واکنش جان کری در پاسخ به «آیا ظریف دروغگو است؟» : شاید گیج شده باشد ؛ شاید احساساتی شده؛ قبلا هم دیده‌ام که خیلی احساساتی بشود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزیر امور خارجه اسبق آمریکا مدعی شد، اطلاعات اسرائیل را به ظریف درز نداده و این «ختم کلام» است

جان کری، وزیر سابق خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما، یک بار دیگر ارائه اطلاعات به جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران درباره حملات پنهانی اسرائیل در سوریه را رد کرد.

آقای کری روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت این مطلب را در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و در پاسخ به سوالات اسکات پری، نماینده جمهوریخواه مجلس آمریکا از ایالت پنسیلوانیا و لی زلدین، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت نیویورک عنوان کرد.

پیشتر جواد ظریف، در یک فایل صوتی که به رسانه ها درز کرد، مدعی شده بود جان کری به او گفته است که اسرائیل بیش از ۲۰۰ بار به مواضع ایران در سوریه حمله کرده است؛ درحالی که ظریف از این حملات خبر نداشت.

جان کری در این جلسه، در پاسخ به پرسش اسکات پری که از او پرسید آیا جواد ظریف «دروغ می گوید؟» گفت: «شاید سردرگم شده یا اشتباه می کند.»

آقای کری توضیح داد که جواد ظریف شاید می خواسته بگوید که در جریان امور نبوده است و احتمال دارد که قصدش آب و تاب دادن به این مطلب بوده است و ظاهرا «احساساتی» هم بوده است.

جان کری که اکنون تلاش های دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص مبارزه با تغییرات اقلیمی را رهبری می کند، گفت جواد ظریف را پیشتر درحالی که خیلی احساساتی شده بود، دیده است و نمی تواند با اطمینان بگوید که چرا وی چنین سخنی گفته است.

جان کری همچنین گفت که به یاد دارد که پس از دوره وزارت امورخارجه آمریکا و در زمان دولت ترامپ با آقای ظریف چهار بار ملاقات داشته است اما هرگز مکالمه تلفنی نداشته‌اند و پیامی هم بین آنها رد و بدل نشده است.

کری در پاسخ به این پرسش که «آیا شما اطلاعات این حمله‌ها را به وزیر امور خارجه ایران دادید؟» گفت: «هیچ زمانی، هیچگاه.»

کری که هم اکنون نماینده دولت بایدن در تغییرات اقلیمی است در پاسخ به این پرسش که «آیا ظریف دروغگو است؟»، گفت: «ممکن است ظریف گیج یا دچار اشتباه شده باشد یا خواسته چهره خود را ترمیم کند. شناخت من از او این است که تا حدودی احساساتی است. نمی‌توانم بگویم چرا ظریف این اظهارات را مطرح کرده، اما می‌توانم بگویم که چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. ختم کلام.»

کری در ادامه می‌گوید که خودش در ماه آوریل و زمانی که گزارش ۲۰۰ حمله اسرائیل علنی شد، از آن باخبر شده است.

این درحالی است که سناتورهای جمهوریخواه خواستار تحقیق از کری درباره درز اطلاعات محرمانه متحد کلیدی آمریکا در منطقه به جمهوری اسلامی شدند که خواستار نابودی اسرائیل است.

پیش از این نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا جان کری را متهم کرده بود که در حالی که سمت دولتی نداشته و از سوی دولت مامور نبوده، با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره کرده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که کری به ظریف گفته بود، ایران تا پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ با دولت ترامپ وارد مذاکره نشود تا شاید دوباره دمکرات‌ها به قدرت بازگردند و تهران با آنها وارد معامله شود.