واکنش وزارت دفاع ملی به بازرسی کشتی تجاری حامل پرچم ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت دفاع ملی ترکیه: تیم بازرسی مسلح و مجهز ناوجنگی آلمان، علی‌رغم عدم موافقت دولت و کاپیتان، با بالگرد به زور وارد کشتی شده‌ است

وزارت دفاع ملی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، پرونده توقف و بازرسی کشتی تجاری “رزالین-آ” حامل پرچم ترکیه در ۲۲ نوامبر ۲۰۲۰ در آبهای آزاد بررسی شد.

در بیانیه وزارت دفاع ملی ترکیه درباره اقدام مغایر با حقوق بین‌الملل در بازرسی از این کشتی در دریای مدیترانه، آمده است، تیم بازرسی مسلح و مجهز ناوجنگی آلمان، علی‌رغم عدم موافقت دولت و کاپیتان، با بالگرد به زور وارد کشتی شده‌ و در نتیجه اعتراض به وضعیت با اتکا به مخالفت دولت جمهوری ترکیه و عدم رو در رو شدن با محموله مشکوک به تفتیش پایان داد.

ورود به کشتی همانند دزدهای دریایی و برخورد مجرمانه با خدمه در اقدامی مغایر با حقوق بین‌الملل و بدون مجوز ترکیه، خلاف قوانین و تعاملات است. از سوی دیگر، چنین اقدام غیرقانونی توسط نیروی دریایی متفقین نیز قابل تامل است. روشن است که فرمانده عملیات، در این اقدام اشتباه، مغرضانه و عاطفی برخورد کرده است. کلیه حقوق ما در این موضوع محفوظ است، نباید فراموش کرد که این رفتارهای قلدرمابآنه، می‌تواند الگویی برای برخوردهای دیگر باشد.

ترکیه از ابتدا حامی حل بحران لیبی از طریق گفتمان سیاسی و نه با راه‌حل نظامی بوده است. ترکیه به به دعوت دولت قانونی وفاق ملی لیبی که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است، به منظور جلوگیری از بروز درگیریهای بیشتر، از این کشور حمایت‌های آموزشی، امدادی و مشاوره‌ای به عمل آورده و زمینه را برای روند سیاسی به رهبری سازمان ملل فراهم کرده است. ترکیه امروز نیز همانند گذشته به حمایت از برادران لیبیایی ادامه خواهد داد. 

در پایان، یادآور می‌شود که ما آماده ایم برای حفظ صلح و ثبات در منطقه تلاش کنیم و با جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی همکاری و هماهنگی لازم را افزایش دهیم.