واکنش اردوغان به جهان غرب که در مقابل حمله تروریستی نیوزلند سکوت کرده اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که حمله تروریستی در نیوزلند انفرادی نبوده بلکه به شکلی کاملا برنامه ریزی شده و گروهی بوده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که حمله تروریستی در نیوزلند انفرادی نبوده بلکه به شکلی کاملا برنامه ریزی شده و گروهی بوده است.

وی در یک گفتگوی  ویژه مشترک با ۳ تلویزیون، به سوالات در پخش زنده پاسخ داده و در خصوص حمله روز جمعه به نمازگزاران در نیوزلند که منجر به مرگ ۵۰ تن گردید، ارزیابیهایی انجام داد.

اردوغان با ابراز اینکه این حمله شخصی نبوده است، به دنیای غرب که در مقابل این حمله سکوت کرده اند، واکنش نشان داد.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: “در واقعه شارلی ابدو تمام دنیا در اروپا گردهم آمد ولی در قضیه نیوزیلند صدایی از اروپا بر نیامد. رسانه های غربی موذیانه عمل می کنند.”

وی با اشاره دریافت اخباری مبنی بر احتمال محکومیت ۱۱ ساله مهاجم استرالیایی گفت: “امروز با برخی از رهبران مذهبی مسلمانان در نیوزیلند گفتگو کردم و آنها از احتمال محکومیت ۱۱ ساله صحبت کردند. یک نفر ۵۰ نفر مسلمان را شهید می‌کند و شدیدترین مجازات برای وی ۱۵ سال تعیین می‌شود. چطور چنین چیزی ممکن است؟”.

رئیس جمهور با اشاره به موفقیتی که در سالگرد پاکسازی منطقه عفرین سوریه از ترور به دست آمده است، به خطری مهم اشاره کرد.

اردوغان گفت: “اگر ما کریدور ترور را نمیبستیم، اگر عملیاتهایمان در عفرین و جرابلس را انجام نمیدادیم، هم اکنون بخش جنوبی کشورمان تحت اشغال تروریستها بود.”

وی در رابطه با آخرین سخنان مسئولان اروپایی در خصوص مذاکرات اتحادیه اروپا گفت: “اگر مذاکرات با ما را متوقف کنند و یا ترکیه رااز اتحادیه اروپا خارج نمایند. نمیتوانند، نمیتوانند چراکه به ترکیه نیاز دارند.”

اردوغان همچنین افزود که در بخش اقتصادی تحولاتی مثبت به میان آمده است.