واکنش‌های گسترده به کشته شدن یک بازیگر طنزپرداز افغان به دست طالبان/ نظرمحمد مشهور به «خاشه جوان» طنزپرداز افغان به دست طالبان کشته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکشته شدن نظرمحمد مشهور به «خاشه جوان» طنزپرداز مشهور افغان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان با واکنش‌های گسترده رو‌برو شده است. او چند روز پیش توسط افراد طالبان در ولایت قندهار کشته شد.

به تازگی ویدئوی دستگیری این هنرمند و بازیگر افغان در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که افراد طالبان او را در داخل یک موتر(خودرو) سیلی می‌زنند.

مقام‌های ولایت قندهار به رسانه‌ها گفته‌اند که افراد مسلح شش روز پیش نظرمحمد را از منزلش در ولسوالی «دند» این ولایت دستگیر کردند و یک روز پس از آن تیرباران نمودند.

گروه طالبان مدعی است که نظرمحمد بازیگر نبود بلکه عضو پلیس دولت افغانستان بود و در یک عملیات «چریکی» کشته شد.

اما به تازگی ویدئویی از او در شبکه‌های اجتماعی به گونه گسترده همرسانی شده که او در داخل یک خودرو با چند نفر مسلح نشسته و دستانش از پشت بسته است.

نظرمحمد در این ویدئو گفته که در روز عید در منزلش دستگیر شده است. او در حال صحبت کردن بود که یکی از افراد مسلح سیلی به صورت او می‌زند و می‌گوید «خفه شو»… یکی از این افراد مسلح می‌گوید که او را آویزان (اعدام) کنید.

واکنش‌ها: قاتلان را نمی‌بخشم

لینا علم، سینماگر افغان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «نمی‌بخشیم، ‌هرگز ‌فراموش‌ نمی‌کنیم! وحشی‌ها به خوردن خون انسان‌های بی‌گناه عادت کرده‌اند. آنها قاتلانی هستند که بدون ریختن خون انسان زندگی کرده نمی‌توانند.»

آریانا سعید، آوازخوان مشهور افغان در مورد سیلی زدن به صورت نظرمحمد، کمدین افغان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «سیلی‌های که به روی خاشه عزیز و ناتوان‌ (قبل از این که‌ او را بی‌رحمانه به قتل رساندند) از دست یک حیوان و شیطان وحشی برخورد‌ می‌‌نمود قلبم را پاره کرد و اشکانم‌‌ را‌ جاری ساخت! خداوندا، تا به کی ظلم این ظالمان‌ وحشی را هموطنان ما باید تحمل نمایند؟»

فیاض حمید، یکی دیگر از آوازخوانان جوان افغان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «من خاشه هستم، ما همه خاشه هستیم! این سیلی بر روی همه ما بود… خاشه جاودان آرام بخواب، ترا اگر امروز ظالمانه به قتل رساندند، هنرت را هرگز کسی خاموش کرده نمی‌تواند…»

حمیرا قادری، نویسنده افغان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «خاشه، نگاه کن، آن سیلی که بر صورت تو نواخته شده، صورت تمام ملت را درد داده است. می‌بینی خاشه، ما در درد کشیدن، مدام هم ریشه ایم، هم زبانیم، هم تباریم. خاشه، یادت جاودان.»

صالح: طالب نه به شریعت پابند است نه دادگاه دارد

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به کشته شدن نظرمحمد، کمدین افغان به دست طالبان واکنش نشان داده و در صفحه فیسبوک خود نوشت: « ویدیوی لحظات قبل از اعدام صحرایی خاشه جوان قندهاری نشان می‌دهد که طالب نه به شریعت پابند است ، نه محکمه (دادگاه) دارد ، نه قانون و نه انسانیت. این گروه جاهل و وحشت آفرین است. این ویدیو یک بار دیگر باعث می‌شود که همه‌ی ما بیشتر و مستحکم‌تر از گذشته در برابر جهل و وحشت که هدفش بربادی داشته‌های مادی و معنوی افغانستان است بسیج و متحد شویم.»

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای نوشت: عملکرد طالبان در قبال کشته شدن نظرمحمد، کمدین افغان خلاف ارزش‌های اسلامی و انسانی می‌باشد.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «تیرباران خاشه یکبار دیگر ماهیت ددمنشانه دشمنان این سرزمین و دشمنی آنان را با فرهنگ و هنر و آزادی و آزادگی به نمایش گذاشت.»

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای کشته شدن این کمدین افغان توسط طالبان را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده و این عمل را خلاف موازین حقوق بشری و ضد احکام دین اسلام خوانده است.

شایان ذکر است که نظرمحمد مشهور به «خاشه جوان» در ولایت قندهار در جنوب افغانستان زندگی می‌کرد و سال‌ها از راه طنز برای مردم لبخند هدیه می‌کرد. او در میان مردم افغانستان به خصوص میان شهروندان قندهار مشهور بود. این کمدین افغان عضو پلیس ملی افغانستان نیز بود.

مقام‌های افغانستان گفته‌اند که این کمدین افغان روز جمعه ۲۳ ژوئیه/اول مرداد، توسط طالبان در یک دادگاه صحرایی در ولایت قندهار در جنوب این کشور تیرباران شد.