وزیر ارتباطات: فرماندهی میدان تحقق شبکه ملی اطلاعات را بر عهده می‌گیرم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران بار دیگر بر تکمیل و راه‌اندازی «شبکه ملی اطلاعات» تأکید کرد و گفت: «به‌عنوان فرمانده میدان» مسئولیت تحقق این شبکه را بر عهده می‌گیرد.

عیسی زارع‌پور روز شنبه ۱۳ شهریور در عین حال احتمال داد این طرح «در یک برنامه کوتاه‌مدت یا میان‌مدت محقق نشود» ولی با تأکید بر این‌که وزارتخانه متبوع او «مهم‌ترین وزارتخانه دولت» است، افزود: «باید همه جهت‌گیری و آرایش وزارتخانه به‌عنوان میدان‌دار این فضا به سمتی باشد که فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند».

آقای زاع‌پور در جلسه رأی اعتماد مجلس در روز ۳۱ مرداد نیز گفته بود «فرصت‌های فضای مجازی بسیار بیش از آسیب‌های آن است» و به نمایندگان مجلس وعده داد که طرح شبکهٔ ملی اطلاعات را تا چهار سال آینده اجرایی کند.

حکومت ایران سال‌ها است که به‌دلایل امنیتی و برای کنترل اعتراض‌ها و سرکوب‌ها یا سانسور اخبار درصدد عملی کردن طرحی برای جدا کردن اینترنت داخلی (اینترانت) از اینترنت جهانی، تحت عنوان «شبکه ملی» است.

این طرح قرار بود تا سال ۹۵ اجرایی شود، ولی به دلایل مختلف از جمله ناتوانی‌های گستردۀ فنی به تأخیر افتاده است.

در ماه‌های اخیر نیز پس از آن‌که رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد، طرح «صیانت از فضای مجازی» در دستور کار مجلس ایران قرار گرفت که محوریت آن محدود کردن شبکه‌های اجتماعی است.