وزارت خارجه آمریکا: گفتگوها به علت عدم حضور مستقیم واشنگتن در جلسات به کندی پیش می‌رود اما سازنده و جدی است / خطیب زاده: مذاکرات وین در مسیر درستی قرار گرفته ، نیازی به مذاکره با آمریکا نیست / کیودو: ایران «طرح پایان بازی» را برای احیای برجام پیشنهاد کرده ، این طرح مبتنی بر رفع همزمان کل تحریم ها و بازگشت ایران به کل تعهدات است / عراقچی: احیای برجام تا قبل از انتخابات؟ توافق سه ماهه با آژانس برای ما بیش از انتخابات اهمیت دارد؛ یک ماه و نیم آن نیز گذشته / سرلشگر باقری: دولت جدید آمریکا به غیر از وعده و فریب چیزی به همراه نیاورده

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که روز جمعه از وین و محل مذاکرات گروه ۱+۴ با ایران به واشنگتن بازگشته بود می‌گوید گفتگوها اگر چه به علت عدم حضور مستقیم آمریکا در جلسات به کندی پیش می‌رود اما “سازنده و جدی” است. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در مصاحبه با شبکه سی ان ان بار دیگر تأکید کرد که نیازی به مذاکره ایران با آمریکا نیست.خبرگزاری کیودو ژاپن هم که اخبار مربوط به نشست وین در مورد برجام را پوشش داده است در گزارشی نوشت که ایران “طرح پایان بازی” را برای احیای برجام پیشنهاد کرده است.عراقچی نیز در پاسخ به این پرسش که «با توجه به پیچیدگی‌هایی که گفتید آیا این واقع بینانه است که روند راستی آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام شود؟»، گفت: برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است.رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران هم گفت: تلاش زیادی می‌کنند که مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و همراه مطالبات جدید را با جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند درحالیکه مشی راهبردی ما صرفاً برداشتن کامل تحریم‌هایی است که به هر عنوان علیه جمهوری اسلامی ایران روا داشتند.

وزارت خارجه آمریکا: گفتگوها به علت عدم حضور مستقیم واشنگتن در جلسات به کندی پیش می‌رود اما سازنده و جدی است

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که روز جمعه از وین و محل مذاکرات گروه ۱+۴ با ایران به واشنگتن بازگشته بود می‌گوید گفتگوها اگر چه به علت عدم حضور مستقیم آمریکا در جلسات به کندی پیش می‌رود اما “سازنده و جدی” است.

با این حال، این مقام ارشد وزارت خارجه گفته موضع ایران مبنی بر لغو همه تحریم‌ها وضع شده از سال ۲۰۱۷ به عنوان پیش‌شرطی برای بازگشت کامل به برجام، ممکن است این گفتگوها را با تنگنا روبرو کند.

به نوشته بی بی سی، عصر جمعه، نهم آوریل، وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی تلفنی با خبرنگاران درباره جزئیات مذاکرات میان گروه ۱+۴ (متشکل از بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه) با ایران که آمریکا هم به طور موازی و نه به طور مستقیم در آن شرکت دارد، توضیحاتی داد و یک مقام ارشد این وزارتخانه تلاش کرد نیمرخی از آنچه در هفته اول این گفتگوها روی داده را برای رسانه‌ها ترسیم کند.

این مقام وزارت خارجه که روز جمعه رسما معرفی نشد گفته: “موضوع اصلی گفتگوهای هفته گذشته بر این هدف متمرکز بود که هم ایران و هم آمریکا مشخص کنند که چه گام‌هایی برای بازگشت دو طرف به برجام باید برداشته شود… البته این نخستین گام‌های مورد هدف این گفتگوهاست… مذاکرات به طور غیرمستقیم برگزار شد چرا که ایران مخالف حضور مستقیم آمریکا در این جلسات است و به همین علت ما بیشتر از طریق اروپایی‌ها و بعضا دیگر طرفای امضاکننده برجام با هم گفتگو می‌کنیم.”

ایران که عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه خود را در راس هیاتی به وین فرستاده، می‌گوید آمریکا با خروج از برجام دیگر اجازه ندارد در جلسات گروهی که پیش‌تر ۱+۵ نامیده می‌شد حضور یابد.

دیگر شرط ایران برای بازگشت کامل به تعهدات برجامی خود این است که آمریکا تمامی تحریم‌هایی که دونالد ترامپ از سال ۲۰۱۷ علیه این کشور وضع کرده را لغو کند.

موضوعی که به گفته مقام ارشد وزارت خارجه، ممکن است گفتگوها را با مشکل روبرو کند.

“من معتقدم بر اساس ارزیابی‌های ما که گمان کنم دیگر اعضای گروه، یقینا اروپایی‌ها و حتی چین و روسیه، آمریکا پیشنهادهای بسیار جدی ارایه کرده و نشان داده که چه قدر برای بازگشت به این توافق و تعهدات خود در آن مصمم است اگر ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود بازگردد.”

به گفته این مقام آمریکایی قرار است مذاکرات از اواسط هفته آینده در وین ادامه یابد و هدف هفته دوم مذاکرات هم مشخص و آشکار کردن گام‌های مورد انتظار دو طرف برای بازگشت به برجام است و ما امیدواریم ایران نشانه‌های بزرگتری مبنی بر خواست آنها برای بازگشت کامل به تعهداتشان بروز دهند.

در همین حال، این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا عصر جمعه تصریح کرد که آزادی نفتکش کره‌جنوبی از سوی ایران موضوعی که در جریان مذاکرات روزهای گذشته طرح شده باشد، نبوده و به گفته او این دو موضوع به هم مرتبط نبوده‌اند.

یکی از خبرنگاران در این کنفرانس تلفنی درباره سخنان روز جمعه، نهم آوریل، وزیر خارجه ایران پرسید که محمدجواد ظریف گفته بود آمریکا باید تمامی تحریم‌های وضع شده از سال ۲۰۱۷ (ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید) را لغو کند چرا که در منافات با تعهد آمریکا در برجام – مبنی بر لغو تحریم‌های ایران- در برابر توقف برنامه‌های هسته‌ای این کشور بوده است.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت این خواسته ایران منطبق بر برجام نیست چرا که مطابق این توافق‌نامه آمریکا حق خود برای تحریم ایران در موارد غیر هسته‌ای همچون حقوق بشر، تروریسم و یا مداخله در انتخابات آمریکا را برای خود محفوظ می‌داند. اما همزمان باید تصریح کنم که ما علنا هم موضع خود را اعلام کرده‌ایم که حاضریم تمامی تحریم‌های وضع شده مرتبط با توافق هسته‌ای را لغو کنیم اگر ایران هم به طور کامل به تعهدات خود در این توافق بازگردد.

خطیب زاده: مذاکرات وین در مسیر درستی قرار گرفته / نیازی به مذاکره با آمریکا نیست

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه سی ان ان بار دیگر تأکید کرد که نیازی به مذاکره ایران با آمریکا نیست.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با «کریستین امانپور» مجری شبکه «سی ان ان» بار دیگر تأکید کرد که نیازی به مذاکره با آمریکا نیست.

مذاکرات وین نشان داد که امکان پیشرفت وجود دارد

وی در آغاز مصاحبه در خصوص روند مذاکرات برجامی اخیر در «وین» تصریح کرد: «روند مذاکرات در وین در مسیر درستی قرار گرفته است و گروه ۴+۱ اقدامات مثبتی را در مذاکرات وین در پیش گرفتند و و مذاکرات وین نشان داد که حصول پیشرفت امکانپذیر است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران سپس ادامه داد: «جریان مثبتی که گروه ۱+۴ در مذاکرات وین به وجود آورد، در صورت آمادگی آمریکا برای عمل به تعهداتش ذیل برجام، قابل حفظ است».

اعضای دولت بایدن به جای برجام بیشتر به سیاست‌های شکست‌خورده ترامپ علیه ایران متعهدند

خطیب‌زاده با تأکید بر لزوم فاصله گرفتن دولت بایدن از سیاست‌های شکست‌خورده ترامپ علیه جمهوری اسلامی گفت: «به نظر می‌رسد که اعضای دولت فعلی آمریکا به جای توافق هسته‌ای ایران که مربوط به دوران ریاست‌جمهوری اوباما است، بیشتر به تحریم‌های دوران ترامپ (علیه ایران) متعهد هستند. به نظر من بایدن باید یک تصمیم سیاسی اتخاذ کند مبنی بر اینکه آیا قصد دارد توافق هسته‌ای را با سیاست‌های شکست‌خورده تحریمی ترامپ (علیه ایران) در معرض خطر قرار دهد یا اینکه قصد دارد از این سیاست‌های شکست‌خورده فاصله بگیرد؟».

کیودو: ایران «طرح پایان بازی» را برای احیای برجام پیشنهاد کرده / این طرح مبتنی بر رفع همزمان کل تحریم ها و بازگشت ایران به کل تعهدات است

خبرگزاری کیودو ژاپن که اخبار مربوط به نشست وین در مورد برجام را پوشش داده است در گزارشی نوشت که ایران “طرح پایان بازی” را برای احیای برجام پیشنهاد کرده است.

ایرنا: خبرگزاری کیودو ژاپن که اخبار مربوط به نشست وین در مورد برجام را پوشش داده است در گزارشی نوشت که ایران “طرح پایان بازی” را برای احیای برجام پیشنهاد کرده است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو روز شنبه نوشت: طرح توافقی مبتنی بر رفع همزمان کل تحریم ها و بازگشت همزمان ایران به کل تعهدات در برجام است.

کیودو می افزاید: در مورد این چارچوب، در ملاقات فرانکفورت قبل از وین توافق شده و مشکل فقط پیچیدگی های فنی و عملیاتی اجرای این پیشنهاد است.

گزارش می افزاید: اساس طرح مورد بحث این است که اعلامیه الغای کل تحریم های هسته ای ایران در روزی معین و اعلامیه بازگشت ایران به کل تعهدات، روز بعد از آن صادر گردد.

بر اساس این گزارش، خروج از بن بست در مذاکرات چند جانبه به یک برنامه جامع اقدام برمی گردد که هدف آن پیشبرد همزمان لغو تحریم های ایران علیه ایالات متحده و همچنین پیروی کامل تهران از توافق هسته ای ۲۰۱۵ از طریق توالی پیش بینی شده مراحل است.

یک مقام ارشد ایرانی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری کیودو گفت: بر اساس طرح پایان بازی که در ابتدا توسط ایران در یک نشست رسمی در ۲۹ مارس در فرانکفورت پیشنهاد شده بود و سپس توسط طرفین در یک جلسه کمیسیون مشترک مجازی در تاریخ ۲ آوریل پذیرفته شد، ایالات متحده باید تمامی تحریم های اعمال شده که در زمان دولت ترامپ در یک مرحله دوباره اعمال و یا برچسب گذاری شد را لغو کند.

این مقام گفت: اگرچه ایالات متحده ایده ایران را درک کرده است، اما توالی لازم اقدامات برای لغو تحریم ها هنوز در دست بحث است طرح پایان بازی پیشنهادی ایران فراتر از هر طرح دیگری است که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، از جمله برنامه های گام به گام یا نقشه راه، اما برای حل “موانع فنی” به مذاکرات بیشتری احتیاج دارد.

گزارش می افزاید: با وجود پیچیدگی چنین مذاکراتی، تهران بر این باور است که اگر واشنگتن اراده سیاسی کافی نشان دهد، ممکن است در آینده نزدیک اعلامیه لغو تحریم های ایالات متحده و به دنبال آن اعلامیه ای از سوی ایران مبنی بر بازگشت به انطباق با توافق هسته ای در آینده انجام شود.

این مقام مسئول گفت: مقاومت در واشنگتن در برابر لغو تحریم های غیر هسته ای مانع اصلی حرکت در مذاکرات است.

وی افزود: اگر ایالات متحده نتواند قبل از خاتمه توافق موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در کمتر از دو ماه با ایران توافق کند، تضمینی برای حصول هرگونه توافقی با تهران وجود نخواهد داشت.

این مقام گفت: دریچه کوچک فرصت در حال بسته شدن است و اگر ایالات متحده این فرصت را از دست بدهد، همه طرفها باید هفت ماه دیگر منتظر بمانند تا دولت جدید ایران برای گفتگو آماده شود.

عراقچی: احیای برجام تا قبل از انتخابات؟ توافق سه ماهه با آژانس برای ما بیش از انتخابات اهمیت دارد؛ یک ماه و نیم آن نیز گذشته / اگر این توافق منقضی شود، در وضعیت سختی قرار خواهیم گرفت؛ انتخابات هم به این سختی اضافه خواهد کرد / این امکان وجود دارد که در این بازه زمانی به نتیجه برسیم؛ به عنوان دیپلمات خوشبین هستم

عراقچی در پاسخ به این پرسش که «با توجه به پیچیدگی‌هایی که گفتید آیا این واقع بینانه است که روند راستی آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام شود؟»، گفت: برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: مقصود ما از راستی آزمایی این است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم‌ها را ببینیم. این‌که آمریکا صرفا رفع‌ تحریم‌ها را امضا کند، کافی نیست و باید آثار برداشته شدن تحریم‌ها را روی زمین ببینیم.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از نشست کمیسیون مشترک در وین، جمعه شب در گفت‌وگو با پرس تی وی درباره نتایج مذاکرات سه روزه وین اظهار داشت: نتیجه‌ای که تاکنون به آن رسیده‌ایم، این است که در مسیر درستی هستیم. تلاش‌های هر دو گروه کاری تحریم‌ها و اقدامات ایران خوب بود. همچنان نیاز است بحث‌ها ادامه یابد. به ویژه دور موضوع رفع تحریم‌ها که موضوع پیچیده‌ای است. امروز گزارش‌های‌ها دو گروه کاری را شنیدیم. تصمیم گرفتیم فرصتی داده شود که اعضا به پایتخت‌های خود بروند و مشورت‌های لازم را انجام بدهند و چهارشنبه هفته آینده برای از سر گیری گفت‌وگوها بازگردند.

مذاکره کننده ارشد ایران همچنین در مورد تحریم‌های آمریکا و نحوه لغو آنها گفت: در موضوع برداشته شدن تحریم‌ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد. آمریکایی‌ها میز برجام را ترک کرده‌اند و لذا باید ابتدا آنها بازگردند. آنها باید تحریم‌ها را بردارند و دوباره عضوی از برجام شوند و سپس ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. این موضوعی است که تقریبا همه با آن موافق هستند.

وی افزود: ما باید ببینیم این روند چگونه اتفاق خواهد افتاد. قبل از آن دو طرف درباره این موضوع در حال بحث هستند که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. پس از اینکه مشخص شد که دقیقا ایران و آمریکا چه کاری باید انجام دهند، آنگاه باید روی موضوع ترتیب اقدامات و راستی آزمایی کار کنیم.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی رفع تحریم‌ها و اینکه آیا تحریم‌ها به صورت غیرقابل بازگشت لغو خواهد شد یا اینکه صرفا برداشته می‌شود و امکان بازگشت آنها وجود خواهد داشت؟ افزود: ما باید دقیقا به مدل برجام بازگردیم. تحریم‌هایی وجود دارند که باید پایان یابند و رئیس جمهوری آمریکا صلاحیت و قدرت پایان دادن به آنها را با فرمان اجرایی دارد. تحریم‌های دیگری هستند که ناشی از قانونگذاری کنگره است. در مورد این تحریم‌ها رئیس جمهوری آمریکا فقط می‌تواند آنها را تعلیق (wave) کند.

وی بیان کرد: موضع ما این است که همه تحریم‌ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آنها که در دوره ترامپ با برچسب‌های دیگری تحمیل شده‌اند و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته شود و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند.

عراقچی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی‌ها آمادگی دارند تحریم‌هایی را که با برچسب‌های غیر هسته‌ای در دوره ترامپ تحمیل شده است را لغو کنند؟ گفت: در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم‌ها (باید برداشته شود) و اقدامات دو طرف دقیقا باید چه چیزی باشد. اما در آن جهت در حال حرکت هستیم و درخواست ما کاملا روشن است و ما روی آن اصرار داریم. باید ببینیم در دور بعد گفت‌وگو‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی در ادامه در باره نحوه راستی آزمایی و زمان مورد نیاز برای آن نیز افزود: مقصود ما از راستی آزمایی این است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم‌ها را ببینیم. کافی نیست که آمریکا صرفا رفع تحریم‌ها را امضا کند. آنچه برای ما مهم است این است که آثار برداشته شدن تحریم‌ها را روی زمین ببینیم. ما اصرار داریم تحریم‌هایی را که برداشته شده است راستی آزمایی کنیم. این نیازمند روش‌های خاص خود است که ( با اعضای برجام) در حال بحث کردن روی آن هستیم. نمی‌دانیم این موضوع چقدر طول خواهد کشید. اما آمادگی داریم در مورد یک روند سریع و راحت راستی آزمایی با دیگر اعضای برجام گفت‌وگو کنیم.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که «با توجه به پیچیدگی‌هایی که گفتید آیا این واقع بینانه است که روند راستی آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام شود؟»، گفت: برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است.

وی ادامه داد: اگر این توافق منقضی شود وضعیت پروتکل الحاقی خود تبدیل به یک موضوع جدی می‌شود و چون آژانس ثبات و استمرار دانش (و نظارت) خود را از دست خواهد داد، ما در موقعیت متفاوتی قرار خواهیم گرفت. فکر می‌کنم این درک همه اعضای برجام است که باید قبل از قرار گرفتن در آن وضعیت سخت به نتیجه برسیم.

عباس عراقچی افزود: البته انتخابات در ایران به این سختی اضافه خواهد کرد، اما مهم‌تر از آن این است که ما باید زودتر به نتیجه برسیم تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نشود. فکر می‌کنم این امکان وجود دارد در این بازه زمانی به نتیجه برسیم، البته شرط آن این است که سایر اطراف هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.

معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت که من به عنوان دیپلمات خوشبین هستم.

سرلشگر باقری: دولت جدید آمریکا به غیر از وعده و فریب چیزی به همراه نیاورده / دولت‌های دموکرات پنجه فولادین داخل یک دستکش مخملین فرو می‌برند؛ حرف‌های زیبایی می‌زنند، اما دائماً در حال توطئه‌چینی هستند / تلاش زیادی می‌کنند برای اینکه مذاکراتی طولانی و بی‌فایده با ایران رقم بزنند

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: تلاش زیادی می‌کنند که مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و همراه مطالبات جدید را با جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند درحالیکه مشی راهبردی ما صرفاً برداشتن کامل تحریم‌هایی است که به هر عنوان علیه جمهوری اسلامی ایران روا داشتند

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: تلاش زیادی می‌کنند که مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و همراه مطالبات جدید را با جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند درحالیکه مشی راهبردی ما صرفاً برداشتن کامل تحریم‌هایی است که به هر عنوان علیه جمهوری اسلامی ایران روا داشتند.

سرلشگر محمد باقری در بیست و پنجمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، رؤسا و مدیران نیروی انتظامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری، سال ۱۴۰۰ را مانند چند سال اخیر، سالی در حوزه اقتصاد تعریف کردند و شعار “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها” را به‌عنوان شعار سال ابلاغ فرمودند، اظهار کرد: نیروی انتظامی در عملی شدن این شعار، چه از نظر ایجاد امنیت به عنوان بستر آرام و مطمئن برای فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی، چه از جهت مقابله جدی با قاچاق کالا در مرزها، مبادی ورودی و در سراسر کشور و چه از جهت اقدام و برخورد با مفاسد اقتصادی و متهمان این حوزه، مسئولیت سنگین و بی‌بدیلی را برعهده دارد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در سال‌های اخیر تمام فعالیت‌های مذکور در نیروی انتظامی رشد چشمگیری داشته است، گفت: ان‌شاءالله امسال نیز شاهد رشد بیشتر این مجموعه فعالیت‌ها باشیم.

وی افزود: سال ۱۴۰۰ را در شرایطی آغاز کردیم که به حمدالله با درایت و مدیریت عالی فرمانده معظم کل قوا و همراهی بی‌نظیر ملت شریف، تهدیدات دشمن بی‌اثر شد، بازدارندگی دفاعی کشور پاسخ داد و امنیت قابل قبول و مناسبی در کشور برقرار بود.

باقری خاطرنشان کرد: دشمنی که اینقدر شاخ و شانه کشید و تهدید کرد، خود، صحنه را با فضاحت ترک کرد و از حکومت آمریکای جائر ساقط شد و دولت دیگری بر سر کار آمد، فشار‌های حداکثری دشمن شکست خورد، اما دولتی که سرکار آمده نیز، به غیر از وعده و فریب چیزی را به همراه نیاورده است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: بر اساس تجربه تاریخی، در دوره‌های که دولت “دموکرات” در امریکا بر سر کار است، پنجه فولادین داخل یک دستکش مخملین فرو می‌رود و حرف‌های زیبایی می‌زنند، اما دائماً در حال توطئه‌چینی، تحریک و ایجاد ناامنی در کشور ما هستند و وعده‌های توخالی در امور مربوط به توسعه گشایش‌های اقتصادی و رفع تحریم‌ها می‌دهند همچنان که تا به حال در این چند ماه، چنین بوده و شاهد بودیم غیر از صحبت کردن و قول دادن، اتفاقی روی نداده است؛ تلاش زیادی می‌کنند برای اینکه مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعا‌ها و مطالبات جدید را با جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند در حالیکه مشی راهبردی جمهوری اسلامی ایران، همانگونه که مقام معظم رهبری ترسیم و تدوین کردند، صرفاً برداشتن کامل تحریم‌هایی است که به هر عنوان علیه جمهوری اسلامی ایران روا داشتند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح متذکر شد: تلاش زیادی می‌کنند برای اینکه مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعا‌ها و مطالبات جدید را با جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند درحالیکه مشی راهبردی جمهوری اسلامی ایران صرفاً برداشتن کامل تحریم‌هایی است که به هر عنوان علیه جمهوری اسلامی ایران روا داشتند.

وی متذکر شد: چنانچه تحریم‌ها به طور کامل برداشته و به طور دقیق در عمل راستی‌آزمایی شود، آنگاه ایران همانگونه که همیشه بر وعده‌های خود صادق و عامل بوده، به تعدات هسته‌ای خود باز می‌گردد.

باقری با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ طلیعه یک قرن جدید است، گفت: در این قرن باید به مسائل با نگاه بلندمدت بنگریم و برنامه‌ریزی کنیم، با نیم‌نگاهی عمیق و دوربرد، با بررسی احتمالات و سناریو‌های محتمل، برای تمام ابعاد مأموریت‌ها آماده کنیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه “امنیت” پایه و رکن اساسی تمام برنامه‌های کشور است، خاطرنشان کرد: برنامه، طرح و تجهیز کارگاه در نیروی انتظامی باید به نحوی باشد که بستر آرام و مطمئن برای تمام فعالیت‌های کشور آماده شود.