وزیر اطلاعات: احراز صلاحیت از طرف شورای نگهبان باید انجام شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر بررسی صلاحیت‌ افراد متقاضی کاندیدا شدن در انتخابات گفت احراز صلاحیت افراد از سوی شورای نگهبان باید انجام شود. 

علوی، روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان در مشهد، بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات آینده مجلس در ایران را «حق مردم» خواند و گفت: «وقتی احراز اهلیت و صلاحیت انجام شد، امکان شرکت فرد در رقابتی که دسترسی به نمایندگی مجلس برای او فراهم می شود، وجود دارد. لذا احراز صلاحیت باید باشد چون بحث حق ۸۰ و اندی میلیون نفر از مردم ایران است.»

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت که «اراده» این وزارتخانه «بر همکاری تنگاتنگ با تمام متولیان انتخابات از جمله شورای نگهبان» است.

علوی با تاکید بر اینکه وزارت اطلاعات در انتخابات دخالت نمی‌کند، افزود: «به هیچ وجه در این حوزه وارد نمی‌شویم، چون تضییع حق مردم است؛ برای وزارت اطلاعات وحدت ملی و امنیت ملی اصل است نه منافع حزبی.»

تاکید وزیر اطلاعات بر احراز صلاحیت‌ها از طرف شورای نگهبان در حالی است که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، روز ۱۷ مهر، بهترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی را انتخابات مجلس اول دانست و گفت در آن دوره «نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت».

او گفت افرادی همچون اعضای سازمان مجاهدین خلق، نهضت آزادی و جبهه ملی هم برای این انتخابات نیز ثبت‌نام کردند و «بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود».

با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات مجلس ایران، بحث‌ها درباره بررسی صلاحیت نامزدها و نظارت استصوابی شورای نگهبان بالا گرفته است.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر انتخابات وظیفه شورای نگهبان است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، درحالی قرار است دوم اسفند برگزار شود که نارضایتی گسترده مردم از شرایط دشوار اقتصادی و همچنین فضای امنیتی حاکم بر جامعه به‌ویژه پس از اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ تشدید شده است.