واکنش‌‌ها به مناظره؛ از کوزه همان برود تراود که در اوست/ حامیان رئیسی در تلاش برای اثبات مدرک تحصیلی او/حامیان رئیسی: خامنه‌ای نیز بیش از ۸ کلاس درس نخوانده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ادبیات غیربهداشتی و متلک‌های سنگینی که در مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات رد و بدل شد، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب وسیعی داشته است. اظهارنظرها عموما در باره ارزیابی شخصیت، سطح استدلال و فقدان کاریزمای شرکت‌کنندگان است، یا تمجید و تقبیح مهرعلیزاده و سخنی که در باره سواد رئیسی گفت.

پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس، مناظره را یک “مشاجره سخیف” خوانده و از تقلیل سطح جامعه به ریاست جمهوری یکی از کاندیداها ابراز تاسف کرده است. او نوشت که بازنده بزرگ مناظره مردم ایران بودند.

نفیسه آزاد، پژوهشگر جامعه‌شناسی شهری نوشت: «صحنه نمایش بضاعتِ کارگردان است نه لیاقتِ تماشاچیان.»

در حالی که گروهی از هواداران رئیسی سرگرم همرسانی تصویر مدرک دانشگاهی او هستند، تعداد دیگری عنوان کرده‌اند که خامنه‌ای نیز بیش از هشت کلاس درس نخوانده است. چند نفر هم حرف مهرعلیزاده به رئیسی را به چالش کشیده و گفته‌اند آیا او جرات دارد سواد خامنه‌ای را یادآوری کند و بپرسد آیا با این سطح تحصیلات، صلاحیت اداره کشور را دارد؟

شماری نوشته‌اند که تحقیر رئیسی، به ضد خود تبدیل خواهد شد و حامیان او را متحدتر می‌کند. حسن اسدی زیدآبادی روزنامه‌نگار و پژوهشگر حقوق بشر و بین‌الملل می‌گوید حرف مهرعلیزاده به رئیسی حاصلی جز مظلوم شدن او ندارد. او در نقد مهرعلیزاده نوشت: «نمی‌توونم این رو نگم… جلیلی یا رئیسی من را خشمگین نمی‌کنند چون همینی هستند که بوده‌اند ولی مهرعلیزاده کاملا روی اعصاب من است. کاملا فیک. عروسک نمایشنامه با حرف‌هیی که به دهانش نمی‌اید. به هر چیزی نوک می‌زند. خاتمی، شهریار، پز مدرک…»

بی‌توجهی کاندیداها به موضوع کرونا یا سیاست خارجی نیز مورد توجه کاربران بوده است. امیر رشیدی، کارشناس امنیت اینترنت نوشت: «بیشتر از ۸۰هزار نفر از کرونا در ایران کشته شدند و این عدد اونقدر برای نامزدها بزرگ نبود که یک خط فقط یک خط برنامه بدهند برای کرونا.»

او در باره مدعای رئیسی که از دو میلیون فالوئر در توییتر حرف زد، نموداری ارائه داده که نشان می‌دهد شبکه ارتباطی او دامنه‌دار نیست.

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی و روزنامه‌نگار توییت کرد: «رد صلاحیت همیشه بوده. در عین حال از میان تایید شدگان فردی پیدا می‌شد که بشود به او رای داد. ولی این بار این روزنه را هم بستند. معلوم نیست چطور این گزینه‌ها تایید شده‌اند. آیا اینها معرف جامعه ایران هستند؟» او در توییت بعدی نوشت: «انتظار بهتر داشتن توقع بیهوده‌ای است از کوزه همان برون تراود که در اوست.»

عبدی هم مانند تنی چند از کاربران شبکه‌های اجتماعی این پرسش را مطرح کرده که چرا کاندیداها در باره مذاکرات وین حرفی نزدند.

تعداد زیادی از کاربران توییتر به ارزیابی شرکت‌کنندگان پرداخته‌اند. بسیاری، همتی و مهرعلیزاده را “پدیده‌” و قاضی‌زاده هاشمی و جلیلی را “نخودی” نامیده‌اند. بعضی در باره چهره متفاوت محسن رضایی شوخی کرده و از جمله نوشته‌اند که “به دلیل تزریق بوتاکس” بود که بغض کرد اما نتوانست گریه کند.

کاربری مناظره را به بازی ۲-۱-۴ تشبیه کرده و نوشته است: «محسن یه نفری اتک می‌زد.»

احسان عبدل تبریزی، پژوهشگر تاریخ و زندانی سیاسی سابق در توصیف فضای مناظره نوشت: «یکی از برداشت‌های من از اولین مناظره این بود که بیشتر از نیمی از کاندیداها از پرت و پلا شروع می‌کردند و به هارت و پورت می‌رسیدند.»

هواداران رئیسی و کاندیداهای اصولگرا، عمدتا به همتی و مهرعلیزاده تحت عنوان “بی‌اخلاق‌ترین” کاندیداها تاخته‌اند. شماری نیز ترکی حرف زدن این دو برای جلب آرای آذری زبان‌ها و جنبه نمایشی امر را دست انداخته‌اند. تعدادی از کاربران ترک زبان از هر دو اعلام برائت کرده‌اند.

کاربری نوشته است: «نتیجه نیمه اول: جبهه انقلاب: پنج، جبهه اصلاحات: بوق.»

چند نفر نیز متلک مهرعلیزاده به رئیسی را به خودش برگردانده و مشاغل و مقام‌های مختلف او را فهرست کرده‌اند.

تعدادی هم در استقبال از کنایه زاکانی به همتی گفته‌اند بهتر است او نوبل شیمی‌اش را بگیرد و از ادامه کار انصراف بدهد.

تحلیل محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، درباره عملکرد نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره اول:مناظره اول برای رئیسی خوب پیش نرفت/ همتی در مواجهه با تهاجم داوطلبان دیگر بسیار خوب و توانا ظاهر شد/ اظهارات زاکانی مهر تاییدی بود بر پوششی بودن کاندیداتوری‌اش

محمدصادق جوادی حصار گفت: عبدالناصر همتی در ادامه روند خوبی که در قالب کاندیدای انتخابات در این روزها تجربه کرده است، در مناظره اول در مواجهه با تهاجم داوطلبان دیگر بسیار خوب و توانا ظاهر شد. این چهره همچنین برنامه خوبی هم برای خنثی کردن هجمه مهندسی‌شده رقبای اصولگرایش ارائه کرد.

محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، عملکرد کاندیدها در مناظره اول را به رشته تحریر درآورده است که در زیر می‌آید:

*ابراهیم رئیسی- ابراهیم رئیسی که برای دومین بار به عنوان کاندیدا در انتخابات حضور دارد، گارد دفاعی داشت که این به دلیل نوع نگاه همتی و مهرعلیزاده به حضور ایشان در انتخابات بود. ایشان در طول مناظره سعی کرد از موضع بالا و موفق حرف بزند که آشکارا در این کار ناموفق بود تا جایی که بتوان گفت، مناظره اول برای این نامزد شاخص اصولگرایان به خوبی پیش نرفت.

*علیرضا زاکانی- علیرضا زاکانی که شائبه حضور پوششی‌اش در انتخابات به طور پررنگی مطرح است بیشتر اظهاراتش تکراری بود و مهر تاییدی بر پوششی بودن کاندیداتوری‌اش! نماینده فعلی مجلس هیچ حرف تازه‌ای نداشت و بالطبع نمی‌تواند از آنچه در مناظره اول رخ داد راضی باشد.

*امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی- اظهارات امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی بابرنامه‌تر و اصولی‌تر بود و تحت تاثیر جو تقابلی حاکم بر مناظره قرار نگرفت و به همین دلیل در طول بحث چهره‌ای مسلط و خونسرد از خود به نمایش گذاشت.

*محسن رضایی- محسن رضایی که با احتساب نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری که در روز آخر انصراف داد، چهارمین فعالیت رقابتی‌اش برای در اختیار گرفتن دولت را تجربه می‌کند در طول مناظره بسیار بد و احساسی عمل کرد. این چهره همچنین با تکیه بیش از حد به شعار با وعده ۴۵۰ هزار تومان یارانه قشرهای کم‌درآمد و فقیر را هدف قرار داد. در کل مناظره اول را نمی‌توان اتفاق خوبی برای این کاندیدا به شمار آورد.

*محسن مهرعلیزاده- محسن مهرعلیزاده که به طور آشکاری بنا را بر رویارویی با رئیسی گذاشته بود در طول مناظره خوب و علمی و مسلط ظاهر شد. این نامزد اصلاح‌طلب همچنین در چالش‌ها نیز موفق بود و به ویژه در موضع‌گیری اصلاح‌طلبانه خیلی روشن و محکم عمل کرد.

*سعید جلیلی- سعید جلیلی که بعد از شکست در انتخابات دولت یازدهم با تشکیل دولت سایه خودش را مهیای تقابل با دولت حسن روحانی کرده است در طول مناظره با وجهه‌ای تخریب‌کننده ظاهر شد و در همین راستا دولت مستقر را به طور جدی نقد کرد. او همچنین نشان داد با دولت سایه با این هدف وارد کارزار انتخابات شده است که عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم را به چالش بکشد.

*عبدالناصر همتی- عبدالناصر همتی در ادامه روند خوبی که در قالب کاندیدای انتخابات در این روزها تجربه کرده است، در مناظره اول در مواجهه با تهاجم داوطلبان دیگر بسیار خوب و توانا ظاهر شد. این چهره همچنین برنامه خوبی هم برای خنثی کردن هجمه مهندسی‌شده رقبای اصولگرایش ارائه کرد.

گفتنی است دومین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز سه‌شنبه ۱۸ خردادماه جاری برگزار خواهد شد.