ورود «روس اتم» به بازار ریاض؛ روسیه برای عربستان سعودی راکتور هسته‌ای می‌سازد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_عبدالعزیز بن سلمان آل سعود، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که همکاری میان ریاض و مسکو شامل حوزه انرژی هسته ای، به ویژه مشارکت روسیه در ساخت چندین راکتور در عربستان می شود.

به گزارش کانال مطالعات سعودی، همکاری با روسیه شامل حوزه انرژی هسته ای، طراحی و ساخت راکتور در این کشور پادشاهی است.

در تاریخ ۲۵ مه، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در جلسه کمیسیون بین دولتی روسیه و عربستان سعودی اعلام کرد که مسکو در زمینه انرژی هسته ای در کشورهای ثالث به ریاض پیشنهاد همکاری می دهد، به ویژه برای طراحی پروژه های نیروگاه هسته ای با راکتورهای کم قدرت.

وی تاکید کرد که روسیه در ساخت بلوک های کوچک راکتور برای نیروگاه های هسته ای آبی و زمینی دارای تجربه است و این کشور آماده است در صورت وجود علاقه در این زمینه به عربستان سعودی پیشنهاداتی ارائه کند.

علاوه بر این، شرکت دولتی روس اتم در حال حاضر در مناقصه ساخت نیروگاه هسته ای با بازده بالا در عربستان سعودی مشارکت می کند. این شرکت روسی اولین مراحل بررسی را پشت سر گذاشته و پیشنهاد خود را ارائه داده است.

عربستان سعودی در حال حاضر به دنبال یک شرکت برای ساخت دو بلوک انرژی برای اولین نیروگاه هسته ای خود می باشد.

شرکت روس اتم پیشنهاد خود را در فوریه ۲۰۱۸ ارسال کرد. شرکت هایی از ایالات متحده ، چین ، کره جنوبی و فرانسه در کنار این شرکت روسی پیشنهادهایی ارائه کرده اند.