وزیر اسرائیلی: اسرائیلی چاره‌ای ندارد که تنهایی به ایران حمله کند/ آمریکا «هرگز» به ایران حمله نخواهد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ زاخی هانگبی، وزیر امور شهرک‌سازی‌ اسرائیل گفت برای اسرائیل چاره‌ای نمانده جز این‌که در آینده «خود به تنهایی به ایران حمله کند».


این دولتمرد نزدیک به بنیامین نتانیاهو به شبکه تلویزیونی «کان» گفت برای اسرائیل «روشن است» که آمریکا «هرگز» به ایران حمله نخواهد کرد.


هانگبی این اظهارات را در واکنش به نصب آبشار جدید سانتریفوژهای پیشرفته ایران در سایت‌های نطنز و فردو بیان کرد.


ایران روز سه‌شنبه از نصب نسل جدید تجهیزات گریز از مرکز در این دو سایت هسته‌ای خبر داد.


زاخی هانگبی می‌گوید «اسرائیل باید تصمیم بگیرد که آیا با یک ایرانِ هسته‌ای کنار می‌آید یا نه، و اسرائیل چاره‌ای نخواهد داشت که به تنهایی برای رفع این خطر اقدام کند».


وی افزود امیدوار است که رهبران اسرائیل یک ایرانِ هسته‌ای را قبول نکنند.


زاخی هانگبی در هفته‌های پیش از روی کار آمدن جو بایدن نیز در صفحه توئیتر خود یادآوری کرده بود که کوره اتمی عصیراک عراق در سال ۱۹۸۱ و کوره در دست ساخت دیرالزور سوریه در سال ۲۰۰۷ (به دست اسرائیل) منهدم شده است.

اما این نخستین بار است که وی از دولت آمریکا در خصوص همراهی کردن با اسرائیل در حمله به ایران، آشکارا ابراز دلسردی می‌کند.


از محتوای سخنان هانگبی چنین برداشت می‌شود که برای اسرائیل «روشن بوده» که هیچ یک از دولت‌های آمریکا حاضر به حمله به ایران و عملی کردن توصیه اسرائیل نبوده‌اند.


وی گفت که اثبات شده است توان ایرانی‌ها برای انتقام‌گیری از اسرائیل بسیار محدود است.


ابراز دلسردی این وزیر اسرائیلی از آمریکا در حالی است که تنها یک هفته پیش از آن، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در سخنانی که «هشدار» غیرعادی به جو بایدن تلقی شد، گفت به فرماندهان ارتش دستور داده که برنامه‌های تازه‌ای برای حمله به ایران، غیر از برنامه‌های پیشین، تدارک ببینند.

ناظران نظامی بسیاری تاکید دارند که اسرائیل بدون همراهی آمریکا، توان نظامی حمله واقعی به ایران را ندارد.


سخنان صریح زاخی هانگبی در خصوص «حمله به ایران» با محتوای اظهارات یک وزیر دیگر دولت اسرائیل در مورد فوریت اقدام در برابر توانمندی اسرائیل، تضاد دارد.


یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، روز سه‌شنبه به شبکه «کان» گفته بود که ایران شش ماه تا رسیدن به مواد شکافت‌پذیر مورد نیاز برای بمب اتمی فاصله دارد و یک تا دو سال دیگر هم زمان می‌برد تا این مواد را به کلاهک هسته‌ای مبدل کند.