واکنش آمریکا به رد پیشنهاد مذاکره: ناامید کننده بود/مذاکره دوباره بر سر برجام همانی است که ترامپ می‌خواست!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی در رد پیشنهاد آمریکا و اروپا برای مذاکره مستقیم در مورد برجام آن را ناامیدکننده توصیف کرد اما از آمادگی آمریکا برای بازگشت متقابل به برجام خبر داد.


ساعتی پس از آن که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با تکرار موضع آیت‌الله خامنه‌ای از عدم شرکت در جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام خبر داد، یک سخنگوی کاخ سفید به خبرنگار صدای آمریکا گفت که آمریکا همچنان آماده مشارکت مجدد در مذاکراتی است که منجر به بازگشت متقابل به اجرای تعهدات توافق هسته‌ای موسوم به برجام شود.


این سخنگوی کاخ سفید همچنین عنوان کرد: «ما در مورد بهترین راه پیش رو با شرکای ۱+۵ خود مشورت خواهیم کرد.»


روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد با توجه به مواضع و اقدام های اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام را مناسب نمی داند.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امورخارجه ایران، سعید خطیب زاده افزود: «هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام ننموده است.»


خطیب زاده گفت: «آمریکا باید به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام!»


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، برای تاکید بر اینکه گشایش آمریکا بروی ایران نباید انتظارات این کشور را افزایش دهد، روز ١٩ فوریه بروشی اعلام کرده بود که واشینگتن پیش از گفتگوهای احتمالی آینده با تهران، در جهت کاهش تحریم‌ها اقدام دیگری انجام نخواهد داد.


او آشکارا گفت که ایران پیش از انجام این گفتگوها که «ناگزیر برنامۀ موشکی و نقش منطقه‌ای این کشور» را نیز در بر می‌گیرد، نباید در انتظار صدور فرمانی از جانب آمریکا مبنی بر بازگشت به برجام باشد.


در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های غربی نوشت: ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با واشنگتن درباره توافق هسته ای را رد کرد.

به نوشته این روززنامه، دیپلمات های ارشد می گویند ایران گفته است که تحریم های هسته ای باید لغو شود.


به گفته این دیپلمات ها، ایران می خواهد واشنگتن تضمین دهد که بعد از گفتگوها برخی از تحریم ها لغو شود. این روزنامه یادآور شد: پاسخ منفی ایران، امیدواری نسبت به مذاکرات مستقیم در ماه های آینده را خدشه دار نکرده است .

همچنین ولی نصر، مشاور سابق اوباما در توئیتی نوشت: گزارش ها حاکی از آن است که ایران پیشنهاد مذاکرات هسته ای با اروپا و آمریکا را رد کرده است.


وی افزود: دلایل؟ ایران نمی خواهد به جلسه ای برود که با محکومیت آغاز شود و نمی خواهد بر سر بازگشت آمریکا به برجام مذاکره کند. این در واقع همان مذاکره در مورد توافق جدیدی است که ترامپ می خواست.