واکنش های جهانی به حملات تروریستی در دو مسجد در نیوزلند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو، رئیس جمهور روسیه و اتحادیه اروپا حملات تروریستی به مساجدی در شهر کرایست چرچ نیوزلند را به شدت محکوم کردند.

براساس بیانیه منتشر شده از سوی مرکز مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در واکنش به حملات تروریستی به مساجد در نیوزیلند اظهار داشت: حمله به غیرنظامیانی که برای دعا خواندن جمع شده‌اند، مشمئز کننده بوده و شوک بزرگی وارد کرد.

طبق این بیانیه، پوتین در ارتباط با حملات تروریستی فوق به جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند پیام تسلیت ارسال کرده است.

رئیس جمهور روسیه در این پیام ابراز امیدواری کرده عاملان و تمامی کسانی که در این جنایت دست دارند، مجازات شوند. 

پوتین همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حمله، برای مجروحان نیز آرزوی شفا کرد.

گفتنی است دست‌کم ۴۹ نمازگزار در پی حمله تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

 اتحادیه اروپا حملات تروریستی در نیوزلند را محکوم کرد

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد.

موگرینی در این بیانه ضمن عرض تسلیت به خانواده قربانیان این حمله اظهار داشت: حمله به عبادتگاه حمله به تمام بشریت است.

وی در ادامه بیانیه تصریح کرد: اتحادیه اروپا با نیوزلند اعلام همبستگی می کند. در این روزهای دشوارآماده همکاری در تمام زمینه ها به ویژه مبارزه با تروریسم هستیم.

دونالد تاسک رئیس شورای اروپا نیز در توئیتر خود نوشت: حمله خائنانه در کرایست‌چرچ هیچ گاه به رویکرد مسالمت آمیز نیوزلند آسیب وارد نخواهد کرد. 

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا نیز اظهار داشت: نطق انسان در برابر تصاویر حملات تروریستی در نیوزلند کور می شود. نژادپرستی، نفرت ودیوانگی، نمازگزاران در مسجد را هدف قرار داد.

گفتنی است، در حملات تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند، دست‌کم ۴۹ نمازگزار حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. 

ناتو حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کرد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود نوشت: “حملات تروریستی وحشتناک به مساجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند را به شدت محکوم می کنم”.

استولتنبرگ در این پیام ضمن همدردی با خویشاوندان قربانیان این حملات، اظهار داشت: “ناتو برای حفاظت از ارزش‌های مشترک و جوامع باز در کنار نیوزلند به عنوان دوست و شریک‌ما قرار دارد”.

گفتنی است، براساس آخرین آمار دست‌کم ۴۹ نمازگزار در حمله مسلحانه تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری آناتولی