واکنش ها به سخنان غیرمسئولانه رئیس سازمان تبلیغات اسلامی مبنی بر تعطیل نشدن روضه ها در محرم سال جاری

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ چند روز قبل محمد قمی رئیس سازملن تبلیغات اسلامی اظهار داشت : روضه سیدالشهداء(ع) تعطیل‌بردار نیست ، امسال با رونق و شکوه‌ بیشتری برگزار می‌شود ، همه تضمین‌ها و راهکارهای بهداشتی را بر عهده می‌گیریم ، این سخنان اما با واکنش های مختلفی مواجه شد که برخی از آن ها همراه با سخنان تندی همراه بود.

اکبر اعلمی نماینده سابق مجلس در این رابطه نوشت :

خدایا خودت این مردم را از شرّ خطرآفرینی‌های افرادی مانند این شخص نجات بده!

در شرایطی که کارشناسان دنیا و مقامات مختلف کشورمان مردم را به عدم خروج از خانه‌ها تشویق و بر لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات تاکید می‌کنند و در شرایطی که حتی شعائری مانند؛ حج و نمازهای جمعه و جماعات برای مصون ماندن از خطرات مرگبار اشاعه کرونا ویروس، تعطیل شده است، این شخص غیرمسئولانه اعلام می‌دارد: “روضه سیدالشهداء علیه‌السلام تعطیل بردار نیست و امسال با رونق و شکوه بیشتر از سال‌های قبل برگزار می‌شود”!


ضمن آنکه در وضعیت بسیار خطرناکی که با آن روبرو هستیم، روح سیدالشهداء(ع) نیز هرگز راضی به برگزاری مراسم ماه محرّم که قطعا بدلیل ازدحام مردم و ارتباط و تماس نزدیک آنان با یکدیگر سبب اشاعه هرچه بیشتر بیماری و لاجرم گسترش مرگ و میرها خواهد شد، نیست و در اثر تعطیل شدن مراسم عزاداری امسال هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد و ذره‌ای از ارادت شیعیان امام حسین به آن امام همام کاسته نمی‌شود و تنها ممکن است نان جماعت خاصی در این ایام آجر شود!

هادی سروش پژوهشگر دینی هم در این رابطه نوشت :

به عنوان یک طلبه که سابقه ۱۰سال تدریس سطح عالی فقه وفلسفه در حوزه قم را بحمدلله دارم ، بصورت شفاف اعلام میدارم :

آنچه بصورت “زود هنگام و غیر کارشناسی” شده ، مسئول سازمان تبلیغات و امام جمعه موقت اصفهان در مورد عزاداری محرم گفته اند ، ارتباطی به اسلام عزیز و مکتب پرافتخار اهلبیت علیهم السلام ندارد.

حفظ جان خود و اهمیت حفظ جان دیگران” ، از اهم احکام متقن اسلام است که مبتنی بر مستدل ترین متون فقهی و حدیثی است که بر همه واجبات و مستحبات سایه افکنده است .

اضافه بر اینکه امور پزشکی و بهداشت ، اصطلاحاً از “موضوعات احکام” است و نظریه کارشنان تعیین کننده است .

کسی که فقط شش سال درس حوزه را خوانده باشد یعنی به مرحله “اتمام لمعتین و یک دوره اصول فقه” رسیده باشد این مطلب تقدیم شده ، برای او کاملا به وضوح رسیده است .

مصطفی فقیهی هم چنین واکنش نشان داد :

تضمین «رییس سازمان تبلیغات» برای «کرونا» نگرفتن عزاداران حسینی؟!

رییس سازمان تبلیغات فرموده‌اند «روضه‌ها در محرم برقرار است و همه‌ی تضمین‌های بهداشتی را به عهده می‌گیریم»

‏می‌شود این جمله را کسی دقیق‌تر تعریف و افکارعمومی را روشن کند؟! یعنی ایشان، تضمین می‌کند کسی ⁧کرونا⁩ نگیرد؟!

‏اگر خدایی نکرده چنین شد، چگونه می‌شود «راستی آزمایی» کرد تا ایشان مسئولیتش را – چُنانچه خود تضمین داده – برعهده گیرد؟ و به فرض، اگر پذیرفت، چه رفتار و برخوردی مستحق اوست؟