وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع غربی: پیشرفت‌های هسته‌ای ایران تلاش دولت بایدن برای احیاء توافق اتمی را پیچیده‌تر کرده است/ ایران تا ۳ سال آینده توانایی سوارکردن کلاهک هسته‌ای بر موشک‌های خود را به‌دست می‌آورد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی با اشاره به روند «پیشرفت‌های هسته‌ای ایران»، احتمال توانایی ایران برای سوار کردن کلاهک هسته‌ای تا سه سال آینده را مطرح کرده است.

همچنین در این گزارش با اشاره به دشواری‌های مذاکرات برای احیاء برجام، آمده است که پیشرفت قابل توجه ایران در غنی‌سازی اورانیوم، تلاش دولت جو بایدن برای احیاء برجام را پیچیده‌تر می‌کند.

نشریه وال‌استریت ژورنال با اشاره به روند «پیشرفت‌های قابل توجه هسته‌ای ایران» و پیشرفت در غنی‌سازی اورانیوم، به مذاکرات برای بازگشت و احیاء برجام اشاره کرده و نوشته است: موضوع پیشرفت ایران در غنی‌سازی اورانیوم، طی یک سال گذشته، تلاش دولت جو بایدن برای احیاء توافق جامع اتمی را پیچیده‌تر می‌کند.

در این گزارش، همچنین، با اشاره به امضا و برقراری توافق جامع اتمی به منظور «مهار جاه‌طلبی تهران در سال ۲۰۱۵»، آمده است: احتمال می‌رود ایران تا سه سال آینده توانایی سوار کردن کلاهک هسته‌ای بر موشک‌های خود را بدست آورد.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ با امضا دونالد ترامپ از توافق جامع اتمی که میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان منعقد شده بود، خارج شد. ایران، چندی بعد، در اقدام متقابل، در چندین گام، اقدام به کاهش تععهدات هسته‌ای خود نمود.

همزمان با روی کار آمدن دولت جو بایدن، گفتگوها بر سر احیاء برجام از سر گرفته شد. این مذاکرات بطور غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن در وین آغاز شد. اما با وجود گذشت شش دور مذاکره، هنوز طرفین به نتیجه نرسیده‌اند.

در گزارش وال‌استریت جورنال، با اشاره به توقف مذاکرات اتمی، به نگرانی جهانی درباره تکنولوژی ساخت سانتریفوژهای پیشرفته که می‌تواند سرعت ایران در دستیابی به اورانیوم غنی‌شده را افزایش دهد، آمده است: در پی چند هفته تاخیر، ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که تا ماه آینده و پس از استقرار دولت ابراهیم رئیسی، به میز مذاکره بازمی‌گردد.

در این گزارش به ارزیابی مقامات آمریکا و اروپا درباره احتمال دستیابی ایران به میزان لازم پیشرفت برای تولید سلاح هسته‌ای، ظرف دو تا سه ماه آینده، پرداخته شده است.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی می‌گویند در حال حاضر، آنها اطمینان دارند که بازگشت به توافق جامع اتمی تا رسیدن به مرحله اجرایی می‌تواند یک سال زمان ببرد، همانند توافق منعقد شده در سال ۲۰۱۵ که پس از ژانویه ۲۰۱۶ وارد مرحله اجرایی شد.

راب مالی، مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گذشته، به شبکه خبری سی‌ان‌ان، گفت که ممکن است زمانی به توافق نزدیک شویم اما در حال حاضر اینچنین نیست و اگر هیچ توافقی در کار نباشد و ایران به پیشرفت برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، در این صورت دستیابی به توافق بسیار سخت اما غیرممکن نخواهد بود.

همچنین در این گزارش تاکید شده است: اگر توافق با ایران فورا بدست آید، ایران به زمانی کمتر از یک سال برای گریز هسته‌ای، نقطه غیرقابل بازگشت برای تولید بمب اتمی نیاز دارد که عدم دستیابی به توافق می‌تواند این زمان را برای ایران کاهش دهد.

برخی منابع سیاسی هم به نشریه وال‌استریت جورنال درباره طرح‌های دولت‌های اروپایی در راستای بازگرداندن تمامی سانتریفیوژهای پیشرفته ایران به انبار، کاهش ظرفیت ایران برای ساخت سانتریفوژهای جدید، همچنین برای انهدام زیرساخت‌های فنی به منظور جلوگیری از نصب دوباره سانتریفوژها اظهاراتی را عنوان کردند. بر اساس این گزارش، تهران مخالف از بین بردن همه سانتریفیوژهای پیشرفته خود است.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای قدرتمند جهان در وین، روز ۳۰ خرداد، دو روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ که به پیروزی ابراهیم رئیسی انجامید، برگزار شد.

هنوز معلوم نیست دور جدید مذاکرات چه زمانی برگزار شود. بر اساس اعلام منابع ایرانی و غربی، ادامه مذاکرات پس از استقرار دولت جدید به ریاست ابراهیم رئیسی برگزار خواهد شد.