واکنش پامپئو به اظهارات مادورو درباره خرید موشک از ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزیر خارجه آمریکا در پیامی در توئیتر به اظهارات رئیس جمهور ونزوئلا درباره خرید موشک از ایران واکنش نشان داد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه به وقت تهران در پیامی در توئیتر به اظهارات اخیر «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا درباره خرید تسلیحات از ایران واکنش نشان داد.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: «این شگفت آور نیست که رژیم نامشروع مادورو به دنبال تسلیحات مرگبار ایران است. این دقیقا دلیل این است که چرا ما در حال بازگرداندن تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران از جمله تحریم تسلیحاتی هستیم. ما این تحریم ها را به طور کامل اجرا خواهیم کرد.»

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا بامداد یکشنبه گذشته در واکنش به ادعای همتای کلمبیایی خود مبنی بر تصمیم کاراکاس برای خرید موشک از ایران، از این ایده استقبال کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مادورو در جلسه هیأت دولت که به صورت مستقیم از تلویزیون ونزوئلا نیز پخش شد، خطاب به «ولادیمیر پادرینو» وزیر دفاع این کشور تلویحاََ گفت که چرا ایده خرید موشک از ایران به ذهن خودشان نرسیده بود.

وی در ادامه افزود: «پادرینو، چه ایده خوبی که با ایران صحبت کنیم و ببینیم چه موشک‌های کوتاه، میان و دور بردی دارند و با توجه به روابط عالی ما با ایران، امکان [خرید] آن را بررسی کنیم».

رئیس‌جمهور ونزوئلا سپس برای تحقیر همتای کلمبیایی خود با لحنی طنزآمیز به وزیر دفاع خود گفت که سعی کند این نقشه را مخفی نگه دارد.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، در واکنش به اظهارات همتای کلمبیایی خود که گفته بود ونزوئلا در فکر خرید موشک‌های ایران است، این ایده را “خوب” توصیف کرد و از وزیر دفاع خود خواست، در این باره با ایران مذاکره کند.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، روز شنبه اول شهریور (۲۲ اوت) در واکنش به اظهارات همتای کلمبیایی خود، خرید موشک‌ از ایران را “ایده‌ای خوب” توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش از آن ایوان دوکه، رئیس جمهوری کلمبیا اعلام کرده بود که ونزوئلا همزمان با گسترش روابطش با ایران در فکر خرید موشک‌های این کشور است.

مادورو مدت‌هاست که از نظر بین‌‌المللی تحت فشار قرار دارد. آمریکا و ده‌ها کشور دیگر دولت او را به رسمیت نمی‌شناسند و ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو، رهبر مخالفان را مشروع می‌دانند.

خوان گوایدو بیش از یک سال و نیم است که در برابر مادورو قد علم کرده است. او که رهبر حزب “اراده مردمی” است، در ژانویه ۲۰۱۹ خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خواند. حدود ۶۰ کشور جهان، از جمله ایالات متحده و آلمان، او را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.