وزارت دفاع ملی ترکیه: فعالیتهای حکومت ابوظبی موجب بی ثباتی میگردد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماظهارات وزارت خارجه بحرین در رابطه با سخنان حلوصی آکار به دور از حقیقت میباشد

وزارت دفاع ملی ترکیه، اعلام داشت حکومت ابوظبی، فعالیتهایی که ثبات در برخی مناطق چون سوریه، لیبی، یمن و منطقه شاخ افریقا را از میان میبرد، اجرا میکند.

وزارت دفاع ملی اعلام داشت که اظهارات وزارت خارجه بحرین در رابطه با پاسخهایی که حلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه در مصاحبه اش با تلویزیون الجزیره به تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۲۰ داده بود، به دور از حقیقت میباشد.

در بیانیه مذکور گفته شد: “تلاش حکومت ابوظبی برای تعبیر فعالیتهایش که ثبات در برخی مناطق چون سوریه، لیبی، یمن و منطقه شاخ افریقا را از میان برده و مخالف با قوانین جهانی و ارزشهای اخلاقی است، به عنوان فعالیتهای “سازنده” و تلاش ایشان برای نشان دادن اینکه واکنش ما به این موضوع، واکنشی علیه برادران عربمان بوده است را بیهوده و ناگوار میشماریم. اعراب دوستان ما میباشند، برادرانمان میباشند. از حکوت ابوظبی و حکومتهای دیگری که از ایشان حمایت میکنند را دعوت به عقل سلیم میکنیم. از یادآوری آنچه که این دولت در دوره های اخیر در این منطقه انجام داده است به مسئولان بحرینی که از ایشان حمایت میکنند، شرم داریم. صلح، ثبات و امنیت منطقه ای نه با همکاری با کودتاگران بلکه با ایستادن در کنار قانون و مشروعیت قابل دفاع و حمایت میباشد.”

در این بیانیه با یادآوری تاریخ، فرهنگ، تفاهم و باورهای مشترک ترکیه با لیبی که نزدیک به ۵۰۰ سال است وجود دارد، تاکید گردید که ترکیه با شعار “لیبی متعلق به مردم لیبی میباشد” حرکت میکند.

طی بیانیه مذکور، ضمن تاکید بر این که هدف ترکیه یک لیبی با حاکمیت مستقل و مرفه به رهبری حکومت توافق ملی که همه مردم لیبی را در بر گرفته، تمامیت ارضی و اتحاد ملی را برقرار کرده است، میباشد، اعلام گردید: “ترکیه در چهارچوب توافق دوجانبه که بر اساس حقوق بین المللی نه با کودتاگران بلکه با دعوت حکومت توافق ملی که مشروع میباشد و از سوی سازمان ملل نیز شناخته شده است، امضا گردیده، در لیبی حضور دارد. ترکیه با ثبات، به پشتیبانی خود در زمینه های آموزشی، کمکی و مشاوره ای، ادامه خواهد داد.”