واکنش اسرائیل به گزارش اخیر آژانس: جامعه جهانی به اقدام ایران پاسخ دهد/ بنت: اسرائیل از تمام توان خود برای مقابله استفاده می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت از جامعه جهانی خواست برای مهار هرچه سریع‌تر برنامه‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی اقدام عملی و قاطعانه انجام دهند.

خبرگزاری آلمان جمعه دهم سپتامبر به نقل از دفتر نخست‌وزیر اسرائیل گزارش داد بنت تاکید کرده باید تضمین شود که ایران هرگز به توانایی تولید بمب اتمی دست نخواهد یافت.

به گزارش جروزالم پست، نفتالی بنت اظهار داشت: «ایران به دروغگویی به جهان ادامه می‌دهد و برنامه تولید سلاح اتمی را ضمن نقض تعهداتش در قبال جامعه بین‌الملل، پیش می‌برد».

وی جهان را به «پاسخی قاطع‌» فرا خواند و ابراز «اطمینان» کرد که چنین رویکردی به «تغییر (موضع) رژیم تهران» منجر خواهد شد.

این اولین اظهارات علنی نفتالی بنت دو روز پس از انتشار بخش‌هایی از گزارش‌های جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گزارش مستقل مدیر کل این نهاد در ارتباط با ایران بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید ایران بار دیگر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داده و برای بالا بردن غنای اورانیوم تولید شده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته‌تر استفاده می‌کند.

برای تولید بمب اتم به اورانیومی نیاز است که تا ۹۰ درصد غنی‌شده باشد. مطابق توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) جمهوری اسلامی متعهد شده اورانیوم را تا کمتر از چهار درصد غنی کند.

افزایش ذخیره اورانیوم ۶۰ درصدی ایران

بر پایه گزارش تازه آژانس، ایران در حال حاضر اورانیوم را تا سطح ۶۰ درصد غنی می‌کند و میزان ذخیره آن را با چهار برابر افزایش به ۱۰ کیلوگرم رسانده است.

یکی از مهم‌ترین اهداف توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی جلوگیری از حرکت ایران به سمت ساخت بمب اتمی عنوان می‌شود.

بر همین اساس مطابق برجام، هم حد غنی‌سازی در ایران محدود شده هم میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده. اما تهران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به تعهدهای برجامی خود پایبند نیست و غنی‌سازی را به حدی افزایش داده که از نظر کارشناسان در آستانه کاربرد نظامی و تولید بمب اتم قرار دارد.

جمهوری اسلامی همواره ادعا کرده در برنامه‌های هسته‌ای خود استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی را دنبال می‌کند و در پی دست یافتن به بمب اتم نیست.

با این حال نخست‌وزیر اسرائیل شرایط منعکس‌‌شده از این فعالیت‌ها در گزارش جدید آژانس را بسیار جدی و نگران‌کننده ارزیابی می‌کند.

او می‌گوید این گزارش نشان می‌دهد که ایران بار دیگر به جهان دروغ می‌گوید و برنامه‌های خود برای تولید بمب اتمی را دنبال می‌کند.

سابقه پنهان‌کاری و خلاف‌گویی

در سالیان گذشته بارها فعالیت‌ها و مکان‌های اعلام نشده‌ مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لو رفته که قبلا به نهادهای نظارتی و به طور خاص به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام نشده بود.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تازگی از مسئولان جمهوری اسلامی انتقاد کرد که با وجود گذشت دو سال هنوز به پرسش‌های این نهاد درباره مشاهده ذرات اورانیوم در چند مکان اعلام‌نشده پاسخ نداده‌اند.

نمایندگان جمهوری اسلامی و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای تا کنون شش دور برای احیای برجام در وین مذاکره کرده‌اند که بدون نتیجه ماند و ادامه احتمالی آن به تشکیل دولت ابراهیم رئیسی موکول شد.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید این ساده‌انگاری است که تصور شود جمهوری اسلامی برنامه‌های خود را در چارچوب مذاکرات وین تغییر می‌دهد و به همین دلیل لازم است جامعه جهانی برای مقابله با این برنامه‌ها اقدام جدی کند.

جمهوری اسلامی و خواست “محو اسرائیل”

روح‌الله خمینی، نخستین رهبر جمهوری اسلامی نه تنها وقتی به قدرت رسید از ضرورت “محو اسرائیل از صحنه روزگار” سخن گفت که یک دهه پیش از آن هم خواستار ریشه‌کن کردن آن شده بود.

بر همین اساس سران اسرائیل دست یافتن جمهوری اسلامی به سلاح اتمی را بزرگ‌ترین تهدید برای موجودیت خود تلقی می‌کنند و بارها گفته‌اند به هر شکل برای جلوگیری از آن اقدام خواهند کرد.

روز گذشته یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل خواستار ارسال پیامی شفاف‌تر و محکم‌تر از سوی جامعه بین‌المللی به تهران در مورد برنامه‌های اتمی آن شد و تاکید کرد اگر دنیا برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب اتم اقدام نکند اسرائیل خود وارد عمل خواهد شد.

اسرائیل در سال‌های گذشته برای جلوگیری از پیشرفت برنامه‌های اتمی ایران اقدام‌هایی انجام داده که برخی از آنها مانند خرابکاری یا حمله به تاسیسات نطنز، به اعتراف مسئولان جمهوری اسلامی ضربه‌های سختی بوده‌اند.