واکنش ها به حملات و هجمه های تندروها علیه سخنان ظریف پیرامون پولشویی ؛ رحیمی ، صادقی و نعمتی دفاع کردند

 

 

نگام ؛ سیاسی _ وزیر خارجه کشورمان در خصوص فضاسازی هایی که علیه لوایح FATF در کشور به راه افتاده گفت: اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها صادقانه است؛ یعنی دوستان ما نگرانی صادقانه دارند. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این نگرانی ها منافع اقتصادی است.

 

حسن مقیمی

 

وزیر خارجه ایران گفت: بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند.

او در مورد اینکه آیا فکتی برای این ادعا دارد یا خیر گفت: اگر کدی هم در این باره داشته باشم امکانش را ندارم که علنی کنم؛ ولی کدهای زیادی در مورد میزان پولشویی در کشور وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.

او به برخی فضا سازی ها علیه بودجه وزارت خارجه نیز اشاره کرد و گفت: مجموع بودجه وزارت خارجه از دلاری و ریالی و حقوق کارمندان و اجاره نمایندگی ها هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است؛ یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی که برخی ارگان های قدرتمند کشور ارتباط دارند.

ظریف گفت: با این وضعیت ما نمی‌توانیم با آن فضا سازی مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده اند. آنها میتوانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا سازی شان کنند.

او تاکید کرد: من هیچ دستگاهی را متهم نمیکنم؛ من افرادی که در این قضیه منافع دارند را پشت القا این تصورات میدانم.

علیرضا رحیمی: ظریف گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با FATF را عیان کرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حساب توئیتری خود نوشت: ظریف گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با FATF را عیان کرد.

«علیرضا رحیمی» دیروز – سه شنبه- در این توئیت اظهار داشت: نماینده ای که بدلیل افشای اسناد طبقه بندی وزارت اطلاعات در مجلس هنوز (با توهم مصونیتش) به مراجع امنیتی و قضایی پاسخگو نبوده برای واقعیتی تلخ در سخنان دکتر ظریف مدعی وی شده است!!

وی ادامه داد: ظریف گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با FATF و لوایح- چهارگانه را عیان ساخته شما چرا برآشفته شده اید؟

برخی نمایندگان نزدیک جبهه پایداری علیه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به دلیل سخنانش، مبنی بر این که در ایران پولشویی گسترده انجام می شود واکنش نشان داده و خواستار برخورد شورای عالی امنیت ملی با وی شدند.

نعمت احمدی، حقوقدان، با اشاره به ادعای آقای امیرآبادی مبنی بر این که وجود پولشویی در ایران تهمت بستن به نظام جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: بنده با نظر آقای امیر آبادی موافق نیستم چرا که در صداقت و درستی آقای ظریف شک و شبهه ای وجود ندارد. از طرفی آقای ظریف با توجه به موقعیتی که دارد به راحتی افرادی را که اقدام به پولشویی می کنند را می شناسند.

دو روز پیش، وزیر خارجه کشورمان در خصوص فضاسازی هایی که علیه لوایح FATF در کشور به راه افتاده به خبرآنلاین گفت که اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها صادقانه است؛ یعنی دوستان ما نگرانی صادقانه دارند. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این نگرانی ها منافع اقتصادی است.

محمد جواد ظریف همچنین اظهار کرد: بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند.

او در مورد اینکه آیا فکتی برای این ادعا دارد یا خیر گفت: اگر کُدی هم در این باره داشته باشم امکانش را ندارم که علنی کنم؛ ولی کدهای زیادی در مورد میزان پولشویی در کشور وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.

این بخش از اظهارات وزیر امورخارجه کشورمان کافی بود تا بلافاصله رسانه های تندروی جناح مقابل توپ خانه های آماده به شلیک خودشان را به سمت محمد جواد ظریف تنظیم کنند وفرمان آتش را صادر نمایند. در این بین روزنامه کیهان نخستین رسانه ای بود که صبح امروز نسبت به این اظهارات ظریف واکنش نشان داد و در مطلبی به قلم حسین شریعتمداری نوشت: جناب ظریف به خوبی می‌دانند مخالفان FATF دقیقا با چه چیزی مخالف هستند، اما جنابشان به این دلیل که دستشان از استنادات کارشناسی و فنی خالیست، تعمدا این مسئله فنی را به یک دعوای سیاسی تقلیل داده و به اتهام ‌زنی علیه منتقدان پرداخته‌ اند.

احمد امیرآبادی، نماینده قم و عضو هیأت‌رئیسه مجلس، هم اظهارات ظریف مبنی بر وجود پولشویی گسترده در ایران را تهمتی بزرگ به نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد که این اظهارات، کاملا به معنای بازی در زمین دشمن است.

بیژن نوباوه عضو جبهه پایداری مجلس نهم اما پا را در رابطه به واکنش به اظهارات وزیر امورخارجه فراتر گذاشته و ضمن انتقاد شدید از ظریف به خبرگزاری فارس وعده داد که دهه های آینده دهه محاکمه امضا کنندگان FATF  و برجام خواهد بود.

نعمت احمدی: دلیلی وجود ندارد که رئیس دیپلماسی کشور در مورد این اظهارنظر خود پاسخگو باشد

اما نعمت احمدی، حقوق دان و استاد دانشگاه تهران، در خصوص واکنش های منفی از سوی روزنامه کیهان و امیرآبادی و سایر اصولگرایان می گوید: آقای ظریف اظهارنظری کردند که تمامی افراد جامعه از آن باخبر هستند و دلیلی وجود ندارد که رئیس دیپلماسی کشور در مورد اظهارنظر خود پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: پولشویی بیشتر توسط جریانات و گروهایی که بر اقتصاد و وزارتخانه ها مسلط هستند رخ می دهد. مخالفت ها و واکنش های تند در باره اظهارات آقای ظریف نیز مبنی بر واقعیت داشتن اظهارات و گفته های او است.

این حقوقدان با اشاره به ادعای آقای امیرآبادی مبنی بر این که وجود پولشویی در ایران تهمت به نظام جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: بنده با نظر آقای امیر آبادی موافق نیستم چرا که در صداقت و درستی آقای ظریف شک و شبهه ای وجود ندارد. از طرفی آقای ظریف با عضویتی که در دولت نهاد های غیر دولتی دارد به راحتی افرادی را که اقدام به پولشویی می کنند را می شناسند.

احمدی در پایان درپاسخ به این سوال که چه ممنوعیتی برای معرفی افراد خاطی که اقدام به پولشویی می  کنند وجود دارد، گفت: بیشتر این افراد قدرت زیادی دارند و نمی توان به آنان نزدیک شد ازهمین رو آقای ظریف نیز نام بردن این افراد امتناع کردند.

واکنش محمود صادقی به اظهارات ظریف؛ ۱۴ هزار میلیارد فرار مالیاتی به عنوان پولشویی کشف شده است

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس درباره واکنش برخی به اظهارات وزیر امور خارجه درباره وجود پولشویی در ایران گفت که باید بپذیریم پولشویی در کشور وجود دارد، انکار واقعیت به رفع این مشکل کمکی نمی‌کند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درباره واکنش برخی از نمایندگان به اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در تأیید وجود پولشویی در کشور به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: ما موارد زیادی از پولشویی در ایران داریم. بر اساس آماری که رئیس مرکز مبارزه با پولشویی در مردادماه امسال منتشر کرد، حدود ۱۴ هزار میلیارد فرار مالیاتی طی دو سه سال اخیر در کشور رخ داده که توسط این نهاد به‌عنوان پولشویی کشف شده است.

وی ادامه می‌دهد: بخش دیگری از پولشویی توسط باند‌های قاچاق مواد مخدر انجام می‌گیرد که طی سال‌های اخیر شناسایی شده‌اند. خیلی واضح است که ما در کشور شاهد پولشویی هستیم و خیلی سخت نیست که آن را باور کنیم. چراکه قانون مبارزه با پولشویی در ایران، دیر به اجرا درآمده است. به‌علاوه، قانونی که در سال ۱۳۸۶ تصویب شد، دارای خلأ است و در دولت آقای احمدی‌نژاد جدیتی برای اجرای آن وجود نداشته و زمان طولانی صرف فراهم‌سازی سازوکار‌های اجرایی آن شده است. به همین دلیل، تنها حدود سه سال است که این قانون رسماً اجرایی شده و مورد توجه قرار می‌گیرد.

**معاملات بانکی باند مواد مخدر با حساب بانکی یک خانه‌دار

این نماینده مجلس با اشاره به آمار‌های قاچاق مواد مخدر می‌گوید: یکی از مواردی که وجود داشت، انجام معاملات بانکی یکی از این باند‌ها توسط حساب بانکی یک فرد خانه‌دار بود. در حوزه‌های دیگر هم، مطابق آمار، ما پولشویی داریم و وزارت اقتصاد باید رسماً آن‌ها را اعلام کند.

صادقی با تأکید بر اینکه پدیده پولشویی فراملی است، افزود: پولشویان معمولاً این کار را در دو یا سه کشور انجام می‌دهند و گروه‌های تروریستی ازجمله داعش از این خلأ قانونی در ایران بهره می‌گیرند. در این موارد انکار واقعیت به رفع این مشکل کمکی نمی‌کند، باید به‌وجود معضلات اعتراف و برای رفع آن راهکار ارائه کرد.

**یافتن تروریست‌های مجلس با مکانیسم‌های مبارزه با پولشویی ممکن شد

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در همین راستا، ادامه داد: این یک موضوع حقوقی_اقتصادی است، اما متأسفانه عده‌ای تلاش دارند آن را به موضوعی سیاسی تبدیل کنند. البته اینکه افراد مخل امنیت ملی برای ردگم‌کنی دست به پولشویی می‌زنند، یک موضوع امنیتی است. رئیس مرکز مبارزه با پولشویی نمونه‌ای را مطرح کردند که بر اساس آن، یافتن تروریست‌های مجلس از طریق مکانیسم‌های مبارزه با پولشویی ممکن شد.

صادقی می‌گوید: ایران یکی از بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم طی چهار دهه اخیر بوده است. در ابتدای انقلاب، اقدامات و بمب‌گذاری‌های سازمان منافقین و امروز هم با اشکال مختلف آن ازجمله القاعده و بنیادگرا‌ها و … دست و پنجه نرم می‌کنیم. به همین دلیل بیش از دیگران نیاز داریم این فعالیت‌ها و همکاری‌ها را در حیطه بین‌المللی گسترش دهیم.

وی با اشاره به اقدامات سازمان منافقین در کشور‌های مختلف، تصریح می‌کند: اگر ما سازوکار‌های بین‌المللی مرتبط با پولشویی را بپذیریم، می‌توانیم انتظار اقدام متقابل از کشور‌ها داشته باشیم و این گروه را تحریم کنیم تا کشور‌های دیگر نیز با آن‌ها مقابله کنند.

**اخلال قانون مبارزه با پولشویی در دور زدن تحریم؟

این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه برخی از مخالفان قانون مبارزه با پولشویی، معتقدند ما در ایام تحریم‌ها برای دور زدن تحریم با مشکل مواجه می‌شویم، می‌گوید: به نظر من پولشویی عموماً از طریق مکانیزم‌های مرسوم و بانکی انجام می‌گیرد، در حالی که دور زدن تحریم‌ها عمدتاً از طریق غیررسمی انجام می‌شود. به‌علاوه، در شرایطی که ما با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مواجه هستیم، این تحریم‌ها غیرقانونی به شمار می‌رود، به همین جهت به نظر نمی‌رسد دور زدن آن، از نظر کشور‌های دیگر پولشویی محسوب شود.