واکنش شدید ترکیه به توسل پلیس فرانسه به قوه قهریه در برابر منسوبین رسانه ای

پایگاه خبری / تحلیلی نگامترکیه نسبت به استفاده از زور علیه رسانه ها در فرانسه و حمله به خبرنگار خبرگزاری آناتولی در جریان اعتراضات در این کشور واکنش شدید نشان داد

ترکیه نسبت به استفاده از زور علیه رسانه ها در فرانسه و حمله به خبرنگار خبرگزاری آناتولی در جریان اعتراضات در این کشور واکنش شدید نشان داد. 

فخرالدین آلتون رئیس دفتر ارتباطاتی نهاد ریاست جمهوری ترکیه با انتشار پیامی از تویتر استفاده از قوه قهریه از سوی پلیس فرانسه را محکوم کرده و اعلام کرد: “حمله با کپسول گاز از سوی پلیس فرانسه به مصطفی یالچین خبرنگار و عکاس خبرگزاری آناتولی که اخبار تظاهرات در پاریس را پوشش می داد، به شدیدترین شکل ممکن محکوم می کنیم. به همراه نهادها و سازمانهای مربوطه مسئله را پیگیری خواهیم کرد.” 

وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای حمله روز گذشته به اصحاب رسانه‌، از جمله خبرنگار آناتولی توسط پلیس فرانسه در جریان اعتراضات این کشور را مقابله غیرقابل قبول با آزادی مطبوعات و حمله فیزیکی دانست.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه آمده است:

” ثبات و امنیت فرانسه برای ترکیه به‌عنوان عضو ناتو و همچنین ثبات و امنیت اروپا مهم است. حوادث رخ‌داده در اعتصاب و اعتراضات سراسری فرانسه، به‌ویژه استفاده نامتناسب از زور توسط پلیس نگران‌کننده است. 

عدم عذرخواهی مقامات فرانسوی در این خصوص نیز موجب وخامت اوضاع شده است. دولت فرانسه را انجام رفتاری مطابق ارزش‌های اروپا و حقوق بشر جهانی در قبال این اعتراضات، دعوت می‌کنیم.”

گفتنی است پلیس فرانسه طی یک سال اخیر خشونت کم‌سابقه علیه معترضان اعمال کرده است. تاکنون ۵۰۰ تن بر در تظاهرات مردم فرانسه آسیب دیده، ۲۶ نفر چشم خود را از دست داده و دست پنج تن نیز قطع شده است.
اعتراض به برنامه دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای تغییر قانون بازنشستگی تبدیل به خشونت و درگیری در مناطق مختلف این کشور شده است.
طبق طرح جدید دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ افزایش می‌یابد و برای بازنشستگی قبل از آن حقوق کمتری پرداخت می‌شود