وحشت از حضور احتمالی مردم در انتخابات

✍️حسین فرزین

آنها که مجلس یازدهم را با دوپینگ شورای نگهبان و بی اعتنائی مردم نسبت به انتخابات در جمهوری اسلامی در اختیار گرفتند و امیدوار بودند ترامپ برنده انتخابات امریکا شده و فضا و تبلیغات جنگی شرایط را برای آنها جهت بدست گرفتن ریاست جمهوری فراهم آورد حالا سخت نگرانند.

آنها نگرانند که فضای یاس و ناامیدی مردم از انتخابات جای خود را به امیدواری داده و یکباره خواب آرامشان به وحشت آلوده شود.

قطعا از چهارشنبه به بعد که مراسم تحلیف در کاخ سفید انجام می شود، این نگرانی دو چندان خواهد شد و آنها طرح های دیگری را در دستور کار خود قرار خواهند داد تا سکان ریاست جمهوری را که در دست خود انگاشته بودند از کف نرود!

در جبهه روبرو، روحانی روی شکست تحریم ها، بازگرداندن دلارهای توقیف شده ایران از خارج به داخل کشور، کاهش قیمت ها و امیدواری مردم حساب کرده است.

از چند ماه پیش و در اوج شیوع کرونا در ایران، در سخنرانی های روحانی در هیات دولت و در ستاد مقابله با کرونا این خوش بینی احساس می شد.

شکست حمله به کنگره امریکا و قطعی شدن رفتن ترامپ و هشدارهای و روحانی برای جلوگیری از هر ماجراجوئی که بهانه آخرین ضربه به ایران را به ترامپ بدهد، عملا باعث کاهش غافلگیرانه قیمت دلار در ایران شد.

نزدیک به ۴ هزار تومان قیمت دلار در سه هفته اخیر سقوط کرده و این خود نشان میدهد که قیمت ارز (دلار) در ایران را سیاست تعیین می کند و نه کاملا اقتصاد!

همین شرایط باعث پائین کشیدن شدن فیتیله ریاست جمهوری نظامی شده و حالا اصولگرایان که گوئی منقل زیر صندلی شان روشن شده، مثل اسفند بالا و پائین می پرند و بدنبال یک رئیس جمهور غیر نظامی از خودشان هستند.

آنها بیم دارند که تنور انتخابات ناگهان گرم شود و مردم به صحنه بیایند و آنها هیچ چهره ای که بتوان رای از مردم بگیرد ندارد.

رئیسی در قوه قضائیه می ماند و قالیباف اگر رای می توانست بیآورد در انتخابات ۹۶ و انتخابات مجلس یازدهم رای می آورد، ضمن آن که نطق هائی که در همین چند ماه در مجلس کرده نشان داده که نه سواد و دانش لازم را دارند و نه سیاست بلد است.

کلافی که هنوز در هم پیچیده است، احتمال دارد یکباره باز شود و نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ آن نشود که راستگرایان ارتجاعی که با شعارهای عوامفریبانه، انقلابی نمائی می کنند انتظارش را داشتند.

تحت تاثیر همین شرایط، حداد عادل سه روز پیش با صراحت کامل از وحشتی که بسرعت در نیم تنه نظام در حال رشد است گفت: «مسلما نظام سلطه راضی نیست که ما در انتخابات ۱۴۰۰ دولتی از جنس مجلس یازدهم داشته باشیم. بعید نیست که مقداری ارز آزاد کنند یا قولش را بدهند یا با معادلات پولی ‌و ‌مالی بازی کنند و قیمت ارز و سکه پایین بیاید و مردم به یک سمت و سوی بروند.»

این جماعت برای در اختیار داشتن قدرت کامل از هیچ جنایتی ابا نداشته و ندارند، لذا در و رنج مردم براشون اهمیت نداشته و ندارد.