وزیر خارجه آمریکا در قاهره: بر مقابله با ایران تأکید کردیم

 

نگام ، بین الملل _ وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود اعلام کرد در دیدار دو جانبه پیرامون مقابله با نفوذ ایران در منطقه صحبت شده است.

 

 

به گزارش ایرنا ، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا امروز (پنجشنبه) پس از سفر به مصر با «سامح شکری» وزیر خارجه این کشور دیدار و در کنفرانس خبری مشترک شرکت کرد.

بر اساس گزارش شبکه «العربیه»، وزیر خارجه آمریکا گفت، بر ضرورت مقابله با ایران و فعالیت‌های آن در منطقه تأکید شد.

وی در ادامه از حملات تروریستی اخیر در مصر ابراز تأسف کرد و گفت آمریکا به قاهره در مقابله با تروریسم کمک می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد هیچ تناقضی در مسأله خروج نظامیان آمریکایی از سوریه وجود ندارد و واشنگتن نیروهای خود را بر اساس دستور رئیس‌جمهور «دونالد ترامپ» از این کشور خارج خواهد کرد.

سامح شکری هم گفت: درباره جلوگیری از مداخله کشورهای منطقه در امور عربی تبادل‌نظر شد. وی افزود از دیگر موضوعات مورد بحث راه‌های حمایت آمریکا از مصر در جنگ علیه تروریسم بود.

وی گفت: یک گفت‌وگوی راهبردی میان قاهر و واشنگتن درباره امور سیاسی وجود دارد؛ آمریکا یک شریک در این منطقه باقی خواهد ماند و از همه می‌خواهیم در راستای ریشه‌کن کردن تروریسم کار کنند.

بنا به گفته وزیر خارجه مصر، دو طرف همچنین به مسأله صلح میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی نیز پرداختند.

وزیر خارجه آمریکا هفته جاری در اولین مقصد سفر منطقه‌ای خود وارد اردن شد، پس از آن در سفری غیرمنتظره به عراق رفت و چهارشنبه شب (دیشب) وارد مصر شد.

وی امروز با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر دیدار کرد و به بحث درباره مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای پرداخت.

گفته شده هدف از سفر پامپئو که قرار است شامل هشت کشور منطقه شود، اطمینان دادن به شریکان و متحدان آمریکا درباره بیانیه ناگهانی دونالد ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه است.