وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی و سرکوب شادی کودکان با طرح دوگانه «فریب یا نفوذ»

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی و سرکوب شادی کودکان با طرح دوگانه «فریب یا نفوذ»

چند روز پس از پخش ویدئوهایی از رقص و آواز دست جمعی دانش‌آموزان ابتدایی چند مدرسه با آهنگ جدید خواننده پاپ ساسی مانکن، وزیر آموزش و پرورش از دادستانی تهران و پلیس فتا برای یافتن مقصران اصلی و «ریشه تولید این کلیپ‌ها» درخواست کمک کرد. همچنین علی مطهری نایب رییس مجلس خواستار برکناری مدیران مدارسی شد که در آنها «رقاصی» شده است و یک عضو مجلس خبرگان خواست تا ستاد امر به معروف و نهی از منکر، قوه قضاییه و مجلس به رقاصی کودکان ورود کرده و نسبت به آن اعلام جرم شود.

در حال حاضر دانش آموزان و برخی از معلمانی که با یک آهنگ رقصیده و از شادی دست جمعی‌شان فیلم گرفته‌اند در مظان اتهام هستند. اما مسوولان معترض تاکنون اعلام نکردند وقتی تیم «متخصص» دانش‌آموزان و مدارس مورد نظر را شناسایی کنند با آنها چه خواهند کرد. 

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش روز ۱۷ اردیبهشت ماه پخش کلیپ‌های رقص کودکان با آهنگ ساسی مانکن را به «دشمنی سیاسی» ربط داد و مدعی شد دشمنان نظام سعی در تغییر هویت ایرانی اسلامی دانش‌آموزان دارند: «دشمن با به کارگیری روش‌های مختلف سعی در نگران کردن مردم دارد که از جمله آن‌ها شاهد پخش کلیپ‌های نگران‌کننده در فضای مجازی هستیم و مطمئنم نوعی دشمنی سیاسی پشت جریان انتشار کلیپ‌های ناهنجار در مدارس وجود دارد.»

واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی به انتشار تصاویری از شادی تعدادی کودک در مدرسه، نمادی از رویکرد حاکمیت در طول چهل سال گذشته به مقوله شادی شهروندان و اعمال محدودیت‌های شدید و غیر موجه بر ساده‌ترین آزادی‌های عمومی است. در حالی که شادی و تفریحات گروهی بخشی از زندگی روزانه انسان‌ها در تمام دنیا است، مسوولان در ایران آن را توطئه دشمنان ارزیابی کرده و تهدیدی علیه امنیت کشور می‌دانند. انتخاب سبک زندگی از جمله خوراک، پوشاک و تفریحات مورد علاقه بدیهی‌ترین حقوق هر انسانی است که در ایران به شیوه‌های مختلف و با اعمال خشونت و توسل به نیروی پلیس و دادگاه محدود می‌شود. در حقیقت، دولت به جای آن که مبارزه با مواردی همچون ازدواج کودکان، خشونت و سو استفاده از کودکان و بازماندگی کودکان از تحصیل را در رأس برنامه‌های خود قرار دهد، بودجه و امکانات کشور را صرف مبارزه با طبیعی‌ترین مصادیق شادی و زندگی می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد ۱۶ اردیبهشت تیمی از «سه نفر متخصص» برای تشخیص اینکه این کلیپ‌ها مربوط به کجاست و چگونه تهیه شده و در فضای مجازی منتش شده تشکیل شده است. با این حال او هیچ توضیح دیگری نداد که پس از انجام تحقیقات قرار است چه مجازاتی برای دانش‌آموزان و معلمانی که با آهنگ ساسی مانکن در مدارس رقصیده‌اند چه پیش آید.

در روزهای اخیر کلیپ‌های در شبکه‌های اجتماعی از رقص دانش‌آموزان دختر و پسر چند مدرسه و گاها با معلمانشان همراه با آهنگ جدید ساسی مانکن پخش شده است. این دانش‌آموزان رو به دوربین موبایل‌هایشان در کلاس یا در حیاط مدرسه به طور دست جمعی با آهنگ «جنتلمن» که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده می‌رقصند و شادی می‌کنند. به غیر از واکنش مسوولان، بسیاری از روزنامه‌ها و سایت‌های خبری با عناوین چرا ساسی مانکن و جنتلمن به تحلیل ورود او به مدارس و رقص کودکان با آهنگش پرداخته‌اند و حتی برخی آن را حاصل «نفوذ سند ۲۰۳۰» عنوان کرده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش ایران حتی در حساب توییتری خود از رقص اخیر دانش‌آموزان با طرح سوال «فریب یا نفوذ؟!» یاد کرده است.

عباس کعبی عضو مجلس خبرگان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس «رقاصی در مدارس» را «برنامه‌ای از پیش طراحی شده برای تضعیف روحیه معنوی ملت ایران» دانسته و گفته پشت پرده ضبط این فیلم‌ها «آرایش جنگ فرهنگی دشمن» خوابیده است. این عضو مجلس خبرگان از «ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر» خواسته وارد عمل شوود و «علیه مدارس و دستگاه‌هایی که کوتاهی داشته‌اند اعلام جرم و به دادستانی شکایت کند. قوه قضاییه هم باید ورود کند.»

علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی اما از مقامات وزارت آموزش و پرورش فراتر رفت و در صحن علنی مجلس در تاریخ ۱۷ اردیبهتش ماه خواست تا مدیران مدارسی که در آنها رقاصی شده برکنار شوند. این نماینده مجلس با انتقاد از پخش کلیپ‌های رقص کودکان در برخی از مدارس گفت: «وزیر آموزش و پرورش باید پاسخگو بوده و مدیران اینگونه مدارس نیز برکنار شوند.»

مسعود تقفی سخنگوی آموزش و پرورش نیز رقصیدن دانش‌آموزان را مساوی با «ابتذال» دانست و گفت: «شاداب‌سازی مدارس در چارچوب شرع و قانون معنا پیدا می‌کند و به هیچ عنوان مساوی با ابتدال نیست.» سخنگوی آموزش و پرورش همچنین با تهدید دانش‌اموزان و معلمان گفت: «آموزش و پرورش هرگونه تخلفی که در حوزه علمی، فرهنگی و آموزشی در مداس اتفاق بیفتد را جشم‌پوشی نکرده و با آن برخورد قانونی خواهد کرد

سایت عصر ایران اما با انتشار مطلبی با عنوان «حنجره «جنتلمن» در بلندگوی مدارس» نوشته لغو کنسرت‌ها، تحریم موسیقی زنده در برخی شهرها، دشمنی بی‌پایان صداوسیما با نمایش ساز و نوازندگی … » منتهی به رقص دانش‌آموزان و «جولان ساسی‌ها» باز کرده است. در این مطلب آمده این روزها آهنگ‌های ساسی مانکن را فقط دانش‌اموزان و و معلمان  نمی‌خونند بلکه «عابران و رانندگان و باشگاه‌های ورزشی و مجالس شادی برای تخلیه انرژی و لحظات شاد کنار با هم بودن چیزی اینگونه آثار را پلی نمی‌کنند.»

در این مطلب با اشاره به اینکه همخوانی و رقص کودکان و معلمان با آهنگ جنتلمن گواه شکست سیاست فرهنگی جامعه است، آمده: «جنتلمن فقط یک آهنگ نیست. ندای شیپور شکست متولیان چند دهه فرهنگ و هنر جامعه ایران است. آنچه و آن کس را در داخل درکن کردند در خارج برایشان تبدیل به پروژه شکست شد.»

ساسان حیدری معروف به ساسی مانکن و یکی از خواننده‌های جوان معروف لس آنجلسی این روزها است. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، حامی مهدی کروبی یکی از نامزدهای انتخاباتی بود. او مدتی پس از جریان انتخابات از کشور خارج شد.

در چند سال اخیر کلیپ‌های دیگری از رقص و آواز دانش‌آموزان دختر با یونیفورم مدرسه و در کلاس‌هایشان منتشر شده که دور از چشم معلمان آن را با دوربین‌های موبایل‌شان ضبط کرده‌اند. حتی در برخی از‌ آنها دانش‌آموزان با مقنعه بخشی از صورت خود را پوشانده‌اند تا صورت‌‌هایشان قابل تشخیص نباشد.

برخورد مقامات ایران با پخش چند کلیپ رقص از کودکان، انتقادها و کنایه‌های گسترده‌ مردم را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. سراج میردامادی، روزنامه‌نگار در توییتر خود نوشت: «روزیکه قاطبه متدینین جامعه ما نسبت به فساد و رانت خواری و دزدی از بیت المال و مال مردم خوری و خونهای بناحق ریخته شده و … حداقل به اندازه رقص و شادی چند دانش آموز در مدرسه به رگ غیرتشان بربخورد می توان امیدوار بود که اوضاع کشور سر و سامان پیدا خواهد کرد. #جنتلمن #ساسی_مانکن»

پیمان مقدم در توییتر خود نوشت: «دقیقا مصیبت۴۰ساله ایران همین جاست.کل مملکت را می‌خواهد بسیج کنندکه کشف شودکلیپ همخوانی دانش‌آموزان با«جنتلمن»ساسی مانکن ازکدام مدرسه منتشر شده است!بعد در برابر تورم‌افسارگسیخته،فساد،قانونشکنی وناکارآمدی مشهود هرکدام ماجرارا به دیگری پاس می‌دهید *خدا شفا بدهد که البته بعید است…»

کاربری به نام حسین عاملی با کنایه از ربط دادن کلیپ رقص دانش‌آموزان به دشمنان انقلاب در توییتر خود نوشت: «اگه دو روز دیگه نگفتن آهنگ جنتلمن توسط تیم عملیات روانی پنتاگون طراحی شده اگه نگفتن ملودیش جوریه که باعث نازایی میشه اگه نگفتن اشعارشو اگه هر ۱۳ حرف رو برداریم بزاریم کنار هم دعایی در ستایش شیطان اگه … آروم آروم همشو میگن»