واکنش نیشدار نماینده مجلس به رئیسی: نمی‌شود هم فحش داد، هم شعار/ نمی‌توانی فقط بگیری و هیچ چیزی هم نپردازی

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه از مبهم‌گویی ابراهیم رئیسی در باره بازگشت به مذاکرات احیای برجام، با لحنی طعنه آمیز انتقاد کرد.

او در واکنش به گفته‌های رئیسی در روز تحلیفش در باره لغو تحریم‌ها گفت: «حل این موضوعات با شعار نمی‌شود، نمی‌شود از این طرف فحش بدهیم و از آن طرف شعار بدهیم. البته من امیدوارم که بتوانند با دیپلماسی این موضوعات را حل کنند منتها دیپلماسی یعنی یک چیزی بدهید و یک چیزی بگیرید؛ تو نمی‌توانی فقط بگیری و هیچ چیزی هم نپردازی.»
روز دوشنبه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در تماسی تلفنی با رئیسی، از ایران خواست بدون اتلاف وقت، تعهدات خود را در چهارچوب توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی از سر گیرد و به مذاکرات وین برگردد. رئیسی در پاسخ بدون اشاره به نکته مشخصی گفت: «در هر مذاکره‌ای، باید حقوق ملت ایران استیفا و منافع ملت ما تامین شود.»

ابراهیم رئیسی در تنها نشست خبری که از زمان پیروزی در انتخابات برگزار کرده از ایده بازگشت همه اعضای اولیه به اجرای کامل برجام حمایت و در سخنرانی مراسم تحلیف در جمع مهمانان خارجی بر ضرورت رفع تحریم‌ها تاکید و اعلام کرد که دولت او از هر طرح دیپلماتیکی برای رفع تحریم استقبال خواهد کرد.

اما روز دوشنبه، مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با انتقاد از آنچه به نظر می‌رسید رویکرد دولت آینده ایران در مذاکرات برجام باشد، گفت: «برای لغو تحریم‌ها نمی‌شود از این طرف فحش بدهیم و از آن طرف شعار بدهیم.»

او اضافه کرد: «البته من امیدوارم که [رئیسی و دولتش] بتوانند با دیپلماسی این موضوعات را حل کنند، منتها دیپلماسی یعنی یک چیزی بدهید و یک چیزی بگیرید؛ تو نمی‌توانی فقط بگیری و هیچ چیزی هم نپردازی.»

پزشکیان با لحنی نیش‌دار افزود: « این که همه حرف ما را آن‌ها بپذیرند و ما هیچ حرفی از آن‌ها نپذیریم، خب تا حالا نشده. این‌ها [دولت رئیسی] اجرا کنند که ببینیم شدنی است یا خیر؟ یعنی این‌ها بلد هستند و قبلی‌ها بلد نبودند که می‌شود گرفت ولی هیچ چیزی نداد؟ این چیزی است که باید منتظر بود و دید که چطور می‌خواهند بگیرند. ما هم دعا می‌کنیم که بتوانند بگیرند و ما هم یاد می‌گیریم».