وحشت از رفراندم، ترس از مذاکره

اخیرا مجتبی ذوالنوری از اعضای جبهه پایداری که ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم را بر عهده دارد، در توئیتر خود با اشاره به موضوع مذاکره نوشته است:

جناب روحانی اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می کنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود.

در پی این اظهارات، جواد امام دبیرکل مجمع ایثارگران نوشت:

حاج شیخ خیلی زور نزن! تنها راه حل مسئله مذاکره و پایان دادن به این مناقشه برگزاری رفراندم است.

چرا اجازه نمی دهید، یکبار هم که شده مردم خودشان برای خیر و شر کشورشان تصمیم بگیرند مگر شما قیم مردم هستید !؟

جواد امام همچنین در پاسخ توئیتری خود از هشتگ اصل ۵۶ قانون اساسی استفاده کرده است.

این اصل از قانون اساسی اشعار می دارد: “حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد و ملت این حق خداداد را از طرقی که در اصول بعد می‌آید اعمال می‌کند.”

اصولگرایان که برجام را به سخره می گیرند و جنگ و تنش را مقدم بر مذاکره و ثبات می بینند گمان می کنند اگر درهای کشور به روی دنیا بسته باشد و ایرانیان دیگر با هیچ کشوری ارتباط نداشته باشند، مستقل خوانده می شوند.

در حالی که به گفته تحلیل گران ادامه چنین وضعیتی منجر به فروپاشی ساختارهای اقتصادی و سست شدن بنیان خانواده ها به دلیل افزایش فقر می شود.

دلسوزان کشور و انقلاب بارها خواسته اند که مسائل مهم و تاثیرگذار به رای عمومی گذاشته شده و نتیجه خواست اکثریت جامعه به عنوان استراتژی نهایی در پیش گرفته شود.

اما جریان راست که حتی از شنیدن نام رفراندم نیز وحشت دارد، از بحث در این باره طفره می رود. این جریان با فرافکنی تلاش می کند هر خواسته بر این مبنا را خیانت به کشور یا تلاشی برای تحقق خواسته دشمنان تلقی کند.

وحشت اصولگرایان از رفراندم مشابه دلواپسی آنها در زمان مذاکرات برجام است. همان مذاکراتی که در نهایت منجر به برداشته شدن دائمی تحریم های تسلیحاتی علیه کشور و انزوای بیشتر آمریکا شد./صبح ما

✍️ دیدگاه شما 🙏