واکنش آمریکا به گزارش سازمان ملل مبنی بر نقض حقوق بین الملل توسط آمریکا درباره ترور سردار قاسم سلیمانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار قاسم سلیمانی را رد می‌کنند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که گزارش سازمان ملل مبنی بر این که ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران توسط آمریکا نقض حقوق بین‌الملل است را رد می‌کنند.

پمپئو طی بیانیه‌ای همچنین درباره گزارش اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد اعدام‌های خودسرانه و ناعادلانه تاکید کرد: “ترور قاسم سلیمانی، واکنش آمریکا به افزایش حملات ایران بود”.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در واکنش به اظهارات این گزارشگر مبنی بر این که سلیمانی قصد حمله به نیروهای آمریکا در عراق را نداشته و این اقدام واشنگتن «نقض حقوق بین‌الملل» است، گفت: “اسناد و مدارک کالامارد جعلی هستند. حمله هوایی که منجر به جان باختن سردار سلیمانی شد، در پاسخ به افزایش سلسله حملات نظامی در ماه‌های گذشته به وسیله ایران و شبه نظامیان مورد حمایت آن علیه نیروها و منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه بود”.

پومپئو همچنین با بیان اینکه این حمله نقش بازدارنده در برابر تهدیدی که ایران برای آمریکا و منافع ملی آن ایجاد کرده، داشته است، اظهار داشت: “آمریکا نسبت به مبانی این حمله هوایی مطابق قوانین بین‌المللی شفاف است. همانگونه که در هشتم ژانویه ۲۰۲۰ طی نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کردیم، این حمله در اجرای حق ذاتی آمریکا در دفاع از خود اتخاذ شده است. همان گونه که رئیس جمهور‌مان گفت ما همواره از دیپلمات‌ها، نیروهای نظامی، کارکنان و همه آمریکایی‌ها محافظت خواهیم کرد”.

– گزارش اگنس کالامارد

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد اعدام‌های خودسرانه و ناعادلانه طی نشست خبری که درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی در دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ در سفارت این کشور در استانبول برگزار کرد، همچنین درباره گزارش خود مرتبط با ترور سردار قاسم سلیمانی طی حمله هوایی آمریکا در بغداد نیز اطلاعاتی را ارائه کرد.

کالامارد اظهار داشت که شواهدی مبنی بر برنامه‌ریزی سلیمانی برای حمله به منافع آمریکا در عراق وجود ندارد و قتل وی توسط آمریکا «نقض قوانین بین‌الملل» است.