وزارت خارجه بریتانیا: از خانواده نازنین زاغری و سایر شهروندان دوتابعیتی حمایت می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یکی از معاونان وزارت خارجه بریتانیا در نامه ای به روزنامه تایمز از دولت در برابر اتهام اقدامات ناکافی برای آزادی شهروندان دوتابعیتی این کشور در ایران دفاع کرده است. نایجل آدامز، معاون وزیر در خدمات کنسولی گفته است که دولت بریتانیا “به طور منظم با خانواده نازنین زاغری-راتکلیف و همچنین سایر شهروندان دوتابعیتی بریتانیا که به طور خودسرانه بازداشت شده‌اند، در ارتباط است و از خانواده آنها حمایت گسترده می‌کند.”


آقای آدامز افزوده است که این اقدامات تا زمانی که این زندانیان به خانواده‌های خود ملحق نشوند متوقف نخواهند شد. این نامه چند روز پس از آن منتشر شده که جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین بریتانیا، گفت که به خاطر عملکرد ضعیف دولت در اقدامات برای محافظت از شهروندان دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی که به ادعای او به عنوان گروگان در ایران نگه داشته شده اند، کشور بریتانیا “ضعیف به نظر می‌رسد.”


آقای هانت این انتقاد را در مقاله ای در روزنامه تایمز و در پاسخ به نامه وزارت امور خارجه به وکلای خانواده زاغری-راتکلیف منتشر کرد. در این نامه آمده بود که وزارت خارجه مسئولیت قانونی در قبال شهروندان زندانی در خارج ندارد.


پیشتر در واکنش به این خبر، وزارت خارجه بریتانیا به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که دولت “به طور خستگی ناپذیر” برای حمایت از شهروندان این کشور در سراسر جهان تلاش می‌کند. این وزارتخانه گفته بود “ما همه تلاش خود را برای کمک به آزادی کامل و فوری نازنین و تمام شهروندان دو تابعیتی بریتانیا که به طور خودسرانه در ایران بازداشت شده اند به کار می‌گیریم تا بتوانند به سلامت به خانه و خانواده خود برگردند.” وزارت خارجه بریتانیا خاطرنشان کرده بوریس جاسنون این موضوع را مستقیماً با حسن روحانی مطرح کرده و آخرین بار هم وزیر امور خارجه بریتانیا با در روز ۱۳ دسامبر این موضوع را وزیر خارجه ایران مطرح کرده است.


این وزارتخانه در عین حال گفت از لحاظ حقوقی کمک به دو تابعیتی‌ها در ایران و کشورهایی که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسند “دشوار است.”


نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در تهران، در نوروز سال ۹۵ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفت اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد، اتهامی که او از اساس آن را رد می‌کند. دادگاه انقلاب اسلامی تهران، ۱۸ شهریور امسال با احضار نازنین زاغری، اتهام جدیدی علیه او مطرح کرد.


در واکنش، وزارت امور خارجه بریتانیا اتهام تازه علیه خانم زاغری را “غیرقابل قبول” خواند. بریتانیا تشکیل پرونده جدید علیه او را اقدامی “وحشتناک” توصیف کرد و خواستار آزادی کامل او شد. نازنین زاغری با شیوع ویروس کرونا در زندان های ایران به مرخصی فرستاده شده و اکنون با پابند الکترونیکی تحت نظارت ماموران قضایی و امنیتی خارج از زندان اوین تهران و در خانه والدینش به سر می‌برد.