واکنش وزارت امور خارجه ترکیه به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به اظهارات تهدید آمیز امانوئل ماکرون٬ رئیس‌جمهور فرانسه علیه آنکارا در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین قبرس پاسخ داد

به گزارش ت رت فارسی، ترکیه به لزوم پیروی فرانسه از سیاستهای مبتنی بر عقل سلیم و منطق تاکید کرد.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ کتبی به اظهارات تهدید آمیز امانوئل ماکرون٬ رئیس‌جمهور فرانسه علیه آنکارا در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین قبرس اظهار داشت: فرانسه با هر گام اشتباه در مدیترانه شرقی شانس خود برای کمک به ثبات در منطقه و ویژگی بی‌طرف بودن را از دست می‌دهد.

حامی آکسوی با اشاره به اینکه در خصوص لیبی نیز جامعه جهانی از فرانسه انتظار دارد بین دولت مشروع لیبی که از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته می‌شود با گروه متجاوزی که از یک سال پیش به دنبال تصرف پایتخت است٬‌ تمایز قائل شود، اظهار داشت، در این چارچوب اظهارات رئیس جمهوری فرانسه برای کشور ما فاقد اعتبار است. تهدید ترکیه به تحریم در حد و مرز کسی نیست و نتیجه ای در پی نخواهد داشت. فرانسه باید از خودبزرگ‌بینی دست برداشته و یک سیاست عقلانی و منطقی در پیش بگیرد. اینکشور باید از حمایت از کودتاگران در لیبی، تروریستها در سوریه و کسانی که ادعا میکنند تنها صاحب منطقه در شرق مدیترانه هستند، دست بردارد. چرا دیگر باید متوجه شده باشد که از این نوع سیاستها تاکنون نتیجه ای حاصل نشده و از این پس نیز نخواهد شد.

حامی آکسوی با اشاره به اینکه هدف از هر گام ترکیه در شرق دریای مدیترانه، دفاع از حقوق مشروع و منافع ترکیه و ترک های قبرس بر پایه حقوق بین المللی میباشد گفت: ترکیه بدین وسیله علاوه بر تکرار دعوت خود در زمینه تداوم دیالوگ و همکاری با هدف تاسیس صلح، رفاه و ثبات در این منطقه، در محافظت از حقوق بین المللی خود تردید نخواهد کرد.