وزارت راه و شهرسازی، ناپدری نامهربان،۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی همچنان بلاتکلیف

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ اصلاح ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی، مخالفی سرسخت به نام وزارت راه و شهرسازی دارد. این وزارتخانه به بهانه‌ی گران شدن بهای ساختمان از صدور مجوز برای بیمه کردن ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی طفره می‌رود.


به گزارش ایلنا، اگرچه نقش نیروی انسانی در ساخت و ساز مهم و غیرقابل کتمان است اما کارگران ساختمانی از مزایای بیمه برخوردار نیستند. حدود ۸۳۰ هزار کارگر ساختمانی از مزایایی بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند درحالیکه حدود ۴۰۰ هزار کارگر دیگر هنوز در صف انتظار بیمه قرار دارند.


بنا به گفته علی‌اصغر عنابستانی، رییس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، هدف از اصلاح این طرح افزایش درآمد سازمان تامین اجتماعی تا مرز هشت هزار میلیارد تومان و بیمه شدن ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی در لیست انتظار است. بنا بر گفته فعالان کارگران ساختمانی، وزارت راه و شهرسازی از مخالفان جدی بیمه این گروه شغلی است.


اکبر شوکت، عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی نیز می‌گوید: دو هفته گذشته، آخرین جلسه نمایندگان کارگران ساختمان با نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و آقای عنابستانی در نهاد تامین اجتماعی برگزار شد. در این جلسه به این نتیجه رسیدیم، قانون قبلی بهترین گزینه است.


وی ادامه می‌دهد: این احتمال وجود دارد که مبلغ دریافتی در برخی از شهرها افزایش یابد. افزایش درآمد سازمان تامین اجتماعی موضوعی مهم است به دلیل اینکه تمامی کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. بیمه کارگران ساختمانی نقیصه‌هایی مثل نداشتن غرامت ایام بیماری دارد و ما فعالان جامعه کارگران ساختمانی نسبت به این موضوع نیز انتقاداتی وارد کرده‌ایم. اگر کارگری در کارگاهی ساختمانی فاقد پروانه دچار حادثه شود، از مزایای غرامت دوران بیماری و حوادث ناشی از کار برخوردار نخواهد شد.


شوکت با انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی گفت: کارفرمایان صنعت ساختمان‌سازی با رفتاری ناجوانمردانه از بیمه کردن کارگران ساختمانی طفره می‌روند. کارفرمایان از حمایت‌های یکجانبه وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند و توجهی به حقوق مسلم کارگران نمی‌کنند. وزارت راه و شهرسازی با ادعای این موضوع که بیمه کارگران ساختمانی سبب افزایش قیمت ملک می‌شود، مخالف بیمه کارگران ساختمانی است. کارگران ساختمانی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند و آشکارا به آن‌ها ظلم می‌شود.


عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی می‌افزاید: پیش از جلسه تامین اجتماعی، جلساتی درباره بیمه کارگان ساختمانی در مجلس برگزار شد. نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز در این جلسات شرکت می‌کرد و مخالف بیمه کارگران ساختمانی بود. حال این سوال مطرح می‌شود که اگر بیمه و مزایای بیمه‌ای خوئب نیست، آیا این کارمند از بیمه خود انصراف می‌دهد؟ آیا نماینده وزارت شهرسازی از مشکلات خانواده‌هایی که تحت پوشش بیمه نیستند، خبر دارد؟ وزارت راه و شهرسازی باید نقش پدری برای کارگران ساختمانی داشته باشد اما در حقیقت از ناپدری نیز نامهربان‌تر است.


او در پایان می‌گوید: اگر کارفرما ۱۰ درصد از قیمت هر متر زمین را به عنوان حق بیمه کارگران ساختمانی پرداخت کند، حق بیمه کارگران ساختمانی حدود نیم درصد از هزینه‌های ساخت می‌شوند. قیمت مسکن در سال‌های اخیر چندین برابر شد اما این موضوع اهمیتی برای مسئولین نداشت اما هنگامی که صحبت از افزایش نیم درصدی قیمت ملک به دلیل بیمه کارگران ساختمانی می‌شود، صدای مسئولین بلند می‌شود.


با توجه به اظهارات نمایندگان مجلس، اصلاح ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی می‌تواند کسری بودجه تامین اجتماعی را کاهش دهد. اگرچه کارگران ساختمانی با اصلاح موافق هستند اما از برخی پیامدها ابراز نگرانی می‌کنند. فعالان صنفی کارگران ساختمانی معتقدند، اصلاح ماده ۵ نباید فشار روی کارفرما را افزایش دهد.


افزایش فشار روی کارفرما به دلیل تامین منابع سازمان تامین اجتماعی سبب کاهش ساخت و ساز، افزایش نرخ بیکاری کارگران ساختمانی و کاهش منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی می‌شود. هادی ساداتی، نائب رئیس انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور در این ارتباط می‌گوید: دستورالعمل‌هایی در مجلس شورای اسلامی ارائه و مورد بررسی قرار گرفته است. کلیات طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسیده و کارگروه‌های مختلف مثل کمیته اشتغال مسئولیت بررسی‌های نهایی را برعهده دارند.

✍️ دیدگاه شما 🙏