واکنش اتریش به لغو سفر ظریف: نمی‌توان در برابر شلیک دوهزار راکت حماس ساکت ماند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ در پی انتشار گزارش‌ها درباره لغو سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به اتریش در اعتراض به برافراشته شدن پرچم اسرائیل، وزارت خارجه اتریش این خبر را تایید کرد و گفت نباید در برابر حملات حماس به شهروندان غیرنظامی ساکت ماند.

گابریل یوئن، سخنگوی وزارت خارجه اتریش، روز شنبه ۲۵ اردیبهشت گفت قرار بود محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در سفر به وین با وزیر خارجه الکساندر شالنبرگ دیدار کند «اما سفرش را لغو کرد».

خانم یوئن با تایید گزارش‌ها در باره علت اقدام ظریف گفت: «از این موضوع متاسفیم و متوجه آن هستیم. اما برای ما مثل روز روشن است وقتی که حماس بیش از دوهزار راکت به اهداف غیرنظامی در اسرائیل شلیک می‌کند نباید ساکت بمانیم.»

روز شنبه برخی خبرنگاران اتریشی گزارش دادند که محمدجواد ظریف در اعتراض به برافراشته شدن پرچم اسرائیل بر فراز دو ساختمان دولتی در وین سفر خود را به اتریش در آخرین دقایق لغو کرده است.

به دنبال انتشار این خبرها سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که ظریف سفر در این شرایط را «به مصلحت ندانست و لذا ترتیبات سفر نهایی نشد». او توضیح بیشتری در این باره ارائه نکرد.

قرار بود ظریف روز شنبه از اسپانیا عازم اتریش ‌شود و با وزیر خارجه این کشور دیدار کند.

در جریان خشونت‌های روزهای اخیر بین اسرائیل و فلسطینیان، شبه‌نظامیان حماس که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند و بر نوار غزه تسلط دارند بیش از دوهزار راکت به سوی خاک اسرائیل شلیک کرده‌اند. اسرائیل نیز در واکنش، اقدام به حملات هوایی و برخی تحرکات زمینی در مرز با غزه کرده است.

خشونت‌ها تاکنون به کشته شدن ۱۴۰ نفر در غزه و ۸ تن در اسرائیل منجر شده است.

دولت اتریش از روز جمعه برای ابراز همبستگی با اسرائیل پرچم این کشور را بر فراز دو ساختمان دولتی، مقر صدر اعظم و ساختمان وزارت خارجه، به اهتزاز درآورده است.

عباس عراقچی، معاون ظریف که برای مذاکرات درباره احیای برجام در وین پایتخت اتریش حضور دارد، روز جمعه از این اقدام دولت اتریش انتقاد کرد و در توییتی، آن را «غافلگیرکننده و دردناک» خواند.

آلون اشپیز، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل، در واکنش به این توییت عباس عراقچی نوشت: «تکان‌دهنده و دردناک دوهزار موشک شلیک‌شده توسط یک گروه تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی علیه مردم اسرائیل است؛ برافراشتن پرچم اسرائیل کاملا طبیعی است و بهتر است به دیدن آن عادت کنید.»

دولت اتریش همچنین به تازگی کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد؛ اقدامی که با استقبال اسرائیل روبه‌رو شد.