وزیر ارشاد آمار جدیدی از سرانه مطالعه ایرانیان اعلام کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، در تازه‌ترین آماردهی مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی از سرانه مطالعه ایرانیان، وزیر ارشاد روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان، این مقدار را ۱۳ دقیقه اعلام کرد و گفت سرانه مطالعه نسبت به سال ۹۴ به‌ طور میانگین تغییر نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس صالحی، وزیر ارشاد، با اشاره به پیمایش جدید این وزارتخانه گفت آمار ۱۳ دقیقه بر پایه ۱۵ هزار و ۶۰۰ نمونه به دست آمده، با این حال مشخص نکرد که در این پیمایش چه محتواهایی به‌ عنوان موارد مطالعه مدنظر بوده است.

این در حالی است که در خرداد سال جاری، شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده بود که تنها ۵۸ درصد مردم ایران مطالعه غیردرسی دارند و میزان مطالعه این بخش از جامعه به‌ طور میانگین ۷ ساعت و ۴۱ دقیقه در ماه است که ۳ ساعت و ۷ دقیقه آن صرف خواندن قرآن و ادعیه می‌شود.

سرانه مطالعه به میزان مطالعه مردم در طول یک سال معین گفته می‌شود که معمولاً به‌ صورت میانگین زمان مطالعه در یک‌ شبانه‌روز برای هر نفر بیان می‌شود.

بر این اساس، سرانه مطالعه غیردرسی بدون احتساب خواندن قرآن و ادعیه در میان حدود ۶۰ میلیون نفر که جمعیت بالای ۱۵ سال ایران را تشکیل می‌دهند، حدود ۵ دقیقه در شبانه‌روز بوده است.

اعداد و ارقام سرانه مطالعه در ایران همواره دچار تشتت، هم در شیوه محاسبه و هم در نتیجه‌گیری نهایی، بوده تا جایی که در یکی دو دهه اخیر سرانه مطالعه ایرانیان از دو دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه در شبانه‌روز اعلام شده است.

وزیر ارشاد در پیام دو روز پیش خود به مناسبت شروع بیست‌و هفتمین دوره هفته کتاب، با اشاره به «انقلاب فضای مجازی و مخاطرات دانش کاذب فست‌فودی» گفته بود: «اندیشه‌های سست‌پایه و نوشته‌های غیرواقعی با سرعت در حال تکثیر است، به گونه‌ای که ممکن است در آینده نزدیک، با بحران کتاب‌نخوانی مواجه شویم.»

گرایش و عادت تاریخی ایرانیان به ادبیات و فرهنگ شفاهی، سانسور گسترده و سیستماتیک دولتی و حکومتی، نفوذ اینترنت و استفاده روزافزون از گوشی‌های هوشمند، ضعف آموزش در مدارس، و افزایش قیمت کتاب در کنار نابسامانی اوضاع اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، از جمله عواملی است که همواره در بحث پایین بودن میزان مطالعه ایرانی‌ها مطرح می‌شود.