واکنش‌ها به ادعای تلاش ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت امورخارجی، گزارش نشریه آمریکایی پولتیکو درباره ترور سفیر آمریکا، را «سفارشی، مغرضانه و هدف‌مند» و بخشی‌از «کارزار اطلاعاتی دولت ترامپ» خوانده که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و هم‌زمان با فشار به شورای‌امنیت ملل‌متحد، قابل پیش‌بینی بوده است.

این دیپلمات ارشد، افزوده: «ایران پیگیری حقوقی بین‌المللی درباره ترور قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، ادامه می‌دهد.»

سخن‌گوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی نیز گفته از گزارش پولتیکو تعجب کرده و از این ماجرا خبری ندارد اما افزوده: «نالدی پاندور، وزیر همکاری و روابط بین‌الملل این کشور دراین‌باره بیانیه‌ای خواهد داد.

نشریه آمریکایی پولتیکو امروز مدعی‌شد مقام‌هایی‌از دولت آمریکا به استناد گزارش‌های اطلاعاتی، به این رسانه‌ گفته‌اند که ایران، به‌ انتقام‌از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده شهید و پیشین نیروی‌قدس سپاه، نقشه‌کشیده که لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را بکشد.

این نشریه مدعی‌شده‌بود از بهار امسال از این تهدید آگاه بوده و ادعا کرد سفارت ایران در آفریقای جنوبی در این تهدید دست داشته است.

سازمان اطلاعاتی آفریقای جنوبی به گزارش‌ها از وجود برنامه‌ای برای سوء قصد به جان انا مارکس سفیر آمریکا در این کشور واکنش نشان داده است.

این سازمان در بیانیه‌ای گفته از انتشار این گزارش‌ها در فضای عمومی آگاه است و به مردم این کشور و کشورهای دخیل اطمینان داده که در حال رسیدگی به این مسئله است. در این بیانیه اطلاعات بیشتری در این باره نیامده اما تاکید شده : “باید توجه داشت که ماهیت اتهام و تهدید مطرح شده به ما اجازه نمی‌دهد درباره تحقیقات جزئیات بیشتری بدهیم”.