وزیر اقتصاد: کسی که به بورس می‌آید، نوسان آن را پذیرفته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دژپسند درباره مشکلات اخیر بازار سرمایه و سرمایه گذارانی که بعد از تبلیغات انجام شده پیرامون صندوق های ETF وارد بازار شدند گفت: کسی که به بازار سرمایه می‌آید، نوسانی بودن بورس را می‌بیند و سهامداری به طور کلی دو مزیت دارد، یکی ناشی از ارزش سرمایه و دیگری سود سرمایه است و کسی نباید در بازار سهام نگاه کوتاه مدت داشته باشد.


فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد با حضور در برنامه تیتر امشب ضمن مرور چالش‌های اقتصادی اوایل انقلاب و بیان این که شرایط اقتصادی ما در برخی از زیرساخت‌ها به ویژه بعد از جنگ، به صورت مستمر در حال بهبود بوده است، گفت: یکی از شاخص‌های مهم، شاخص ضریب جینی است که به ۰.۳۹ رسیده و سهام عدالت یکی از موارد مربوط به آن است.


او درباره مشکلات اخیر بازار سرمایه و سرمایه گذارانی که بعد از تبلیغات انجام شده پیرامون صندوق های ETF وارد بازار شدند گفت: کسی که به بازار سرمایه می‌آید، نوسانی بودن بورس را می‌بیند و سهامداری به طور کلی دو مزیت دارد، یکی ناشی از ارزش سرمایه و دیگری سود سرمایه است و کسی نباید در بازار سهام نگاه کوتاه مدت داشته باشد.


دژپسند تاکید کرد: ما بارها در رادیو و تلویزیون به مردم گفته بودیم که تمام دارایی هایشان را در یک سبد قرار ندهند.


او در پاسخ به ادعا‌هایی مبنی بر دسترسی برخی به اطلاعات مالی افراد و دستکاری قیمت‌ها توضیح داد: برخی اطلاعات به ما گزارش رسیده که بررسی کردیم، اما واقع امر این است که برخی از تحولات و نوسانات غیر طبیعی و ناشی از فضای بیرون بود. ما سیاسیون گاهی با برخی موضع گیری‌ها سبب آسیب‌هایی می‌شویم، به خصوص که همگی از فرّار بودن سرمایه مطلع هستیم.

وزیر اقتصاد گفت: مالیات بر عملکرد در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۸ به صورت عادی بود، اما با شیوع کرونا شرایط تغییر کرد. بخش کشاورزی، مناطق آزاد و شرکت‌های دانش بنیان که از بخش‌های پیشتاز رشد توسعه هستند، از مالیات معافند. در شرایطی که هزینه‌ها رشد زیادی داشته اند، ۲۵ درصد رشد مالیات نیز کافی نیست. دلیل افزایش هزینه‌ها نیز مسائلی مانند تعدیل حقوق هاست.