واکنش ترکیه به مجلس سنای چک در رابطه با حوادث ۱۹۱۵

پایگاه خبری / تحلیلی نگامترکیه به شاخه سنای مجلس چک، در رابطه با تصمیمی که در خصوص حوادث سال ۱۹۱۵ گرفته است، واکنش نشان داد

به گزارش ت ر ت فارسی، ترکیه به شاخه سنای مجلس چک، در رابطه با تصمیمی که در خصوص حوادث سال ۱۹۱۵ گرفته است، واکنش نشان داد.

بر اساس بیانیه کتبی صادره از وزارت خارجه ترکیه، این تصمیم، که بر اساس ادعاهای بی اساس تک طرفه که سال ۲۰۱۷ نیز به روابط دو کشور بسیار صدمه زده بود، استوار است، نشان میدهد که در چک هنوز هم تفکرات نادرست و اشتباه موجود میباشد.

در این بیانیه تاکید گردید، تصمیم گیری مذکور در دوره ای که کل جهان با پاندمی کرونا ویروس در حال مبارزه میباشد و در محیطی که تعداد کمی از اعضای سنا حضور داشته اند، نشان دهنده وجود تفکرات موذیانه میباشد.

طی بیانیه وزارت خارجه با تاکید بر اینکه دادن مفهومی بیشتر از یک حادثه تاریخی به حوادث ۱۹۱۵، بر اساس حکم دوباره سال ۲۰۱۷ بر اساس مواد ۱۷۳ و ۲۳۱ دادگاه حقوق بشر اروپا به سال ۲۰۱۵، غیر ممکن میباشد، اعلام گردید: “معرفی یک موضوع تاریخی در راستای منافع سیاسی و یا منافع برخی محافل، غیر قابل قبول میباشد. از کسانی که قصد دارند تاریخ را به شکلی تک طرفه بررسی کنند، میخواهیم تا احساسات تلخ مشترکی که در نامه روز ۲۴ آوریل رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به اسقف ارمنی ها بیان گردیده بود را مد نظر قرار دهند.”

گفتنی است مجلس نمایندگان جمهوری چک با تصویب قطعنامه‌ای کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را محکوم و آن را جنایت علیه بشریت توصیف کرده بود.