال ۲۰۱۵ برجام هم مطرح شده بود که از سوی تهران و ۵+۱ با بی توجهی روبرو شد.