وای اگر از پس امروز بود فردایی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍🏻 مجتبی بدیعی

خبر شهردار شدن علیرضا زاکانی به عنوان شهردار «ابرشهر- پایتخت» تهران، جامعه مدیریت شهری اعم از طیف اصلاح طلب و اصولگرا و انقلابی را در بهت و حیرت فرو برد. آیا انتخابی بی‌ربط‌‌تر از این وجود داشت؟ آیا در طیف برندگان انتخابات شورای شهر تا این اندازه قحط الرجال است که فردی با کمترین پیشینه مرتبط اجرایی و صلاحیت مدیریتی و تحصیلی سکاندار شهرداری «ابرشهر-پایتخت» تهران شود؟ نهادی که به اندازه چند وزارتخانه بزرگ اداره آن مشکلات و پیچیدگی دارد.

انتشار فایل صوتی مهندس مهدی چمران رییس شورای آتی شهر تهران در صحن علنی جلسه غیررسمی شورای شهر دال بر فشارها و تهدیدهای بیرونی برای انتخاب زاکانی به این سمت، بسیار تلخ و اندو‌ه‌بار است و معنی واقعی تقسیم غنایم را به خوبی نشان می‌دهد. بالاخره زاکانی می‌بایست پاداش ایفای نقشش را در انتخابات ریاست جمهوری می‌گرفت؛ همچنان‌که دیگران خواهند گرفت.

من انتخاب آقای زاکانی را به جامعه مدیریت شهری از صمیم قلب تسلیت می‌گویم. من به تمام اعضای شورای شهر تهران به واسطه تن دادن به این ذلت ننگین تسلیت عرض می‌کنم. شما در اولین گام و مهمترین گام و آزمونتان مردود شدید؛ آن هم نمره مردودی و خجالت بار صفر. شما نشان دادید برای اعضای شورای شهر آینده جای دیگر تصمیم می‌گیرند. از فردا باید شاهد فروش پست‌های کلیدی در شهرداری تهران باشیم. وقتی کسی پست غیر مرتبط و غیر تخصصی را به هر قیمت تصاحب می‌کند، معلوم است برای نگهداری آن به چه ترفندهایی متوسل خواهد شد. این است معنای ناب تقوای مدیریتی!؟

باش تا صبح دولت بدمد/ کین هنوز از نتایج سحر است. آرزو می‌کنم با انتشار این خبر بهت‌آور مقامات ارشد نظام با ورود بموقع خود دست بازیگران قدرت را از سر شهرداری تهران کوتاه کنند و کسی را روی کار آورند که حداقل شناخت را از مدیریت شهری و شهرداری تهران داشته باشد. شاید هم این انتقامی است از مردم تهران به خاطر نوع مشارکتشان در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر. الله اعلم.

  • کنشگر عرصه مدیریت شهری و استاد دانشگاه در امور معماری و شهرسازی