واکنش سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به تلاش امریکا برای تحریم ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکالین تاکید کرد که گام پس نهادن در رابطه با S400ها، مورد بحث نمیباشد.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، به قبول لایحه پیشنهادی در خصوص تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی S400از روسیه و گامهایی که در سوریه برداشته است، از سوی کمیته روابط خارجه مجلس سنای ایالات متحده امریکا، واکنش نشان داد.

دیروز در حالی که اجلاس کابینه ریاست جمهوری ادام داشت، کالین در مقابل دوربینها ضمن ابراز اینکه روند موجود در کنگره را از نزدیک دنبال میکنند، گفت: “این امر تاثیری بر خرید S400 ها و یا استفاده از آنها نخواهد داشت. یعنی تایید این لایحه و یا عدم تایید آن در کنگره، تاثیری بر روند S400 ها نخواهد داشت.”

کالین تاکید کرد که گام پس نهادن در رابطه با S400ها، مورد بحث نمیباشد.

سخنگوی ریاست جمهوری در خصوص تحولات به میان آمده با امریکا در رابطه با F35 ها نیز گفت: “این مساله متاسفانه هم اکنون از سطح یک موضوع فنی و یا صنایع دفاعی گذشته و به شکل مساله ای کاملا مرتبط با سیاست داخلی امریکا درآمده است.”

کالین اظهار داشت که ترکیه هنگامی که از S400 ها استفاده نماید، مطمئنا برای جلوگیری از به میان آمدن ریسک علیه F35ها، سیستم امنیتی ناتو، F16 ها و یا دیگر سیستمهای هواپیمایی، تنظیمات لازمه را انجام خواهد داد.

ابراهیم کالین با اشاره به بحران پناهجویی نیز ابراز داشت که در نشست پناهندگان جهانی که روز ۱۶ دسامبر در شهر ژنو سوئیس از سوی کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل تشکیل خواهد شد، بخصوص ابعاد بحران جهانی پناهندگان و انعکاسات منطقه ای آن، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با اعلام اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز به عنوان رئیس هم تراز در این نشست شرکت خواهد جست، اعلام داشت که در این نشست فرصتی نیز برای بررسی مسائلی چون تاسیس منطقه امن در سوریه و بازگشت امن پناهندگان به کشورشان به همراه دبیر کل سازمان ملل و کمیسریای عالی پناهجویان نیز به میان خواهد آمد.

کالین افزود: “بازگشت پناهجویان بر اساس سه معیار اصلی که از سوی سازمان ملل تعیین شده است انجام خواهد شد. یعنی در تلاشیم تا بازگشت آنها را به شکلی امن، داوطلبانه و با افتخار انجام دهیم.”