واکنش ترکیه به تلاش ارمنستان برای مددجویی از معاهده ای که یک قرن پیش به زباله دان تاریخ انداخته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات مقامات ارمنستان که به بهانه صدمین سالگرد امضای معاهده سور ایراد کرده اند، یک بیانیه منتشر کرد.

به گزارش ت رت فارسی، ترکیه از مقامات ارمنستان خواست تا از پیروی از “سیاست های ملی گرایانه تهاجمی” خود دست بردارند.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات مقامات ارمنستان که به بهانه صدمین سالگرد امضای معاهده سور ایراد کرده اند، بیانیه ای منتشر کرد. 

در این بیانیه آمده است: معاهده سور به تاریخ دهم آگوست سال ۱۹۲۰ که با هدف تجزیه وطن‌ و از بین بردن استقلال و حاکمیت ما در پایان جنگ جهانی اول به امضا رسید، سند نمادین و عبرت آوری است از اهداف اشغال و امحاء که بی شرمانه نشان داده شده است.

در این بیانیه با اعلام اینکه ملت ترکیه در پی پیروزی قهرمانانه در جنگ رهایی بخش ملی با امضای معاهده لوزان به تاریخ ۲۴ جولای ۱۹۲۳، معاهده سور را پاره کرده و آن را به زباله دان تاریخ انداخته آمده است: تلاش کسانی که به جای درس عبرت از تاریخ، خصومت به دل گرفته و به رغم گذشت یک قرن همچنان از این سند مدد می‌جویند، چندان تعجب آور نیست. 

در این بیانیه آمده است، تلاش و جرات  امروز دولتی که حتی از سیرکردن شکم ملت خود عاجز است، در راستای مطرح کردن معاهده ای که صد سال پیش ملت ترکیه آن را پاره کرده اقدامی پوچ و واهی است. کسانی که این نوع رویاهای موذیانه را در سر میپرورانند باید به خوبی بدانند که در برابر قاطعیت ترکیه در حفظ یکپارچگی تجزیه ناپذیر وطن و ملت و تداوم بقای این مرز و بوم، با شکست سختی مواجه خواهند شد. ارمنستان که سالهاست یک اشغال نامشروع را در خاک های آذربایجان ادامه میدهد، مانع اصلی موجود بر سر راه برقراری صلح و ثبات در منطقه میباشد. دیگر زمان آن فرا رسیده تا مقامات ارمنستان دست از سیاست های ملی گرایانه تهاجمی برداشته و عاقلانه عمل کنند.