واکنش های اعتراض آمیز نسبت رپورتاژ ایران اینترنشنال برای مجاهدین خلق

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  به تازگی نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در تیرانا، پایتخت آلبانی با حضور برخی از دیپلمات‌های پیشین اروپایی و آمریکایی و همچنین اعضای این گروه برگزار شد. اگرچه این نشست همواره با واکنش منفی فعالان داخل کشور همراه می‌شود، اما بار دیگر پوشش اختصاصی و زنده این همایش توسط شبکه ایران اینترنشنال باعث شد تا انتقادات شدیدی علیه این شبکه به ویژه از سوی فعالان سیاسی و رسانه ای ایرانی مقیم خارج از کشور که عمدتا مخالف حاکمیت ایران هستند ، مطرح شود.

ایران اینترنشنال با پخش سخنرانی مریم رجوی، سرکرده سازمان تروریستی مجاهدین خلق باعث واکنش گسترده کاربران ایرانی شد، به ویژه وقتی رجوی هشتگ اعدام نکنید را مصادره به مطلوب کرد و تلاش جامعه مدنی ایران برای نجات سه تن از معترضین آبان را به خود و سازمان خون‌ریزش مرتبط دانست.

با وجود این که ایران اینترنشنال با انتشار یک اطلاعیه پوشش سخنرانی مجاهدین خلق را در راستای رسالت رسانه‌ای خود و پوشش تمام صداهای مرتبط با ایران دانست ولی این ادعای حرفه‌ای‌گری و بهانه بی‌جا به هیچ وجه مورد پذیریش جامعه ایران قرار نگرفت و موج مخالفت با این حرکت با تندترین ادبیات ممکن در فضای مجازی کلید خورد.

احسان سلطانی در توییتی با اشاره به پشت پرده ایران اینترنشنال نوشت: ایران‌اینترنشنال رسانه نیست؛یک پروژه است. از یکی از کارمندانش که بعد از انتقادم پیام داده بود تا من را متوجه اشتباهم کند پرسیدم:«فقط بگو چرا یک شهروند سعودی باید دلش برای آزادی بیان در ایران بسوزد و برای‌مان شبکه ۲۴ساعته فارسی زبان راه بیاندازد؟» البته هرگز پاسخی به این سوال نداد.

ایران اینترنشنال در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران کار خود را آغاز کرد و با گرافیک جذاب و بودجه مناسب پا به عرصه رسانه‌ها گذاشت. این شبکه در ابتدا با حقوق چند برابر بعضی از چهره‌های بی بی سی و منوتو و رادیو فردا را شکار کرد و بعد هم توانست مزدک میرزایی را جذب خود کند.

امتیاز این شبکه متعلق به شرکت Global Media Circulating است که عادل عبدالکریم اهل عربستان مالک آن است. عبدالکریم سابقه همکاری نزدیک عبدالرحمن راشد غول رسانه‌ای عربستان را دارد و به گفته برخی منابع بودجه ۲۵۰ میلیون دلار این شبکه را از طریق بن سلمان، ولیعهد عربستان، تامین کرده است.

این مسئله در توییت بهمن دارالشفایی هم مورد توجه قرار گرفت و او با پرسش از چرایی پخش این سخنرانی با وجود نفرت مردم ایران از مجاهدین نوشت:

بعید است مدیران ایران‌اینترنشنال ندانند مردم ایران چقدر از مجاهدین خلق متنفرند. پس چرا چنین تریبون غیرمعمولی بهشان می‌دهند؟ دو توضیح به ذهنم می‌رسد. یا حامی مالیشان (که ظاهراً عربستان است و از حامیان مالی مجاهدین) بهشان دستور می‌دهد، یا مستقیماً پول کلانی از مجاهدین می‌گیرند.

میثم بهروش هم که سابقه فعالیت در ایران اینترنشنال را دارد، نوشته: ایران اینترنشنال بالاخره ویترین وطن‌پرستی و این‌ها را که خیلی ادعایش را می‌کنند کنار گذاشت و رفت سراغ ارتقای مجاهدین. البته جای تعجب نداره و دیر یا زود اتفاق می‌افتاد. پخش زنده گردهمایی مجاهدین با دستور کار سیاسی شبکه و خط فکری سرمایه‌گذاران سعودی آن همخوانی کامل داره.

مهناز افشار در واکنش به پوشش خبری نشست مجاهدین خلق توسط شبکه ایران اینترنشنال نوشت: اشتباهی که کردید را بپذیرید و از مردم ایران عذرخواهی کنید!

انتقاد تند مهناز افشار از رفتار شبکه ایران‌ اینترنشنال: از مردم ایران عذرخواهی کنید

ماریا سرسالاری، خبرنگار سابق یورونیوز و بی بی سی در صفحه توئیتر خود نوشت: «‏بار اول که پخش زنده مراسم گروه تروریستی خمر سرخی مجاهدین خلق از ایران اینترنشنال پخش شد، خبرنگاران واقعی که اعتراض کردند، اخراج شدند. چند خبرنگار هم گفتند اشتباه شده و روز تعطیل بوده! ببینیم اینبار چه توجیهی می‌آورند. پول‌های عربستان همه چیز را می‌خرد. مبارک است آقای رمضانپور!»

از حمله به شبکه ایران اینترنشنال تا ترندشدن هشتگ #مریم_رجوی...!

لیلی بازرگان، خبرنگار سابق ایران اینترنشنال نیز در توئیتی اعلام کرد که هرکس با پوشش نشست مجاهدین در شبکه اعتراض می‌کرد بلافاصله اخراج و یا استعفا داده می‌شد!

او همچنین در توئیتی دیگر در خصوص شرایط کاری این شبکه برای کارمندان نوشت: «فکر کنم الان بعد از تقریبا دو سال وقتشه که اینو بگم؛ عزیزان، خیلی از کارکنان اینترنشنال نمی‌تونن استعفا کنن، چون پاسپورت ایرانی دارن و اگر استعفا کنن ویزای کارشون باطل می‌شه و امکان بازگشت به ایران رو هم طبیعتا ندارن.

ضمن اینکه (با مدرک عرض می‌کنم) علی‌رغم اینکه با وقاحت تکذیب کردند، اگر کسی استعفا می‌کرد باید هزینه‌های استخدام رو به عنوان خسارت به شبکه پرداخت می‌کرد.

‏هزینه‌هایی مثل وکیل، ویزای کار، بلیط هواپیما، هتل، هزینه‌ی نقل مکان و ..


‏که خوب می‌تونست تا سقف ۱۰-۱۵ هزار پوند بشه… پرداخت چنین هزینه‌ی بالایی برای کسی که قراره کارش رو هم از دست بده اصلا راحت نیست.»

میثم بهروش، کارشناس بی بی سی فارسی هم در خصوص پوشش زنده خبری نشست مجاهدین خلق در ایران اینترنشنال نوشت: «#ایران_اینترنشنال بالاخره ویترین وطن‌پرستی و این‌ها را که خیلی ادعایش را می‌کنند کنار گذاشت و رفت سراغ ارتقای مجاهدین. ‏البته جای تعجب نداره و دیر یا زود اتفاق می‌افتاد. پخش زنده گردهمایی مجاهدین با دستور کار سیاسی شبکه و خط فکری سرمایه‌گذاران سعودی آن همخوانی کامل داره.»

از حمله به شبکه ایران اینترنشنال تا ترندشدن هشتگ #مریم_رجوی...!

کیوان عباسی، برنامه ساز شبکه «من و تو» نیز با کنایه به شبکه ایران اینترنشنال نوشت: «چقدر خوب که هواداران مجاهدین خلق می‌تونن از طریق ایران اینترنشنال کنفرانس این سازمان خیلی محبوب و مردمی رو به صورت زنده دنبال کنن!»

از حمله به شبکه ایران اینترنشنال تا ترندشدن هشتگ #مریم_رجوی...!

همزمان با واکنش فعالان سیاسی و رسانه ای ایرانی مقیم خارج از کشور به شبکه ایران اینترنشنال، چالشی با عنوان «تحریم ایران اینترنشنال» نیز به راه افتاد و کاربران فضای مجازی خواستار آنفالو و همچنین بلاک کردن صفحات این رسانه در فضای مجازی شدند تا جایی که تنها طی چند ساعت بیش از ۴ هزارنفر از مخاطبان صفحه این رسانه ریزش کردند.

فعالان سیاسی و اجتماعی داخلی هم نسبت به این رخداد واکنش‌های مختلفی نشان دادند از جمله علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری که به تازگی نیز بازداشت شده بود در توییتی نوشت:

بعنوان یک ایرانی وطن پرست حاضر نیستم من بعد رسانه ایران اینترنشنال که صدا وتصویر دشمنان جنایتکارملت همچون مریم رجوی از آن پخش میشود هیچ خبری مربوط به بنده را پخش کند.

او در ادامه تشری هم به خبرنگاران این شبکه زد و در توییتی دیگر نوشت:

تا دیشب برخی  افراد که با ایران اینتر نشنال همکاری کرده و یا بعنوان کارشناس در این تلویزیون حضور پیدا میکردند برایم قابل احترام بودند  از دیشب حجت تمام شد و بنظرم حضور در این تلویزیون تفاوتی با همکاری با صدای آزادی ،تلویزیون مجاهدین تروریست ندارد.

انتقاد تند بعیدی‌نژاد از پخش گردهمایی مجاهدین خلق در «ایران‌اینترنشنال»

سفیر ایران در انگلیس با انتقاد از عملکرد شبکه «ایران‌اینترنشنال» تصریح کرد: کارکنان ایرانی با ادامه کار در این شبکه فقط آبرو و اعتبار خود را به حراج می‌گذارند.

«حمید بعیدی‌نژاد» روز شنبه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: ‌شبکه سعودی ایران اینترنشنال با پخش گردهمایی گروه تروریستی منافقین که قاتل ده‌ها هزار بی‌گناه ایرانی هستند، وقاحت وبی‌شرمی تمام عیار خود را به نمایش گذاشت.

وی افزود که این برنامه بعد از مصاحبه با سخنگوی گروه تروریستی الاحوازی و به‌دستور مالکان سعودی این شبکه صورت گرفته است.

وی خطاب به کارکنان ایرانی ایران اینترنشنال گفت پول همه چیز نیست.

بعیدی نژاد پیشتر به دلیل آنچه نقض صریح قانون و نماد آشکار حمایت از تروریسم توسط این شبکه تلویزیونی خوانده بود به نهاد ناظر بر رسانه‌های انگلیس شکایت کرد.

وی همچنین از آمادگی سفارت ایران برای کمک به کارکنان ایران اینترنشنال خبر داد که قصد قطع همکاری با این شبکه تلویزیونی را دارند.

سفیر ایران اعلام کرد: با افشای وابستگی شبکه‌های فارسی‌زبان مستقر در انگلیس به‌ویژه ایران اینترنشنال، برخی از کارکنان آنها در تماس با سفارتخانه ایران در لندن، از تهدیدات حقوقی توسط این شبکه‌ها در صورت قطع همکاری‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

وی افزود: سفارت برای کمک به این افراد، وکیل مجربی را برای ارائه مشاوره‌ حقوقی در نظر گرفته است.

این در حالیست که اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران انگلیس و ایرلند با نام اختصاری “ان‌یوجی” که بزرگ‌ترین اتحادیه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران انگلیس است، نیز به تازگی در اطلاعیه‌ای گفته ایران اینترنشنال راه دستیابی کارکنان این شبکه را به تشکلی صنفی که نماینده منتخب خودشان باشد، دشوار کرده است.

ان‌یوجی گفته به مذاکراتش با ایران اینترنشنال ادامه خواهد داد و در صورت ادامه این وضعیت آمادگی دارد که این اختلاف را به دادگاه و سازمان بین‌المللی کار یا حتی پارلمان انگلیس ارجاع دهد.

اما بیایید ادعای این شبکه در رابطه با پوشش تمام صداهای مرتبط با ایران را بررسی کنیم و ببینیم بر مبنای این ادعا آیا می‌توان پوشش رسانه‌ای مجاهدین و الاحوازیه را پذیرفت؟ واقعیت این است که مجاهدین یک گروه مخالف جمهوری اسلامی و برانداز شبیه فرشگرد و رضا پهلوی نیست.

مجاهدین خلق یک گروه مسلح تروریستی است که تا اواخر دهه هفتاد دست به اقدام تروریستی علیه مردم ایران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی می‌زد. مجاهدین خلق گروه تروریستی و خائنی است که پس از عقب نشینی صدام از خاک ایران با پشتیبانی او به کشور حمله کرد و شریف‌ترین فرزندان ایران را به خاک و خون کشید.

مجاهدین خلق همان گروه تروریستی است که عملیات‌های سال‌های نخست انقلابش بخشی از شایسته‌ترین مدیران کشور و مردم عادی را به کام مرگ کشاند و باعث جوانه زدن خشم، نفرت و خشونت در جامعه ایران پس از انقلاب شد.

چنین گروهی که به صورت رسمی، اسمی، عرفی و قانونی تروریستی و آدم کش است آیا بخشی از صداهای ایران به حساب می‌آید؟ صدایی که کمر به نابودی ایران بسته بخشی از صدای ایران است؟

One thought on “واکنش های اعتراض آمیز نسبت رپورتاژ ایران اینترنشنال برای مجاهدین خلق

 • تیر ۳۰, ۱۳۹۹ در t ۵:۴۵ ب٫ظ
  Permalink

  مسعود رجوی: قدردانی از رزمندگان و زحمتکشان “کهکشان ۹۹” و درخشش آن در ۳۰هزار نقطه که برق از سر دشمن می‌پراند و قاطبهٔ عمله و اکره را دچار وحشت و جنون ادواری می‌کند.
  تبریک به‌آغاز چهلمین سال جنگ آلترناتیو با چراغ راهنمای «نه شاه-نه شیخ» که بزرگترین و طولانی‌ترین مقاومت سازمان‌یافته تاریخ ایران را نمایندگی می‌کند.
  در آغاز چهلمین سال از روشن شدن و تعمیق مرزبندی بین آزادی با استبداد، بین مقاومت با تمامیت شیخ و شاه و فرهنگ و ایدئولوژی آنها، به‌غایت استقبال می‌کنیم. این فرصتی مغتنم برای هر جنبش به‌واقع دموکراتیک و انقلابی است تا بنای استبداد و دجالیت با هر رنگ و لعابی را از بن براندازد.
  مسعود رجوی: بگذارید شاه و شیخ با همهٔ شکنجه‌گران و پاسداران و دم و دنبالچه‌ها و هم‌کاسه‌ها و مزدوران هر چه می‌خواهند بر ما بتازند. با هر چه دشنام و رذیلت است. با رکیک‌ترین الفاظ و با خشمی دیوانه‌وار.
  با افتخار تمام باید گفت که در تاریخ ایران این تنها نمونه‌ایست که در این ابعاد و با این شدت و این مدت، زیر ضرب و تازیانه و در معرض برچسب و لجن‌پراکنی باشد و بتواند دوام بیاورد، انسجام داشته باشد و اعتلاء پیدا کند.
  این نشان می‌دهد که ما به‌رغم همه برچسبها و بمبارانها و شکنجه‌ها و اعدام و قتل‌عام توانسته‌ایم دشمنان درونی و بیرونی خلق‌مان را به‌همین میزان پس برانیم، گسسته و برآشفته کنیم و در هم بکوبیم.
  در محک تجربه، همهٔ قول و غزلها و لاف و گزافهای آزادیخواهی و حقوق‌بشری مدعیان وقتی به مجاهدین می‌رسد رنگ می‌بازد. پرده‌ها کنار می‌رود و درنده‌خویی رضاخانی یا نوع خمینی آشکار می‌شود.
  در این چارچوب مجاهدین حق آزادی عقیده و بیان و تشکل و پوشش و حتی حق پاسخگویی هم ندارند. باید جواب بدهند که چرا مسلمان هستند. چرا مبارزه و مقاومت می‌کنند. چرا دنبال زندگی عادی نمی‌روند. چرا زنان مجاهد برخلاف حکم رضاخان روسری دارند اما در صف اول دفاع از حقوق بی‌حجابان بوده‌اند. چرا در ایدئولوژی آنها جهاد اکبر با نفس و ایدئولوژی فردیت و جنسیت، عملیات جاری شده است.
  در رویکرد شیخ و شاه، مجاهد را باید کشت والا نظم دنیای وحشی ارتجاع و بهره‌کشی را برهم می‌زند و برمی‌شورد.
  زانو زدن و کاسه‌لیسی در برابر شیخ و شاه از یک‌سو و غیظ و کین میرغضبانه در برابر مجاهدین از سوی دیگر دو روی یک سکه است. اینجاست که قرآن می‌گوید «بر غیظ خود بمیرید».
  پیام این اندازه خصومت و دروغ و نفرت بر ضد مجاهدین و نتیجهٔ تعمیق مرزبندی، اعتلای آلترناتیو به واقع دموکراتیک و مستقل است. این نوید سرنگونی و پایان عصر استبداد و دجالیت و مژدهٔ پیروزی مقاومت و جبهه خلق است.
  تأکید می‌کنم طبق طرح جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی، مصوب شورای ملی مقاومت، هر نیروی جمهوریخواه و ملتزم به نفی کامل نظام ولایت فقیه که خواهان استقرار یک نظام سیاسی دموکراتیک و مستقل و مبتنی بر جدایی دین از دولت است با ماست و ما با او هستیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.