واکنش روسیه به پیام توییتری ترامپ در مورد بلندی های جولان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تلاش آمریکا برای تغییر وضعیت بلندی‌های جولان را نقض مستقیم قطعنامه سازمان ملل متحد دانست

روسیه اعلام کرد : سخنان دونالد ترامپ مبنی بر اینکه دیگر آمریکا باید حاکمیت اسرائیل در بلندی های جولان را به رسمیت بشناسد، موجب بی ثباتی اوضاع در منطقه خاورمیانه خواهد شد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالات روزنامه نگاران از سخنان ترامپ انتقاد کرد.

وی گفت : دعوت های مشابه می تواند وضعیت بحرانی موجود در منطقه خاورمیانه را بیش از پیش به بی ثباتی سوق دهد.

پکسوف تاکید کرد : این نکته نظر بی شک به پیدایش راه حل به بحران موجود در منطقه خاورمیانه یاری نخواهد کرد و حتی بر عکس می تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که این سخنان ترامپ تنها عبارت از یک دعوت باشد.

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با رادیوی «کامرسانت» ضمن انتقاد از اظهارات دوناد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره وضعیت بلندی‌های جولان گفت: تلاش برای تغییر وضعیت بلندی‌های جولان نقض مستقیم قطعنامه سازمان ملل است.

وی با بیان اینکه روسیه یک موضع قانونی و مبتنی بر اصول را در مورد موضوع مالکیت سوریه بر بلندی‌های جولان اتخاذ کرده است، تصریح کرد:

“قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت که سال ۱۹۸۱ تصویب شد موضع ما را در خصوص جولان تأیید می‌کند. ارزیابی ما مبنی بر اینکه تصمیم اسرائیل برای ادامه حاکمیت بر بلندی‌های جولان ماهیتی غیرقانونی دارد، تغییری نکرده است”.

لازم به ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در توئیتر خود نوشته است: پس از ۵۲ سال وقت آن فرارسیده است تا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان توسط آمریکا به رسمیت شناخته شود.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز گفته است: “در روزهایی که ایران قصد دارد اسرائیل را با استفاده از سوریه نابود کند، ترامپ به طور دلیرانه حاکمیت ما بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می شناسد. از وی تشکر می‌کنم”.

اسرائیل، بلندی‌های جولان را در جریان «جنگ شش روزه» سال ۱۹۶۷ اشغال و در سال ۱۹۸۱ انضمام آن به خاک خود را اعلام کرد، اما این اقدام از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.